Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

1. máj: Jakeš mezi soudruhy, napětí na severu i zelený Okamura

Česko

  6:00aktualizováno  16:13
PRAHA - Prvomájové oslavy Svátku práce letos jako tradičně chystají především sociální demokraté a komunisté. TOP 09 plánuje akci na Petříně, které se zúčastní kandidáti do Evropského parlamentu, Svobodní naopak připravili "protievropský" happening.

Jedenadevadesátiletý Miloš Jakeš se prvomájových oslav účastní od nepaměti. Na letošním setkání se rozpovídal o politice, kterou dle něj okupuje byznys ke svým zájmům. "Koneckonců, pro koho se dnes dělá politika, pro ty bohaté, aby byli ještě bohatší," uvedl. foto: MAFRA - Michal Šula

Komunisti se dopoledne sešli u Křižíkovy fontány. A stejně jako v minulých letech zněla Internacionála, projev preonesla třeba Marta Semelová, která nedávno proslula výroky na adresu Milady horákové, kvůli kterým ji šetří policie. Tradičně byli na Výstavišti také odpůrci komunistů, kteří nad jejich hlavami rozvěsili trasparenty s nápisy: "Zámek hrůzy zadarmo = slez bolševiků" nebo "Komunisté zavraždili více lidí než nacisté".

ČSSD na Střeleckém ostrově

Sociální demokraté v čele s předsedou a premiérem Bohuslavem Sobotkou položili už 30. dubna květiny k pamětní desce na Střeleckém ostrově, která připomíná první pražské oslavy Svátku práce v roce 1890. Na stejném místě se o den později setkali s příznivci, kterým představili kandidáty do Evropského parlamentu. Veřejná shromáždění nachystali sociální demokraté podle svých internetových stránek i v regionech. Například předseda Sněmovny Jan Hamáček se chystá na Mladoboleslavsko, šéf Senátu Milan Štěch zase zamířil na Vysočinu.

Hnutí ANO chystá od 14:00 setkání s občany na náměstí Jiřího z Poděbrad, naproti tomu třetí vládní strana, lidovci, žádnou veřejnou akcí neplánují. Předseda Pavel Bělobrádek sdělil, že se bude věnovat manželce a synovi. "Předpokládám, že členové tento den stráví někde pod rozkvetlými stromy," uvedl.

TOP 09 i ODS na Petříně

Odpolední veselici s kandidáty do Evropského parlamentu připravila na pražském Petříně opoziční TOP 09. U horní zastávky lanovky budou atrakce pro děti, hrát bude staročeská kapela a páry se budou moci zúčastnit pokusu o překonání rekordu v líbání. Prvomájové setkání na Petříně bude mít i Občanská demokratická strana. Setkání s příznivci se uskuteční u dolní stanice lanovky.

Pochod DSSS v Ústí nad Labem

Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS). Příznivců extremistické strany by podle odhadů policie mohlo do města dorazit kolem pěti set, blokádu chystají antifašisté. Ústeckou policii posílí pořádkové jednotky z Liberce, v pohotovosti bude i speciální pořádková jednotka pražské policie, řekl už dříve krajský policejní ředitel Tomáš Lansfeld. Policie bude mít v terénu antikonfliktní týmy, k dispozici bude mít vrtulník a jízdní policii. Přesné číslo policistů ale Lansfeld neprozradil. "Budou to stovky policistů," řekl už dříve. S posílením hlídek počítají i strážníci. "Budeme mít v ulicích asi 80 lidí. Jejich nasazení budeme konzultovat s policií," řekl zástupce ředitele městské policie Jan Novotný.

Strana svobodných občanů, která je známá svými euroskeptickými názory, nachystala na Malostranském náměstí "Oslavy konce 2. pětiletky ČR v Evropském svazu", čímž si připomíná deset let od vstupu Česka do unie. Účastníci ještě naplánovali pochod Nerudovou ulicí k Pražskému hradu, kde na Hradčanském náměstí happening skončí.

Setkání s příznivci plánuje rovněž nacionalistická Dělnická strana sociální spravedlnosti. Konat by se podle webových stránek strany mělo v Ústí nad Labem.

Anarchisté projdou Prahou

Prvomájovou oslavu Svátku práce nachystaly v Praze podobně jako v minulých letech zejména politické strany, pochod metropolí nahlásili také anarchisté. Vyplývá to z magistrátního seznamu nahlášených shromáždění na webu Prahy.

Magistrát zatím na první květnový den zaznamenal devět nahlášených shromáždění. Podle mluvčího pražské policie Tomáše Hulana bude všechny prvomájové akce sledovat několik desítek policistů. "Nicméně zatím ze všech oznámených akcí magistrátu nevnímáme žádné shromáždění nebo demonstraci jako rizikové," řekl ve středu Hulan.

Svátek práce

  • Svátek práce nebo 1. máj je mezinárodní dělnický svátek, který se v tento den slaví od roku 1890.
  • Na návrh francouzských socialistů ho zavedla v roce 1889 II. internacionála na paměť vypuknutí stávky amerických dělníků v Chicagu 1. května 1886.
  • V českých zemích se poprvé slavil v roce 1890 na Střeleckém ostrově v Praze.
  • Anarchisté tvrdí, že je to původně jejich svátek, který si prý socialisté a komunisté neprávem přivlastňují.
Autoři: ,

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat