Neděle 25. července 2021, svátek má Jakub
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Emotivní jednání Rady České televize. Členové se přeli o výroční zprávu i audit

Hana Lipovská, Pavel Matocha, Roman Bradáč na zasedání nové rady ČT. foto:  Petr Topič, MAFRA

Aktualizováno
PRAHA - Deváté jednání Rady České televize provázely opět vypjaté emoce. Jak se stalo v posledním roce zvykem, šlo o slovní přestřelky mezi dvěma tábory: zjednodušeně kritiky a obhájci současného generálního ředitele veřejnoprávní televize Petra Dvořáka.
  16:35aktualizováno  19:22

Ze skupiny Dvořákových kritiků jako už tradičně vystupovala nejaktivněji ekonomka Hana Lipovská. Jako zpravodajka pro projednání výroční zprávy České televize, kterou schvaluje Poslanecká sněmovna, doporučila o jejím přijetí vůbec nehlasovat. 

Zásadní údaje o hospodaření podle Lipovské zcela chybí. Jedna z konkrétních kategorií, která byla během jednání zmíněna, byla částka 230 tisíc korun. To je podle přítomného finančního ředitele ČT Davida Břinčila denní náklad televize v souvislosti s epidemií covidu.

„Česká televize je nyní jako cirkus, ve kterém probíhá nákup velbloudů, aniž by bylo jasné, zda bude zvířetník moci v příštích letech vůbec fungovat,“ zkritizovala hospodaření ČT ekonomka při debatě o výroční zprávě.

Tu má Rada ČT předložit ke schválení poslancům do konce srpna. Sněmovna se však přes léto většinou neschází a celému procesu tak vážně hrozí prodlení. Z více než desetihodinového jednání se právě výroční zprávě věnovali radní zdaleka nejvíce. Nakonec ji i přes protesty zpravodajky celého bodu Lipovské schválili.

Hana Lipovská na zasedání nové Rady ČT.
Luboš Xaver Veselý na zasedání nové Rady ČT.

Dvořáka bránila především dvojice radních René Kühn a Zdeněk Šarapatka, který dokonce v dubnu poslancům navrhoval Lipovskou odvolat. Ekonomce vyčetli „slovní ekvilibristiku“, kterou měla předvést ve své rozsáhlé prezentaci, v níž zkritizovala data předložená vedením ČT.

Stejní aktéři, většinou za tichého přihlížení ostatních radních, se střetli i nad tématem právního posudku od advokátní kanceláře Kocián Šolc Balaštík (KŠB). Objednala si ho rozhodnutím Dvořáka ČT a věnovat se měl rozboru právních vztahů mezi generálním ředitelem televize a Radou ČT. Tu volí sněmovna a mezi její pravomoci patří třeba volba generálního ředitele, určení jeho mzdy či právě schválení výroční zprávy. Analýza měla mimo jiné rozkrýt, kdy a do jaké míry může Rada šéfa ČT úkolovat.

Hrajete divadlo, slyšela radní

Právní rozbor, určený původně pro interní použití, chtěla Lipovská poskytnout příslušným senátním a sněmovním výborům, které si členy Rady ČT zvou na slyšení. Jelikož mělo jít o interní analýzu, nebylo by možné z ní citovat a jejími závěry argumentovat.

„Nezlobte se na mě, ale to je naprosto zbytečné. Sněmovna i Senát mají své právní oddělení. Nevidím důvod jim poskytovat právní posudek, který zaplatili ze svých peněz koncesionáři,“ protestoval Šarapatka.

V tomto bodě se na Lipovskou obořil i vedle ní sedící člen Rady Martin Doktor, který se jinak v podstatě neprojevoval. „Snažíte se generálního ředitele vmanipulovat do něčeho, za co nemůže. Hrajete tu divadlo,“ vyčetl kolegyni bývalý rychlostní kanoista.

Dostal se do konfliktu i s předsedou Rady Pavlem Matochou, který navrhl, aby se Rada usnesla, že přítomný Dvořák nesplnil usnesení, které mu na minulém jednání uložila Rada. Ředitele pověřila, aby uzavřel smlouvu s vybranou firmou o právních službách pro Radu ČT. „To, co předvádíte, není kontrolní činnost, je to za hranou zákona,“ hřímal publicista Šarapatka a následně pohrozil Matochovi podáním trestního oznámení, pokud nechá zmíněné usnesení odhlasovat.

Bez dramatu se nakonec obešlo potenciálně výbušné téma ročního bonusu Petra Dvořáka. Ten si za loňský rok přijde na 66,6 procent ročního výdělku, v jeho případě tedy jednorázový bonus 1,6 milionu korun.

Generální ředitel se musel v tomto bodě obhajovat už vloni, kdy mu Lipovská navrhla roční bonus ve výši nula procent.

Nedávno zaútočila na šéfa ČT bývalá spolupracovnice Institutu Václava Klause i skrze jeho údajný střet zájmů. Dvořák totiž vlastní menšinový podíl ve firmě Gopas, která se zabývá internetovým školením zaměstnanců firem. Česká televize s Gopasem spolupracuje dlouhodobě z dob ještě před Dvořákovým nástupem. Podle Lipovské představuje menšinový podíl ve firmě příjem se zdrojem ve veřejnoprávní televizi. Brát peníze od ČT kromě bonusů a mzdy Dvořák dle zákona nesmí.