Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Řápková: Nejsem jako Čunek

Česko

  9:07
Exekuce vyplacených sociálních dávek budou podle primátorky Chomutova Ivany Řápkové pokračovat.

Primátorka Chomutova Ivana Řápková foto: ČTK

Primátorka Chomutova Ivana Řápková (ODS) získává svým tvrdým postupem proti neplatičům a nepřizpůsobivým rodinám velkou popularitu. Podobně jako dříve Jiří Čunek (KDU-ČSL) coby starosta Vsetína, kterého to vyneslo do nejvyšších pater české politiky. Srovnání sebevědomé starostky s nynějším předsedou lidovců se nabízí. Řápkovou ale netěší.

„Trošku mně to vadí. Mám zcela odlišný přístup. Buňky máme v Chomutově již několik let, ale na rozdíl od pana Čunka do nich nestěhujeme lidi podle barvy pleti, ale podle výše dluhu,“ prohlásila Řápková v České televizi. „Máme také soubor opatření, který jsme nazvali záchranný kruh. Není to tedy pouze vystěhovávání určité skupiny osob do nepříznivých nebo nevábných míst,“ dodala.

Případný postup z komunální politiky do vyšší nebo vysoké ale starostka nevyloučila. „Cítím obrovskou podporu veřejnosti pro svou práci. V té práci chci pokračovat, ať už na komunální, či jiné úrovni,“ řekla.

Chomutovská radnice si rozhodnutí vymáhat dluhy od lidí pobírajících sociální dávky hned po jejich vyplacení nemůže vynachválit. Prý se potvrzuje, že to je poučné pro ostatní. „Efekt byl až nečekaný. Začali přicházet dlužníci, zjišťovali, jak vysoké mají dluhy, někteří okamžitě zaplatili, jiní uzavírali splátkové kalendáře,“ tvrdí Řápková. Ode dne, kdy k přebírání sociálních dávek dorazili exekutoři, se prý rozhodla svoje dluhy řešit zhruba stovka lidí.

Město, které vymáhá hlavně dluhy na poplatcích a pokutách, bude zvát exekutory k výplatám dávek i nadále. Zatím to udělalo jednou a o peníze tak přišlo 46 dlužníků. Řápková neupřesnila, ke kterému termínu výplaty dávek exekutoři opět dorazí. Následovat ovšem podle ní bude stovka dalších exekucí. „Z tvrdého postupu, který zastávám, rozhodně neustoupím. Ti lidé si musí uvědomit, že pokud se nebudou chovat slušně, tak nebudou jíst. To je jednoznačné,“ trvá na svém Řápková.

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Mohlo by vás zajímat