16. března 2009 9:07 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Řápková: Nejsem jako Čunek

Primátorka Chomutova Ivana Řápková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Primátorka Chomutova Ivana Řápková | foto: ČTK

Exekuce vyplacených sociálních dávek budou podle primátorky Chomutova Ivany Řápkové pokračovat.

Primátorka Chomutova Ivana Řápková (ODS) získává svým tvrdým postupem proti neplatičům a nepřizpůsobivým rodinám velkou popularitu. Podobně jako dříve Jiří Čunek (KDU-ČSL) coby starosta Vsetína, kterého to vyneslo do nejvyšších pater české politiky. Srovnání sebevědomé starostky s nynějším předsedou lidovců se nabízí. Řápkovou ale netěší.

„Trošku mně to vadí. Mám zcela odlišný přístup. Buňky máme v Chomutově již několik let, ale na rozdíl od pana Čunka do nich nestěhujeme lidi podle barvy pleti, ale podle výše dluhu,“ prohlásila Řápková v České televizi. „Máme také soubor opatření, který jsme nazvali záchranný kruh. Není to tedy pouze vystěhovávání určité skupiny osob do nepříznivých nebo nevábných míst,“ dodala.

Případný postup z komunální politiky do vyšší nebo vysoké ale starostka nevyloučila. „Cítím obrovskou podporu veřejnosti pro svou práci. V té práci chci pokračovat, ať už na komunální, či jiné úrovni,“ řekla.

Chomutovská radnice si rozhodnutí vymáhat dluhy od lidí pobírajících sociální dávky hned po jejich vyplacení nemůže vynachválit. Prý se potvrzuje, že to je poučné pro ostatní. „Efekt byl až nečekaný. Začali přicházet dlužníci, zjišťovali, jak vysoké mají dluhy, někteří okamžitě zaplatili, jiní uzavírali splátkové kalendáře,“ tvrdí Řápková. Ode dne, kdy k přebírání sociálních dávek dorazili exekutoři, se prý rozhodla svoje dluhy řešit zhruba stovka lidí.

Město, které vymáhá hlavně dluhy na poplatcích a pokutách, bude zvát exekutory k výplatám dávek i nadále. Zatím to udělalo jednou a o peníze tak přišlo 46 dlužníků. Řápková neupřesnila, ke kterému termínu výplaty dávek exekutoři opět dorazí. Následovat ovšem podle ní bude stovka dalších exekucí. „Z tvrdého postupu, který zastávám, rozhodně neustoupím. Ti lidé si musí uvědomit, že pokud se nebudou chovat slušně, tak nebudou jíst. To je jednoznačné,“ trvá na svém Řápková.

Advantage Consulting, s.r.o.
LINUX ENGINEER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 60 000 - 80 000 Kč