Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Česko

Emotivní jednání Rady České televize. Členové se přeli o výroční zprávu i audit

Hana Lipovská, Pavel Matocha, Roman Bradáč na zasedání nové rady ČT. foto:  Petr Topič, MAFRA

Aktualizováno
PRAHA - Deváté jednání Rady České televize provázely opět vypjaté emoce. Jak se stalo v posledním roce zvykem, šlo o slovní přestřelky mezi dvěma tábory: zjednodušeně kritiky a obhájci současného generálního ředitele veřejnoprávní televize Petra Dvořáka.
  16:35aktualizováno  19:22

Spor o Lipovskou v Radě ČT dělí vedení církve. Zažehl neobvyklý střet Duky a Graubnera

Ze skupiny Dvořákových kritiků jako už tradičně vystupovala nejaktivněji ekonomka Hana Lipovská. Jako zpravodajka pro projednání výroční zprávy České televize, kterou schvaluje Poslanecká sněmovna, doporučila o jejím přijetí vůbec nehlasovat. 

Zásadní údaje o hospodaření podle Lipovské zcela chybí. Jedna z konkrétních kategorií, která byla během jednání zmíněna, byla částka 230 tisíc korun. To je podle přítomného finančního ředitele ČT Davida Břinčila denní náklad televize v souvislosti s epidemií covidu.

„Česká televize je nyní jako cirkus, ve kterém probíhá nákup velbloudů, aniž by bylo jasné, zda bude zvířetník moci v příštích letech vůbec fungovat,“ zkritizovala hospodaření ČT ekonomka při debatě o výroční zprávě.

Tu má Rada ČT předložit ke schválení poslancům do konce srpna. Sněmovna se však přes léto většinou neschází a celému procesu tak vážně hrozí prodlení. Z více než desetihodinového jednání se právě výroční zprávě věnovali radní zdaleka nejvíce. Nakonec ji i přes protesty zpravodajky celého bodu Lipovské schválili.

Hana Lipovská na zasedání nové Rady ČT.
Luboš Xaver Veselý na zasedání nové Rady ČT.

Dvořáka bránila především dvojice radních René Kühn a Zdeněk Šarapatka, který dokonce v dubnu poslancům navrhoval Lipovskou odvolat. Ekonomce vyčetli „slovní ekvilibristiku“, kterou měla předvést ve své rozsáhlé prezentaci, v níž zkritizovala data předložená vedením ČT.

Radní ČT vybrali REX.LAW pro posouzení, zda je ředitel Dvořák ve střetu zájmů

Stejní aktéři, většinou za tichého přihlížení ostatních radních, se střetli i nad tématem právního posudku od advokátní kanceláře Kocián Šolc Balaštík (KŠB). Objednala si ho rozhodnutím Dvořáka ČT a věnovat se měl rozboru právních vztahů mezi generálním ředitelem televize a Radou ČT. Tu volí sněmovna a mezi její pravomoci patří třeba volba generálního ředitele, určení jeho mzdy či právě schválení výroční zprávy. Analýza měla mimo jiné rozkrýt, kdy a do jaké míry může Rada šéfa ČT úkolovat.

Hrajete divadlo, slyšela radní

Právní rozbor, určený původně pro interní použití, chtěla Lipovská poskytnout příslušným senátním a sněmovním výborům, které si členy Rady ČT zvou na slyšení. Jelikož mělo jít o interní analýzu, nebylo by možné z ní citovat a jejími závěry argumentovat.

„Nezlobte se na mě, ale to je naprosto zbytečné. Sněmovna i Senát mají své právní oddělení. Nevidím důvod jim poskytovat právní posudek, který zaplatili ze svých peněz koncesionáři,“ protestoval Šarapatka.

V tomto bodě se na Lipovskou obořil i vedle ní sedící člen Rady Martin Doktor, který se jinak v podstatě neprojevoval. „Snažíte se generálního ředitele vmanipulovat do něčeho, za co nemůže. Hrajete tu divadlo,“ vyčetl kolegyni bývalý rychlostní kanoista.

Dostal se do konfliktu i s předsedou Rady Pavlem Matochou, který navrhl, aby se Rada usnesla, že přítomný Dvořák nesplnil usnesení, které mu na minulém jednání uložila Rada. Ředitele pověřila, aby uzavřel smlouvu s vybranou firmou o právních službách pro Radu ČT. „To, co předvádíte, není kontrolní činnost, je to za hranou zákona,“ hřímal publicista Šarapatka a následně pohrozil Matochovi podáním trestního oznámení, pokud nechá zmíněné usnesení odhlasovat.

Šéf ČT Dvořák dostane za loňský rok nižší odměnu. Důvodem jsou i problémy v komunikaci s radou

Bez dramatu se nakonec obešlo potenciálně výbušné téma ročního bonusu Petra Dvořáka. Ten si za loňský rok přijde na 66,6 procent ročního výdělku, v jeho případě tedy jednorázový bonus 1,6 milionu korun.

Generální ředitel se musel v tomto bodě obhajovat už vloni, kdy mu Lipovská navrhla roční bonus ve výši nula procent.

Nedávno zaútočila na šéfa ČT bývalá spolupracovnice Institutu Václava Klause i skrze jeho údajný střet zájmů. Dvořák totiž vlastní menšinový podíl ve firmě Gopas, která se zabývá internetovým školením zaměstnanců firem. Česká televize s Gopasem spolupracuje dlouhodobě z dob ještě před Dvořákovým nástupem. Podle Lipovské představuje menšinový podíl ve firmě příjem se zdrojem ve veřejnoprávní televizi. Brát peníze od ČT kromě bonusů a mzdy Dvořák dle zákona nesmí.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!