Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rathova nová advokátka nestíhá studovat spis, žádala další odročení

David Rath | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath | foto: ČTK

PRAHA Právničku exposlance Davida Ratha obžalovaného z korupce Marcela Ondřejová, kterou mu soud přidělil z úřední moci, tzv. ex offo, tlačí čas na prostudování spisu. Zažádala o další odročení jednání. Posléze v České televizi Ondřejová řekla, že její žádosti středočeský krajský soud nevyhověl.

„Žádala jsem o poskytnutí lhůty 97 pracovních dní ode dne 25.5.2015, tedy ode dne, kdy jsem začala spisový materiál studovat. Byla mi poskytnuta třetina času, o který jsem žádala,“ napsala webu lidovky.cz advokátka Marcela Ondřejová.

Zprávu o časové tísni Rathovy advokátky přinesl ve čtvrtek Radiožurnál. Rath poté ČTK potvrdil, že ho obhájkyně informovala o časové nouzi. Pokud jí soud nevyhoví, právnička prý uvažuje o odstoupení z obhajoby. Případem se zabývá Krajský soud v Praze.

V České televizi Ondřejová řekla, že závěrečnou řeč prý přednese v plánovaném termínu 13. července. „S tím prodloužením mně to žádné velké problémy nečiní, nemám časové problémy. A jsem toho názoru, že se dokážu připravit tak, abych 13.7. přednesla závěrečnou řeč,“ uvedla právnička. Vyvrátila tak Rathovo prohlášení o tom, že uvažuje o odstoupení z obhajoby.

Ve třetině spisu

„Paní doktorka mne informovala, že stačila přečíst zhruba třetinu materiálu a pan soudce jí nechce dát další čas,“ citoval Ratha rozhlas. Rath pak ČTK řekl, že Ondřejová není schopná mu zajistit obhajobu v případě, že jí soud nevyhoví. „Naznačila, že pokud nedostane čas, tak to složí sama,“ uvedl.

Další rozhodování týkající se obhajoby chce Rath nechat na soudu. Podle něj nejsou k mání podobná rozhodnutí z dřívějška a je tedy otázkou, jak se soud zachová. „K obdobnému případu u nás nedošlo,“ řekl.

‚Nebudu obhájce měnit‘

Ke svým předchozím obhájcům Romanu Jelínkovi a Adamovi Černému se prý vracet nebude. Právníci ho zastupují v další větvi údajné korupční kauzy, ve které jsou obviněné kromě Ratha firmy. Zatím se seznamují se spisem. „Nebudu obhájce měnit,“ řekl Rath.

Rath je obžalovaný z ovlivňování veřejných zakázek týkajících se oprav staveb a modernizace nemocnic z doby, kdy byl hejtmanem Středočeského kraje. Obžalobu odmítá a případ je podle něj politickým procesem. Hrozí mu až 12 let vězení, státní zástupce Petr Jirát pro něj navrhuje devět let.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!