Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Exšéfa rozvědky Randáka obvinili. Kvůli odměnám Nečasovy podřízené

Česko

  15:26aktualizováno  19:37
PRAHA - Policie obvinila Karla Randáka a dalšího člověka kvůli zveřejnění informací o odměnách šéfky kabinetu premiéra Petra Nečase Jany Nagyové. "Souvisí to s mou kandidaturou na prezidenta," řekl v rozhovoru pro Lidovky.cz Randák.

Karel Randák foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Bývalý šéf vojenské rozvědky Randák, který se dříve angažoval v Nadačním fondu proti korupci finančníka Karla Janečka, obvinění odmítá a podal proti němu stížnost.

"Převzal jsem si oznámení o zahájení trestního stíhání," řekl serveru Lidovky.cz Karel Randák. "S obviněním nesouhlasím, mám pocit, že je silně účelové."

Bývalému šéfovi rozvědky hrozí podle státní zástupkyně pro Prahu 1 Šárky Pokorné až pětileté vězení. Jeho stíhání není zatím pravomocné, o stížnosti ještě státní zastupitelství nerozhodlo. Druhému obviněnému již žalobci stížnost zamítli.

O ODMĚNÁCH ÚŘEDNÍKŮ ČTĚTE ZDE:

Trestní oznámení na něj měl podat Úřad vlády. Spolu s Randákem byl obviněn jeden ze zaměstnanců, kteří na úřadě pracovali v době zveřejnění údajů o odměnách.

Mluvčí úřadu Michal Schuster nechtěl celou věc komentovat. "O této věci nemáme dostatek informací a vyšetřování orgánů činných v trestním řízení Úřad vlády nekomentuje," řekl serveru Lidovky.cz.

Úřad vlády odmítá zveřejňovat platy. Navzdory soudu

Úřad vlády je přitom jednou z mála centrálních institucí, které vytrvale odmítají zveřejňovat informace o platech klíčových úředníků. A to navzdory rozsudku Nejvyššího správního soudu, podle něhož má veřejnost právo tato data znát. "Výše příjmů, anebo i jen dílčí příjem je bezesporu otázkou soukromí každé fyzické osoby, které poskytnutím informací nesmí být nijak narušeno,“ argumentoval už dřív Nečasův Úřad vlády.

Je to vykonstruovaná záležitost, říká Randák

Lidovky.cz: Z jakého trestného činu jste obviněn?
To já přece nemůžu říkat. To bych se dopustil toho ..

Lidovky.cz: Čeho byste se tím měl dopustit?
Dopustil bych se přesně toho, z čeho mě tady viní, to znamená zveřejňování utajovaných skutečností. Já vám můžu akorát říct, že trestní oznámení podával Úřad vlády. A tím je všechno řečeno.

Lidovky.cz: Kdy jej podali?
V únoru.

Lidovky.cz: Jak jsem pochopil, vy to spojujete se svou kandidaturou na prezidenta.
Samozřejmě. Kdo by to nespojoval? To bych musel být úplný blázen, kdybych to nespojoval, protože je to úplný nesmysl. Ta skutková podstata toho celého je úplný nesmysl.

Lidovky.cz: Abych tomu porozuměl. Nesmysl je podle vás to, že informace o odměnách Nagyové by neměly být tajné?
Přesně tak.

Lidovky.cz: Ale nevylučujete, že jste se podílel na tom úniku…
Ne, to také vylučuji. Oni vycházejí z vykonstruované věci. Navíc to není ani trestný čin, ale přečin. Nevím, proč z toho dělají takový humbuk.

Lidovky.cz: Znáte tu druhou osobu, která má být obviněna?
Pochopitelně to vím. Já to mám jako spolupachatelství.

Lidovky.cz: A ta osoba pracuje na Úřadu vlády? Je to váš nějaký blízký spolupracovník?
Není to žádný můj spolupracovník. Ani nepracuje na Úřadu vlády. Tím neříkám, že ta osoba tam nepracovala.

Nagyová bere - alespoň podle uniklých informací - základní plat kolem 30 tisíc korun. Ten se jí ale díky odměnám a příspěvkům několikanásobně zvýšil.

INFOGRAFIKA:

Loni v březnu měla na výplatní pásce celkem 273 tisíc hrubého, tedy asi 190 tisíc korun čistého. Březnová odměna činila 190 tisíc, lednová 100 tisíc. "Dře jako kůň," obhajoval vysoký benefit tehdy Nečas.

Primitivismus politiků nezná mezí, reaguje advokát Láska

Randáka se veřejně zastal např. advokát Václav Láska. "Právní paradox celého sdělení je v tom, že i kdyby se tak skutečně stalo, není mi jasné, jak takové jednání napasovat na skutkovou podstatu uvedeného trestného činu (neoprávněné nakládání s osobními údaji, pozn. red.). A to hned z několika důvodů. Například by mě zajímalo, jaká „vážná újma“ na právech paní Nagyové byla způsobena zveřejněním informace, kolik vlastně bere," napsal bývalý ředitel české Transparency Inetrnational na svém Facebookovém profilu Právo s Láskou.

"Je zkrátka vidět, že současná politická elita opravdu ztratila veškerou soudnost. A v záležitostech, kde by se měla držet za nos a kát se (utajování odměn zaměstnanců úřadu vlády či ministerstev), na místo toho kolem sebe kope a podává trestní oznámení," píše Láska v komentáři nazvaném "Primitivní odplata". "Jest to pro mě důkaz, že primitivismus naší politické elity je možná i za hranicí našich představ. A možná také bohužel důkaz, že po změně policejního prezidenta, policie opět otevírá politikům svou náruč."

Statisícové odměny pro Janu Nagyovou

Od zveřejnění odměn Jany Nagyové do obvinění Karla Randáka uplynulo přesně deset měsíců.

17. ledna: Na veřejnost unikly informace o odměnách pro šéfku premiérova kabinetu Janu Nagyovou ve výši několikanásobku jejího běžného platu. Blízká spolupracovnice Petra Nečase si například v březnu 2010 díky příplatkům přišla na 273 tisíc korun hrubého. ČTĚTE VÍCE

20. ledna: Úřad vlády oznámil, že ví, kdo vynesl informace o platu Jany Nagyové.

Únor: Zjistilo se, že Jana Nagyová opsala celé stránky ve své diplomové práci z materiálů Ministerstva práce a sociálních věcí. Magisterský titul pochybným způsobem na Univerzitě J. A. Komenského. Nečas ji však hájil. ČTĚTE ZDE

10. září: Karel Randák oznámil, že bude kandidovat na prezidenta. Přerušil kvůli tomu své angažmá v Nadačním fondu proti korupci miliardáře Karla Janečka. ČTĚTE ZDE

Konec října: Policie obvinila Karla Randáka a dalšího člověka z Úřadu vlády kvůli úniku informací o odměnách Jany Nagyové. Podle Randáka na něj trestní oznámení podal Úřad vlády.

Anketa

Uškodí Karlu Randákovi policejní obvinění v boji o Hrad?

Ano. 177
Ne. 396
Autoři: ,

Pronájem bytu 2+1, Štefánikova, HK
Pronájem bytu 2+1, Štefánikova, HK

Štefánikova, Hradec Králové - Moravské Předměstí
14 400 Kč/měsíc