Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Riziko přenosu koronaviru do Česka je vysoké. Pravděpodobně je to jen otázka času, říká zástupce WHO

Koronavirus se začal šířit napříč Evropou. foto: MAFRA

Rozhovor
Přenos nového typu koronaviru ze zahraničí do České republiky je jen otázkou času, domnívá se Srdan Matić, představitel Světové zdravotnické organizace (WHO) v České republice.
  16:51

LN: Jaká je aktuální situace, pokud jde o šíření nákazy koronavirem?
Pokud se ptáte na Českou republiku, tak stále platí, že zde není potvrzený ani jeden případ. Nově se nicméně potvrdily případy v Rakousku, Chorvatsku a Švýcarsku. V globálním měřítku v posledních dnech klesá počet nových případů.

LN: Jaké je riziko, že se k nám Covid-19 nakonec dostane?
Riziko přenosu koronaviru ze zahraničí do České republiky je velmi vysoké. S největší pravděpodobností je to jen otázka času. Naopak nízké až středně vysoké je riziko lokálního přenosu, a to kvůli velmi dobré připravenosti zdejších zdravotníků a celého systému. Měl jsem možnost přesvědčit se na vlastní oči – nejen při jednání s představiteli vlády, krajských a dalších úřadů, ale také přímo v nemocnicích. ČR je velmi dobře připravená vypořádat se jak s prvním, tak s mnoha případy nákazy. Zdravotníci přesně vědí, co mají dělat.

LN: Na kterých místech se lze nejsnadněji nakazit?
Nejrizikovějšími místy nejsou letiště, vlaková nádraží či obchodní centra, ale zdravotnická zařízení. Do nemocnic a do ordinací praktických lékařů přicházejí lidé s různými zdravotními obtížemi. Než se u nich potvrdí diagnóza, mohou snadno nakazit ostatní.

LN: A jak by se měli lidé chránit?
Moje doporučení pro širokou veřejnost je používat zdravý rozum, mýt si často – častěji než dříve – ruce, dbát na čistotu potravin a vyhýbat se kontaktu s lidmi, kteří vykazují dýchací obtíže. Zároveň je rozumné necestovat do oblastí, kde se nákaza koronavirem již vyskytla. Důvody k panice a k hromadnému skupování trvanlivých potravin však rozhodně nejsou na místě.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat