Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Další prodloužení nouzového stavu po konci února nepřipadá v úvahu, řekl Rakušan

PRAHA V návrhu pandemického zákona byla podle předsedy poslaneckého klubu Pirátů Jakuba Michálka přílišná výše pokut například za nenošení roušky, činit by mohly až 100 000 korun. Piráti chtějí hranici snížit. O zákonu ve čtvrtek budou opět jednat lídři stran, nyní k němu zasedá část vlády. Podle předsedy hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Víta Rakušana nepřipadá další prodloužení nouzového stavu po 28. únoru v úvahu.

Stav pandemické pohotovosti by podle návrhů opozice vyhlašovala Sněmovna, zároveň by rozhodovala o jeho případném zrušení, uvedl ve středu Michálek. Vláda by zároveň měla mít povinnost každých šest týdnů dolní komoru informovat o uplatňování opatření. 

Účinnost zákona by podle Michálka měla skončit v únoru 2022, a to i v případě, že by v té době stav pandemické pohotovosti platil. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) po jednání poznamenal, že na parlamentní kontrole je mezi vládou a opozicí shoda.

Předpis má dát ministerstvu zdravotnictví v době epidemie některé pravomoci, ke kterým je nyní nutné vyhlašování nouzového stavu. Podle Michálka je otázkou, zda je katalog dostupných opatření dostatečný, jeho strana navrhovala například povinné testování zaměstnanců nebo možnost přesunu nevyužitých státních zaměstnanců na výpomoc krajským hygienickým stanicím.

Otázky podle Michálka vyvstávají ohledně ústavnosti šíře zmocnění ministerstva zdravotnictví u zákazu soukromých i veřejných akcí. Změnit by se také měl změnit systém soudního přezkumu opatření. U nařízení vydávaných krajskými hygienickými stanicemi by přezkum měly činit krajské soudy, u opatření vyhlašovaných ministerstvem pak Nejvyšší správní soud, navrhuje Michálek.

Rakušan uvedl, že nouzový stav po konci února nepřichází v úvahu. „Respektujeme, že nouzový stav bude do konce února, ale dodávám, že ani o den více. Do té doby musí být schválen pandemický zákon Hejtmani dali jasné požadavky, co se musí stát, my jako poslanci opozice jsme také dali jasné požadavky,“ poznamenal.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!