Neděle 7. března 2021svátek má Tomáš 5 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rektor UK Zima je ve vážném, ale stabilizovaném stavu. Potvrdil se u něj covid-19

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Praha Důvodem čtvrteční hospitalizace rektora Univerzity Karlovy (UK) Tomáše Zimy je covid-19, dříve byly zmíněny pouze respirační potíže. Serveru Lidovky.cz to v úterý potvrdil tiskový mluvčí univerzity Václav Hájek. Rektorův stav je prý vážný, byť momentálně stabilizovaný. Dle informací redakce iDnes.cz je Zima připojen na plicní podporu. Rektor UK se dlouhodobě vyjadřoval k otázkám koronavirové pandemie, podle některých odborníků ji zlehčoval.

„Rektor UK Tomáš Zima je hospitalizován ve Všeobecné fakultní nemocnici. Je ve vážném, ale stabilizovaném stavu na intenzivním lůžku. Důvodem hospitalizace jsou komplikace spojené s onemocněním Covid-19,“ uvedl Hájek. Podle informací serveru iDNES.cz je Zima připojen na mimotělní podporu plic ECMO, která u pacientů nahrazuje funkci plic a lidé na ni mohou být napojeni i několik týdnů. Rektorův stav dle redakce iDnes měl zhoršit zápal plic.

Mluvčí UK Martin Ayrer dříve uvedl,  že na provozu univerzity se nic nemění. „Všechna aktuální opatření jsou v platnosti,“ uvedl ve čtvrtek. Čtyřiapadesátiletý lékař a biochemik Zima stojí v čele nejstarší české vysoké školy od února 2014. V letech 2005 až 2012 byl děkanem 1. lékařské fakulty UK, poté do zvolení rektorem působil jako proděkan fakulty pro vnější vztahy.

Vzpomínka na tragické události z listopadu 1939, kdy okupanti při...
Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima na Albertově.

Začátkem ledna 2021 byl rektor kritizován z úst profesora imunologie Václava Hořejšího a vědce Jana Kulveita za zlehčování epidemie viru SARS-CoV-2 v ČR, za nadbíhání radikalizované části populace a populistické útoky na vědu samotnou. Název článku publikovaného na Hořejšího názorovém blogu na serveru Aktuálně.cz zněl „Nebezpečný rektor Univerzity Karlovy“. 

Univerzita se aktivně zapojila do zvládání pandemie:

To všechno rektor Zima popřel či si problematického chování nebyl dle svých slov vědom. „Kde jinde než na univerzitní půdě by se o věcech měla vést diskuze a je přirozené, že ne všichni máme na vše stejný názor,“ okomentoval pro Lidovky.cz rektor a dodal: „Někteří kolegové zase vystupují proto, aby vyvolali paniku. Řada imunologů mi zase napsala, že s mými názory souhlasí.“ Sdělil, že netuší, čím je nebezpečný.

Minulý týden v úterý situace vyvrcholila tím, že se od názorů rektora Tomáše Zimy na pandemii covidu-19 distancovala Vědecká rada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, jako příklad chybného chování udává „podporu v praxi vyvrácené teorie promořování a nekonzistentní vyjadřování k závažnosti onemocnění a významu ochranných prostředků“.

Zima v reakci uvedl, že názor Vědecké rady PřF samozřejmě respektuje. Předseda rady a děkan Přírodovědecké fakulty Jiří Zima (s rektorem jde pouze o shodu jmen) pozval rektora na odbornou diskuzi přístupnou veřejnosti, která by se měla konat na fakultní půdě. Rektor Zima ještě před onemocněním vyjádřil záměr se debaty zúčastnit.

„Pokud jde o nošení roušek, nemyslím si, že bych byl v tomto nekonzistentní. Stále říkám, že nošení roušek v létě ve volném prostoru nemá žádný efekt a je zbytečné,“ sdělil pro Lidovky.cz Tomáš Zima. Od září prý ale také říká, že jednou z chyb, která se stala, bylo, že když se lidé vrátili zpět do práce a škol z dovolených, tak se opět měly roušky začít nosit. 

Zde si můžete přehrát rozhovor s rektorem Zimou ze začátku dubna 2020:

Rektor Zima se dlouhodobě vyjadřoval k otázkám pandemie nemoci covid-19, pro náš server tak naposledy učinil minulý týden. „Já apeluji na to, aby se dodržovala hygienická pravidla, která mohou v boji s koronavirem pomoci, ale na druhou stranu říkám, aby se nedělaly zbytečné věci, které lidem nepomohou a jen je omezí,“ uvedl rektor Univerzity Karlovy.

„Nemohu se zbavit dojmu, že všechno řešíme strašně pozdě, na poslední chvíli, nekoordinovaně, neorganizovaně. Nicméně věřme tomu, že vakcína nás skutečně může dostat z této obrovské krize ven. A podaří-li se naočkovat maximum lidí, život by se mohl vrátit tam, kde byl, jak jsme byli zvyklí,“ sdělil rektor Zima.

Debata o promořování

„Dodržujme všechna hygienická pravidla, proočkujme zejména rizikovou populaci! Neustále se mi podsouvá, že jsem příznivcem nějakého řízeného promořování. Tak to ale není. To, že se lidé setkávají, a tím získávají různé protilátky, je fakt, který nelze popřít,“ sdělil pro server Lidovky.cz Tomáš Zima.

Rektor Zima má za to, že pozitivní od negativních je možné oddělit například kvalitním testováním. V případě, že bude mladý člověk nebo někdo, kdo chce navštívit seniora, negativní, může tak dle Zimy učinit, pokud samozřejmě dodrží i další hygienická opatření. Ve společných domácnostech se seniory je náročnost na veškerá hygienická opatření dle rektora samozřejmě vyšší.

„Já si myslím, že to není v praxi realizovatelná cesta. Není možné oddělit různé kategorie v populaci a když navíc vezmu v potaz, že bychom měli populaci seniorů izolovat, ale zároveň jim umožnit návštěvy a nenechat je v nějakém odloučení, tak to zkrátka není proveditelné. Pokud bychom nechali infekci běžet populací, tak by se přes rodiny logicky dostala i do té kategorie starších. Úplná izolace 2,5 milionu lidí není možná,“ myslí si epidemiolog Roman Prymula.

„Lehce alarmující je i to, že jsou známy případy, kdy se u dětí vyvinul po prodělané infekci multiorgánový zánětlivý syndrom (MIS-C), takže promořením bychom riskovali, že několik desítek dětí může tímto onemocnět. Ještě stále nevíme, jaké jsou dlouhodobé následky po prodělaném onemocnění covid-19,“ dodal Prymula.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou
Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou

S tekutým pokračovacím mlékem HiPP BIO Combiotik® si nyní mohou maminky odpočinout, krmení miminka totiž zvládnou i tatínkové. Ideální je také na...