Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Regulace buskingu? Zástupci Prahy 1 se na usměrnění pouličních umělců nedohodli

Debata byla velmi emotivní a točila se kolem návrhu nové vyhlášky, která má v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Debata byla velmi emotivní a točila se kolem návrhu nové vyhlášky, která má v... | foto:  Richard CortésLidovky.cz

PRAHA V divadle Archa se včera sešli rozhořčení občané Prahy 1, zástupci pouličních muzikantů i zástupci z magistrátu hlavního města a Prahy 1. Debata byla velmi emotivní a točila se kolem návrhu nové vyhlášky, která má v blízké budoucnosti regulovat „busking”, tedy pouliční umění. Přes diametrálně rozdílné názory mezi oběma tábory, tedy příznivci buskingu a rezidenty, většina zúčastněných se shodla na jednom: nějaká forma regulace je nutná.

Již bezmála čtyři roky bezvládí, které začalo když tehdejší radní Alexandra Udženija popustila uzdu do té doby dosti restriktivním podmínkám pro hraní na ulici přilákali do ulic historického centra velké množství často nekvalitní a hlučné pouliční produkce. Původní intence byla fenomén „buskingu” po roce vyhodnotit a na základě takto získaných informací regulovat tak, aby Praze, podobně jako jiným velkoměstům přidával kulturní obohacení, ale zároveň byl přijatelný pro lidi, kteří v centru žijí a pracují.

To, že cesta do pekel je dlážděná dobrými úmysly se potvrdilo i v tomto případě. Politická scéna se změnila a k žádnému vyhodnocení nedošlo. Zato na stolech radních Prahy 1 se začaly hromadit stížnosti zoufalých občanů, kteří v tomto „pekle” musí žít. Některé firmy se sídlem v nejexponovanějších lokalitách raději zvolily jiné působiště. Výsledkem bylo postupné omezování dalších a dalších míst, která jsou pro hudebníky atraktivní.

Během letošního roku došlo k několika setkáním zástupců buskerů se zástupci magistrátu, ze kterého mělo vyjít racionální a všemi přijatelné řešení. Místo toho, aby se vytvořil operativní tým, který by situaci vyhodnotil a především zjistil, jak situaci řeší jiná města, úředníci magistrátu raději rovnou sáhli po drakonickém řešení.

Anketa

Jaký je Váš názor na busking?

Zakázat. 4
Potřebuje regulaci, někdy to ruší 4
Je to super, víc muziky do ulic 11

Zdvojnásobili počet zakázaných míst, vytvořili seznam zakázaných hudebních nástrojů, mezi něž patří nejenom zesilovače a perkusní nástroje, ale třeba i nevinný hoboj a navíc vskutku šalamounsky rozetli hlavní město na pravý a levý břeh a ustanovili, že hrát se může na jednom v liché, na druhém v sudé hodiny. Tato verze navrhované vyhlášky tedy byla včera na stole v setkání nazvaném Diskuze o buskingu a organizované skupinou Spielraum Kollektiv.

V divadle Archa se včera sešli rozhořčení občané Prahy 1, zástupci pouličních...
Debata byla velmi emotivní a točila se kolem návrhu nové vyhlášky, která má v...

Mezi přítomnými, jichž bylo kolem 30, většinou z řad rezidentů byli i zástupci magistrátu, například Matěj Stropnický (SZ), Mikuláš Ferjenčík (Piráti), za Prahu 1 radní Ivan Solil (ČSSD). Ve více méně moderované diskuzi argumentovali obyvatelé centra neúnosností situace, která v některých extrémech vede až k vystěhování z hlučné oblasti. Zástupci umělců pak zdůrazňovali důležitost hudby ve veřejném prostoru a jejímu přínosu k turistickému ruchu. Navíc, hudebníci nejsou zdaleka jedinými zdroji hluku, prodejny, zahrádky a jiné komerční podniky přispívají během dne hlučnou reprodukovanou hudbou. Život v centru má svoje klady i zápory.

Turismus, který je pro zdrojem nezanedbatelných příjmů jak pro město, tak pro firmy i jednotlivce je klíčovým faktorem v hlučnosti pražské památkové rezervace. V diskuzi padly návrhy vytvořit systém povolenek či registrace hudebníků, kteří by tak měli přímou zodpovědnost za svoje vystoupení, také možnost vytvoření oblastí s různou tolerancí k intenzitě zvuku. Policisté nemohou měřit hlukovou hladinu produkce, proto je pochopitelná snaha zakázat některé hudební nástroje, jisté je to, že existuje velmi málo nástrojů, na které se nedá hrát nesnesitelně a hlučně, zároveň i zesilovač lze použít s citem.

Přítomní se shodli na tom, že ohleduplnost se bohužel nedá legislativně podchytit, vyhláška musí být obecně platná a nepřipouštět různé interpretace. Jiří Wehle, předseda Klubu pouličních umělců a dlouholetý hudebník v ulicích Prahy je také přesvědčen, že kvalita produkce trpí nedostatkem kvalitní regulace, stávající vyhlášku ale považuje za neakceptovatelnou. Domnívá se, že jde opět o extrémní řešení, které ve svém důsledku může zvýšit poptávku po zbylých místech, ze kterých se stanou nově „problémové” lokality. Návrh vyhlášky má nyní projít přes ministerstvo vnitra a poté o ní má být hlasováno na Magistrátu hlavního města Prahy.

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...