Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rittig je opět na svobodě. 'Zda odcestuji? Nevím, ještě uvidím,' vzkázal

Česko

  14:53aktualizováno  18:08
PRAHA - Sotva byl vlivný lobbista Ivo Rittig v pátek ráno zadržen policií, už je opět na svobodě. Obvodní soud pro Prahu 5 totiž neuznal návrh vrchních žalobců, aby byl spolu s dalšími obviněnými vzat do vazby.

Lobbista Ivo Rittig na snímku z 21. března 2014 foto: MAFRA - Dan Materna

Vrchní státní zastupitelství v Praze požadovalo vzetí Rittiga do vazby poté, co Městský soud v Praze vyhověl jeho stížnosti proti zabavení cestovního pasu. Žalobci se obávají, že se spolu s dalšími obviněnými bude vyhýbat trestnímu řízení odjezdem do zahraničí. Obvodní soud ale jejich žádosti nevyhověl.

Na otázku médií, zda se nyní chystá odcestovat z Česka, Rittig jasně neodpověděl. "Nevím, ještě uvidím. Jestli takhle pan Borgula bude  pokračovat dál, tak za chvilku tady ze mě udělá celostátního Jánošíka," řekl novinářům jen pár vteřin po propuštění. Adam Borgula je státní zástupce, který kauzu dozoruje.

Budíček v šest ráno

Na dotaz novinářů Rittig ještě stručně popsal páteční zatýkání. "Samozřejmě standardně přišli ráno, jako kdybychom se chystali odjet na dva a půl roku někam do zahraničí. Takže to samé, co bylo před třiceti dny. Zase po třiceti dnech přišel jejich razantní nástup v šest hodin ráno, zase ti stejní zakuklenci," řekl Rittig k páteční razii v jeho domě.

"Ve své podstatě jsem koukal jak blázen, co se děje, neměli u sebe jediný papír. Tvrdili, že jdou na ústní pokyn pana zástupce,“ dodal Rittig.

Jeho advokát Vlastimil Rampula stručně shrnul, proč obvodní soud návrh státního zástupce na vzetí obviněných do vazby zamítl. "V situaci, kdy před měsícem nebyl dán důvod vazby a ani nebyla vazba navrhována, jeví se mu současné navrhování vazby jako obcházení zákona," interpretoval verdikt soudu vlastními slovy advokát.

Vlivný lobbista Rittig čelí obvinění z praní špinavých peněz v kauze jízdenek pro pražský dopravní podnik. Spolu s ním jsou obviněni Peter Kmeť, jeho obchodní partner, dále někdejší jednatel tiskárny Neograph Jan Janků a advokáti z kanceláře MSB Legal David Michal a Marek Stubley.

Zvůle žalobce?

Kmeť, Janků a Michal zatím zadrženi zůstávají, obvodní soud o nich rozhodne v sobotu. "Považuji za naprosto neuvěřitelné," komentovala to Rittigova advokátka Karolína Babáková. "Je zcela zjevné, že v této kauze vazební důvody nejsou a pan Borgula má v tuto chvíli již tři soudní rozhodnutí, která to potvrzují. Neumím si představit větší projev zvůle státního zástupce," dodala advokátka.

Páteční zadržení Rittiga označila už v pátek dopoledne za šikanu. "Není-li zde důvod omezit cestování obviněných, tím méně jsou zde vazební důvody a dnešní jednání policie nelze tedy považovat za nic jiného, než za šikanu," uvedla pro Lidovky.cz.

ČTĚTE TAKÉ:

Vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová ale varovala před dalším postupem obviněných. "Státní zástupce má důvodnou obavu, že obvinění uprchnou a pobytem v cizině se budou vyhýbat trestnímu řízení, tedy jsou opětovně dány důvody vazby útěkové," uvedla v pátek ráno Bradáčová.  

Obvodní soud pro Prahu 5 rozhodl o žádosti o Rittigovo vzetí do vazby během několika hodin. Argumenty žalobců neobstály, v pátek odpoledne opustil celu předběžného zadržení.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat