3. června 2013 15:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Richard skončil v povodňové věži. Je navztekaný a útočí, popisuje ošetřovatel

Gorilí samec Richard | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gorilí samec Richard | foto: MAFRA - Hynek Glos

PRAHA Personál i zvířata z pražské zoologické zahrady mají za sebou dramatický útěk před vodou z rozvodněné Vltavy. Podle kurátora goril Víta Lukáše je však pravděpodobné, že na nějakou dobu zoo opustí úplně. Nejhůře snáší situaci gorilí samec Richard. "Je velmi, velmi navztekaný a útočí na nás," řekl Lukáš serveru Lidovky.cz.

Lidovky.cz: Kolik zvířat jste museli přesunout?
Dostali jsme pryč všechny šelmy, všechny primáty a jiné savce s ptáky.

Lidovky.cz: Jak takovou situaci snášejí?
Je to individuální. Třeba ptáci jsou velmi citliví na manipulaci, velké savce jako šelmy a primáty jsme museli uspávat a přenášet. Zvířata se samozřejmě stresují, protože jim vadí přesun do jiných prostor, které jim nejsou určeny. Všechna ale máme pod kontrolou, o žádných větších problémech nemám informace.

ČTĚTE TAKÉ:


Lidovky.cz: Jak si vede gorilí samec Richard?
Je zavřený v povodňové věži a situaci snáší nejhůře, protože je velmi konzervativní a velmi bojácný. Z expozice nechtěl odejít, a tak jsme ho museli uspat a do věže odnést. Je velmi, velmi navztekaný a útočí na nás. Když jsme ho krmili, skákal na nás, řval a nechtěl krmení přijmout.

Lidovky.cz: Kdyby dvoumetrová rezerva věže nestačila, máte plán, jak byste ho stěhovali?
Dovedu si to představit, ale absolutně si to nepřeji, protože by to byla mimořádně náročná situace. Ve věži je celkem sedm goril, které bychom museli uspat a jednu po druhé je na člunech odvézt. Čluny už nyní používáme k jejich krmení. Jen uspat jedinou gorilu je náročné, sedm samozřejmě mnohem více.

Lidovky.cz: Bude nakonec třeba zvířata odvést ze zahrady?
Bude zásadní, jak velké škody se budou nacházet v pavilonu. Je tam velké množství techniky a elektroniky, která bude totálně zničena, uvidíme, v jakém stavu bude samotná konstrukce budovy. Je velmi pravděpodobné, že zvířata budou muset odjet do nějaké spřátelené zahrady, než uvedeme pavilon do provozního stavu. 

PŘEVOZ GORIL:

Všechny pražské gorily budou po povodních převezeny do Zoo Dvůr Králové, kde mohou zůstat až několik měsíců, dokud se neopraví pavilon v Praze.

Podrobnou on-line reportáž sledujte zde:


Lidovky.cz: Jaký moment za poslední hodiny považujete za nejdramatičtější?
Rozhodně nejistotu, zda stihneme evakuovat zvířata a zda voda opravdu dorazí. Snažili jsme se propočítat, kam až může sahat. Vše ale nakonec probíhalo velmi dobře, protože se projevila solidarita mezi všemi zaměstnanci zahrady. Ukázalo se, že jsme velmi dobře schopni na situaci reagovat, když jsme třeba stěhovali plameňáky, byl zde had padesáti lidí.

ogoOndřej Golis

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!