Sobota 11. července 2020svátek má Olga 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Radili, jak pěstovat konopí. Teď jde po prodavačích hobby marketů policie

Video pořízené skrytou kamerou v hobby marketech.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Video pořízené skrytou kamerou v hobby marketech. | foto: iDNES.tv

PRAHA Aktéři nahrávky z hobby marketů, na níž radí figurantovi, jak pečovat o rostliny konopí a prodávají mu k tomu pomůcky, možná čeká trestní stíhání. Policie se totiž zajímá o detaily inkriminovaného videa, dokonce o ně požádala Českou televizi a časopis Konoptikum, který záznam uveřejnil jako první. Protidrogová centrála zároveň chce veškeré informace o okolnostech vzniku nahrávky.

Video se na veřejnosti objevilo začátkem února jako reakce na zátah proti growshopům. Neznámí tvůrci natočili skrytou kamerou figuranta, jak ve velkých hobby marketech OBI a Hornbach bez problémů nakupuje potřeby pro pěstování marihuany. Prodavači přidali i řadu rad, jak konopí ošetřovat.

Jde nicméně pouze o zlomek záběrů, navíc s rozostřenými obličeji. Policisté nyní žádají celou a neupravenou stopáž. "Zatím máme k dispozici pouze video z médií, chceme to mít ale komplexní, chceme vědět, kde se to odehrálo a získat veškeré související informace," potvrdila serveru Lidovky.cz mluvčí protidrogové centrály Barbora Kudláčková.

ČTĚTE TAKÉ:


Česká televize sice nakonec záběry nezveřejnila, konzultovala je však se šéfem protidrogové centrály Jakubem Frydrychem. "Kvůli existenci videa nás oslovila Česká televize, proto jsme se na ni obrátili. Ve druhé fázi jsme se obrátili přímo na šéfredaktora Konoptika," upřesnila Kudláčková.

"Národní protidrogová centrála mě kontaktovala ohledně poskytnutí originálu inkriminovaného videa. Dále bych měl uvést informace o osobách, které se na něm podílely, jinak se vystavuji riziku pokutového postihu až ve výši 50 tisíc korun," potvrdil serveru Lidovky.cz šéfredaktor Konoptika Petr Kozák.

Záběry však policii neposkytne, vyšetřovatelé se podle něj mylně domnívají, že tvůrcem videa je redakce časopisu. "Všechny zásadní a důležité informace jsou podle mého názoru zřetelně viditelné na již zveřejněných videích. Videoreportáž jsme zveřejnili narozdíl od většiny ostatních médií v celé délce tak, jak mi dorazilo do e-mailové schránky," argumentuje Kozák.

Autory nahrávky podle svých slov nemůže uvést kvůli ochraně zdroje zaručené tiskovým zákonem. "Pevně věřím, že tyto nejdůležitější svobody a práva naše policie, soudy a stát jako celek respektují a hlavně ochraňují. S úctou k české ústavě a respektem ke všem zainteresovaným státním orgánům tak tvrdím, že se pokuty aktuálně nebojím," uzavírá.

Policejní žádost dorazila i do České televize, zatím ale není jasné, zda záběry poskytne. "Česká televize takovou žádost obdržela a nyní se jí zabývá," reagovala na dotaz serveru Lidovky.cz mluvčí ČT Alžběta Plívová.  

Společnost OBI zatím nikoho z prodavačů nepotrestala, připouští však, že se její zaměstnanci mohli dopustit trestného činu. "Všichni byli poučeni, že poskytováním jakýchkoliv rad či prodejem zboží pro účely přípravy či spáchání trestného činu porušují své povinnosti vyplývajíc ze zákoníku práce. Byli důrazně upozorněni, že takové jednání může vést nejen ke zrušení pracovního poměru, ale i k trestnímu stíhání. Policii České republiky jsme připraveni při vyšetřování poskytovat součinnost," uvedla tisková mluvčí společnosti Jitka Hoření.

Policisté do obchodů nabízejících potřeby pro pěstování konopí vtrhli koncem loňského roku. Následně obvinili více než pět desítek lidí a zabavila zboží za miliony. Odpůrci zásahu mimo jiné upozorňovali na nerovný přístup kriminalistů, stejně podle nich totiž měli postupovat i v případě hobby marketů. Server Lidovky.cz minulý týden informoval o prvních podmíněných trestech v kauze.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...