Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Režim v chrastavském ústavu: za praní prádla děti platily 13 korun z kapesného

Česko

  5:00
PRAHA - Povinné praní prádla dvakrát týdně mohlo děti z výchovného ústavu v Chrastavě přijít docela draho. Za prací prášek si zařízení účtovalo čtyřicet haléřů, za aviváž 2,30 korun. K tomu byla dětem ještě účtována amortizace pračky. To vše z jejich kapesného a proti zákonu, podle kterého má ústav tyto služby zajišťovat zdarma.

Výchovný ústav v Chrastavě na Liberecku. foto: Reprofoto

Výchovný ústav v Chrastavě bude zrušen, oznámila minulý týden nekompromisně ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) (více čtěte ZDE). Ze zařízení na Liberecku se tak odstěhují chlapci starší 15 let. Důvodem je kontrola veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové, podle které byli chlapci výrazně omezováni na svobodě, jídlo si mohli přidat jen za odměnu a ústav dokonce povinně nařizoval stejné účesy.

Praní prádla za 13 korun

Kromě toho také kontrola úřadu ombudsmanky ukázala na to, co vše si děti v ústavu musely platit ze svého. „Nejsou posilovány ani základní kompetence chlapců, jako je hospodaření si se svým kapesným. Byť má zařízení poskytovat chlapcům plné přímé zaopatření, pokud chlapec nemá vlastní oblečení, je mu poskytnuto ‚pouze‘ erární. Pokud si chce vyprat své prádlo v pračce, musí zaplatit 13,40 koruny,“ napsala ombudsmanka Anna Šabatová do závěrečné zprávy o návštěvě zařízení.

Bodový systém v Chrastavě

 • Kladné body (převážně 1 bod) získávaly děti za hodinu činností jako například vaření či úklid sněhu.
 • Záporné body (převážně 3 a více bodů) byly udělovány za okamžité činnosti jako mluvení v jídelně (3 body) či odmítnutí recitace básně (10 bodů).
 • „Takto nastavený hodnoticí systém nebyl v souladu s požadavky zákona o ústavní nebo ochranné výchově. A na tento systém pak bylo navázáno prakticky všechno. Opuštění budovy, výjezdy z ústavu, omezení pobytu dítěte u rodičů, což opět není možné,“ uvedl k tomu náměstek školního inspektora Andrys.

Server Lidovky.cz nyní získal podrobný ceník, který byl pro děti při praní prádla závazný. Provozní náklady vyčíslil chrastavský ústav následovně: elektřina vyšla na 4,70 koruny, spotřebu vody na 4,07 koruny. K tomu ústav dětem připočetl prášek za 0,40 koruny a aviváž za 2,30 koruny. Kromě toho byla chovancům účtována ještě amortizace pračky ve výši 1,88 koruny za každé praní.

„Jména chlapců, kteří si prali své ošacení, byla zapsána do sešitu a na konci měsíce částku uhradili určené osobě z kapesného a dostali doklad o zaplacení,“ popsal fungování systému Ondřej Andrys, náměstek ústředního školního inspektora.

Peníze z kapesného

Jak také ukázala kontrola České školní inspekce či ministerstva školství, osobní prádlo a ošacení si děti musely prát dvakrát za týden. „Zařízení to takto mělo nastaveno přesto, že ze zákona musí být tyto služby poskytovány zdarma a ministerstvo náklady kompenzuje v plné výši. Tedy ano, finanční prostředky neměly být vybírány,“ uvedl k tomu Andrys s tím, že prostředky ústav vybíral neoprávněně.

A podobně tomu bylo v případech, kdy si některé ze svěřených dětí chtělo zatelefonovat. Pokud měly k dispozici vlastní mobilní telefon, mohly ho používat jen v ústavem vymezeném čase. Jinak byl pro děti k dispozici služební telefon, ale jen po splnění tří podmínek: použít ho mohly po režimových činnostech, volané číslo musely nahlásit vychovateli a musely mít i dostatek peněz na zaplacení hovoru.

„Jedenkrát měsíčně hospodářka vypsala chlapce, kteří telefonovali, seznam předala vychovateli, který jí od nich dal peníze. Děti to platily ze svého,“ vylíčil Andrys ze školní inspekce.

Z jakého důvodu ústav tyto služby, které je ze zákona povinen dětem zajistit zdarma, zpoplatňoval, nesdělil. Už dříve však bývalá ředitelka zařízení Markéta Sochorová pochybení odmítla. „Jsou to věci, které jsou vytržené z kontextu. Musela byste vidět celý náš systém,“ uvedla před časem pro server iDnes.cz. Ústav už dříve nicméně nastavený režim obhajoval tím, že se jedná o motivační systém. Ten byl ale podle zjištění České školní inspekce restriktivně nastavený a jako takový postrádal výchovný efekt (viz box Bodový systém v Chrastavě).

Podle zákona o ústavní a ochranné výchově a související vyhlášce je výše příspěvku rodičů následující:

 1. 1 113 Kč, jde-li o dítě do 6 let věku,
 2. 1 503 Kč, jde-li o dítě od 6 do 15 let věku,
 3. 1 742 Kč, jde-li o dítě od 15 let nebo nezaopatřenou osobu.

Výše kapesného činí:

 1. 40 až 60 Kč, jde-li o dítě do 6 let věku,
 2. b) 120 až 180 Kč, jde-li o dítě od 6 do 10 let věku,
 3. c) 200 až 300 Kč, jde-li o dítě od 10 do 15 let věku,
 4. d) 300 až 450 Kč, jde-li o dítě od 15 let nebo nezaopatřenou osobu.

Podle zákona o výkonu ústavní či ochranné výchovy je přitom ústav povinen dítě materiálně zabezpečit. To znamená, že mu zajišťuje stravu, oblečení i ubytování, stejně jako učební pomůcky a v neposlední řadě také kapesné, které jde z rozpočtu ústavu. To platí pro případy dětí, o jejichž umístění do ústavu rozhodl soud, i tak jsou ale rodiči povinni hradit zařízení příspěvek na péči (viz box). Kapesné svému dítěti poskytují povinně jen v případě, že o umístění do zařízení požádali sami.

Četnost či financování hovorů ale žádný předpis neupravuje. „Zákon pouze dítěti zaručuje právo na udržování kontaktu s rodinou a blízkými formou korespondence, telefonických hovorů a osobních návštěv. Pokud dítě mobil nemá a jeho sociální situace mu neumožňuje platit telefonní hovory, takže by byla překážkou udržování kontaktu s rodinou, už dříve jsme zařízením doporučovali, aby alespoň v minimální míře umožňovala dětem spojení s rodinou telefonem na náklady zařízení,“ popsala doporučení Iva Hrazdílková z kanceláře veřejného ochránce práv.

Zdali ministerstvo bude peníze, které ústav vybíral neoprávněně, požadovat zpět a s ústavem například zahájí správní řízení, ale zatím komentovat nechtělo. „V současné době provádíme finanční kontrolu, na jejímž základě budou přijata opatření,“ vzkázal pouze úřad přes tiskový odbor.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat