22. února 2010 11:42, aktualizováno  12:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Radní za ČSSD chtěl se Steyrem vyrábět pandury na severní Moravě

Zástupci rakouské firmy Steyr předvedli začátkem prosince ve Vídni transportéry Pandur. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zástupci rakouské firmy Steyr předvedli začátkem prosince ve Vídni transportéry Pandur. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Někdejší předseda ČSSD v Praze 1 Miloslav Kožnar řekl novinářům, že se zástupci rakouské firmy Steyr jednal asi měsíc v roce 2003 o vzniku společného podniku na výrobu obrněných transportérů.

Podle předsedy ČSSD Jiří Paroubka to ale byl právě Kožnar, kterého dva rakouští exmanažeři Steyru označovali za "místostarostu Prahy" v souvislosti s možným uplácením okolo nákupu transportérů Pandur pro českou armádu.

Tvrzení někdejších manažerů Steyru Wolfganga Habitzla a Herwiga Jedlaucnika o korupci v souvislosti s nákupem transportérů lze "skutečně pokládat za špatný vtip nebo pokus o podvod, který by mohl zdiskreditovat českou obchodní a politickou scénu," podotkl Kožnar. Svá tvrzení v médiích by prý měli vysvětlovat především oni dva. Exmanažeři se zmínili mimo jiné o vycházející hvězdě v ČSSD a pražském místostarostovi.

Pandury a korupce

Deník Mladá fronta Dnes (MfD) minulý týden uveřejnil smlouvy mezi Vlčkem a firmou Steyr, podle nichž měl za 1,4 miliardy korun zajistit schůzky schůzky s některými politiky.

Vlček dnes připustil, že smlouva existovala, měla však především Steyru dokázat schopnosti české strany jednat na nejvyšší úrovni.

Kožnar, který se s lidmi od Steyru scházel společně s Janem Vlčkem, má celou kauzu za zbytečně zpolitizovanou. Lidem spojeným s ČSSD a pak i médiím se ale minulý týden sám ozval jako člověk, který s rakouskou stranou vyjednával.

Paroubek, na kterého by popis uvedený rakouskými manažery jako na někdejšího zástupce pražského primátora mohl ukazovat, se minulý týden ostře bránil spojování svého jména s kauzou. Habitzl však podle MfD odpověděl kladně na přímou otázku, zda jednali i s nynějším předsedou ČSSD. Paroubek i dnes zopakoval, že s nikým z firmy nejednal, ačkoli by prý z pozice premiéra s vedoucími společnostmi rád jednal o offsetových programech. Dvojici někdejších manažerů Steyru Habitzla a Jedlaucnika nicméně označil za "přidržtašky". Zpochybnil i jejich svědectví.

Sociální demokracie nakonec v pátek přišla s tím, že zná nejmenovaného muže, na kterého se podobný popis hodí. Oficiálně jméno Paroubek neřekl, jeho okolí se však identitou nalezeného svědka nijak netajilo. Dnes Paroubek řekl, že se při označení Kožnara spletl v jeho funkci, protože se věcí nezabýval.

Kožnar chtěl s Rakušany pandury vyrábět
"Popis v médiích na mne absolutně nesedí," odpověděl ale Kožnar novinářům na otázku, zda se poznal ve výpovědích rakouských manažerů.

Přesto to prý byly právě zprávy v novinách, na jejichž základě se rozhodl veřejně vystoupit. "Mám to bříško a tak dále, to byl nějaký popis v tisku. Tak jsem se domníval, že to jsem já," prohlásil.

Podle Kožnarovy verze se jeho a Vlčkovo vyjednávání s lidmi od Steyru v únoru 2003 týkalo možnosti založit společný česko-rakouský podnik na výrobu nově vyvinutého obrněného vozidla pro českou armádu.

Firma měla dávat práci lidem na severní Moravě. "Společnost Steyr však postupovala svou vlastní cestou a spolupráce s inženýrem Vlčkem skončila v březnu 2003," uvedl Kožnar v prohlášení.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz