Středa 12. května 2021svátek má Pankrác 15 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Obvinění Randáka za únik odměn platí. Žalobkyně jeho stížnost smetla

Karel Randák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Randák | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Bývalý šéf rozvědky Karel Randák bude i nadále stíhán kvůli zveřejnění výplatní pásky Jany Nagyové - šéfky kabinetu premiéra Petra Nečase. Se stížností u státního zastupitelství neuspěl.

"Stížnost byla zamítnuta jako nedůvodná," řekla serveru Lidovky.cz státní zástupkyně pro Prahu 1 Šárka Pokorná. Blíže nechtěla důvody zamítnutí komentovat.

Obžaloba by podle ní mohla padnout během dvou měsíců. "Nevylučuji ale, že se to stihne už do konce roku. Záleží, jak se případ bude vyvíjet,"  dodala Pokorná. Randákovi hrozí až pětileté vězení.

K TÉMATU:

Bývalý šéf rozvědky, který se také angažuje v Nadačním fondu proti korupci finančníka Karla Janečka, měl  podle policie výši odměn Nagyové zveřejnit ve spolupráci s další stíhanou osobou, která pracovala pro Úřad vlády.

Jak to vidí policie

Právě Úřad vlády je tím, kdo trestní oznámení na tuto dvojici podal. Randák už dříve pro Lidovky.cz odmítl, že by se na úniku informací podílel. "Oni vycházejí z vykonstruované věci," tvrdí Randák.

Vyšetřovatelé z pražského odboru hospodářské kriminality se v obvinění opírají o fakt, že se Randák na přelomu roku - tehdy se výplatní páska Nagyové dostala do médií - potkal se zaměstnankyní Úřadu vlády, jež byla v té době na odchodu. A současně patřila ke skupině úředníků, kteří měli přístup k informacím o platech ve Strakově akademii.

Jana Nagyová na sjezdu ODS v Brně.

Jana Nagyová na sjezdu ODS v Brně.

Spolu se viděli třikrát, což připouští i Randák. "Tato osoba hledala zaměstnaní a pouze se zajímala, zda nemáme volné místo v Nadačním fondu proti korupci," tvrdí Randák. Současně ale dál odmítá, že by od ní získal - případně dál předával - informace o platu Nagyové.

Platy neřekneme

Nejvyšší správní soud rozhodl, že veřejnost má právo znát výši platů klíčových úředníků. Úřad vlády však stále trvá na tom, že tyto informace zveřejňovat nemusí. "Výše příjmů, anebo i jen dílčí příjem je bezesporu otázkou soukromí každé fyzické osoby, které poskytnutím informací nesmí být nijak narušeno,“ argumentuje.

INFOGRAFIKA:

Letos v lednu se však provalily sumy, které chodí na účet šéfce Nečasova kabinetu Nagyové. Podle těchto informací činí její základní plat kolem 30 tisíc korun. Díky odměnám a příspěvkům se jí však několikanásobně zvyšuje.

Loni v březnu měla na výplatní pásce celkem 273 tisíc hrubého, tedy asi 190 tisíc korun čistého. Březnová odměna činila 190 tisíc, lednová 100 tisíc. Čím si bonusy zasloužila? "Dře jako kůň," zdůvodňoval tehdy premiér Nečas.

Statisícové odměny pro Janu Nagyovou

Od zveřejnění odměn Jany Nagyové uplynulo téměř deset měsíců.

  • 17. ledna: Na veřejnost unikly informace o odměnách pro šéfku premiérova kabinetu Janu Nagyovou ve výši několikanásobku jejího běžného platu. Blízká spolupracovnice Petra Nečase si například v březnu 2010 díky příplatkům přišla na 273 tisíc korun hrubého. ČTĚTE VÍCE
  • 20. ledna: Úřad vlády oznámil, že ví, kdo vynesl informace o platu Jany Nagyové.
  • Únor: Zjistilo se, že Jana Nagyová opsala celé stránky ve své diplomové práci z materiálů Ministerstva práce a sociálních věcí. Magisterský titul pochybným způsobem na Univerzitě J. A. Komenského. Nečas ji však hájil. ČTĚTE ZDE

  • 10. září: Karel Randák oznámil, že bude kandidovat na prezidenta. Přerušil kvůli tomu své angažmá v Nadačním fondu proti korupci miliardáře Karla Janečka. ČTĚTE ZDE

  • Konec října: Policie obvinila Karla Randáka a dalšího člověka z Úřadu vlády kvůli úniku informací o odměnách Jany Nagyové. Podle Randáka na něj trestní oznámení podal Úřad vlády.
,

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottově honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Ruský politolog: Zeman je v Moskvě za zrádce, chystá se protičeská kampaň

Ruský vládní speciál Iljušin odlétá z Prahy a míří s ruskými diplomaty do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Diplomatické vztahy mezi Ruskem a Českem budou kvůli kauze Vrbětice na bodu mrazu nejméně tři roky, míní ruský...

První rok miliardáře? Bitva o klub, kauzy, Jágr, kritika. Masakr, říká Dědek

Petr Dědek, majitel HC Dynamo Pardubice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odmalička fandí klubu, který poslední roky nosil na dresu hrdě se vzpínajícího koně ve znaku. Když vysněný tým coby už...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!