Sobota 19. září 2020svátek má Zita 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Radnici se prodražila oprava náměstí. Soutěž na ni dělali aktéři kauzy Rath

Johana Novotná s Davidem Rathem při zahájení rekonstrukce náměstí v Čelákovicích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Johana Novotná s Davidem Rathem při zahájení rekonstrukce náměstí v Čelákovicích. | foto: Středočeský kraj

PRAHA Čelákovice si nečekaně musí připlatit za opravu náměstí. Kvůli chybě v zadávací dokumentaci totiž toto středočeské město přišlo o dotaci 1,6 milionu korun z evropských peněz. Celá zakázka má však ještě jednu zajímavou okolnost: nápadnou podobnost se zakázkami, kvůli nímž je nyní souzen bývalý středočeský hejtman David Rath a dalších deset lidí.

Administrovala ji společnost ML Compet ve spolupráci s firmou VE-ZAK, dalším aktérem kauzy Rath, a v hodnotící komisi seděla exhejtmanova spolupracovnice Johana Novotná. Ta si koupila byt za 12 milionů korun a dodnes nevysvětlila, kde na něj vzala.

ČTĚTE TAKÉ:

Stavba probíhala předloni a loni, projekt revitalizace a rekonstrukce náměstí 5. května město vyšel na 48 milionů korun včetně DPH, získalo na něj nicméně dotaci přes 21 milionů od ROP Střední Čechy a právě z ní nyní musí vrátit přesně 1 586 468 korun. Audit ministerstva financí totiž odhalil chybu v zadávací dokumentaci.

"Máme v ní předpokládanou hodnotu zakázky X a vysoutěžená je Y a ta je nepřekročitelná. Bohužel, poradenská firma, která to pro nás dělala, větu 'zpatlala' a napsala, že předpokládaná cena je X a ta je nepřekročitelná. V tom je celý problém," vysvětlil serveru Lidovky.cz starosta Čelákovic Josef Pátek (ODS).

Město tedy stanovilo hodnotu zakázky 42 milionů korun a omylem ji označilo za nepřekročitelnou. Nabídky ale předpokládanou hodnotu převyšovaly. "Předpokládaná hodnota je pouze u stavební části, jenže my jsme soutěžili zároveň archeologický průzkum za 4,5 milionu a v tom je celý problém," upřesnil Pátek.

Zajímavé je ovšem i jméno firmy, která zakázku podle starosty "zpatlala". Jde totiž o společnost ML Compet, která administrovala také tendry, kvůli nímž je nyní stíhán bývalý středočeský hejtman David Rath i jednatelka firmy Lucia Novanská. Průběh celého zadávacího řízení i aktéři se s cinknutými tendry navíc nápadně shoduje.

Nevysvětlené bydlení

Dům, v němž koupila byt Johana Novotná

Dům, v němž koupila byt Johana Novotná

  • rok po ukončení vysoké školy ve 29 letech si pořídila bydlení za 12 milionů
  • neumí věrohodně vysvětlit, jak si na něj vydělala
  • v době, kdy byt koupila, pracovala jako vedoucí oddělení zakázek Středočeského kraje, kam ji přivedl tehdejší hejtman David Rath
  • její oddělení rozhodovalo o zakázkách, o nichž policie tvrdí, že byly zmanipulované. Rath a dalších deset lidí je kvůli nim obviněno
  • po vyhazovu z kraje získala Novotná bez výběrového řízení lukrativní post jako ekonomická náměstkyně v krajské nemocnici Kolín

Vítěz, stavební firma Metrostav, vzešel z losování, které pro ML Compet prováděla společnost VE-ZAK Otakara Čmelinského, taktéž namočená do kauzy Rath. A konečně, v hodnotící komisi seděla i Johana Novotná, která za Ratha ve Středočeském kraji vedla oddělení veřejných zakázek, zároveň je čelákovickou radní za ČSSD a figurovala v představenstvu firmy Executive Project Group, předchůdkyně ML Compet.

S Rathem si ostatně nenechali ujít příležitost a 15. července 2011 osobně revitalizaci zahájili. Jak informoval server Lidovky.cz, Novotná si jako úřednice koupila luxusní byt na pražském Žižkově, dodnes ale nevysvětlila, kde na něj vzala.

"Paní Novotná v komisi byla a já ji považuji za odbornici na veřejné zakázky. Určitě to zná, vždyť byla šéfkou odboru investic," obhajuje angažmá starosta Pátek. V zápětí ale připouští, že právě kvůli hodnotící komisi o část dotace přišlo. Měla jako první upozornit na chybu, ale nic takového neučinila," upozorňuje.

Kromě zmíněné chyby je ale podle něj soutěž v pořádku. "Pro mě je důležité, že nikdo nenapadl způsob výběru společnosti," tvrdí Pátek. Průběh soutěže losem se ale nelíbí čelákovickému radnímu Tomáši Janákovi (TOP 09). "Nemám z toho dobrý pocit, nedůvěřoval jsem způsobu výběru takovým automatem," řekl serveru Lidovky.cz. 

Pátek nyní čeká na právní audit, který by měl s jistotou určit, kdo za zpackanou dokumentaci opravdu může. "Chci, aby jasně řekl, jaká je odpovědnost společnosti ML Compet, jaká je odpovědnost hodnotící komise, ale i moje," uvedl s tím, že potom se město rozhodne, jak bude ve věci jednat.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Loňský ročník festivalu Letní Letná - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Loňský ročník festivalu Letní Letná - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Loňský ročník festivalu Letní Letná - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...