130 let

Kandidát na ústavního soudce Robert Fremr při jednání ústavně-právního výboru Senátu | foto: Kancelář Senátu

Historici zkoumají Fremrův rozsudek kauzy Olšanské hřbitovy. Důkazy manipulovala StB

Česko
  •   22:59
Kancelář prezidenta Petra Pavla požádala Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) o výzkum profesního života soudce Roberta Fremra, který měl v dobách normalizace odsoudit řadu lidí v politických procesech. Pavel Fremra navrhl jako ústavního soudce, ale prozatím ho kvůli nově objeveným pochybnostem nehodlá do funkce jmenovat.

Tým badatelů, který bude zkoumat profesní minulost soudce Roberta Fremra na pozadí fungování normalizační justice, povede ředitel odboru výzkumu a vzdělávání Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Petr Hlaváček. Ústav o tom informoval na svém webu.

Bývalý prezident Miloš Zeman uvedl, že před dvěma lety odmítl jmenovat Fremra jako předsedu Nejvyššího soudu právě kvůli jeho působení v době normalizace. Podle svých slov si vyžádal podklady, které na soudcovu minulost poukazovaly, informoval ve středu mluvčí exprezidenta Jiří Ovčáček.

„Ústavu pro studium totalitních režimů ale nejde pouze o jednoho vybraného soudce. Ústav musí zkoumat fungování celé komunistické justiční mašinerie, podobně jako to činí kolegové z paměťových institucí v Německu, Polsku či v pobaltských státech. Veřejnost má právo vědět, jak fungovala komunistická justice. Stejně tak si ale zaslouží informace o tom, jak rozhodovali konkrétní soudci v konkrétních případech v rámci normalizačního soudního aparátu,“ uvedl ředitel ÚSTR Ladislav Kudrna.

Kauza Olšanské hřbitovy

Fremr v roce 1988 odsoudil trojici mladíků za poškození hrobu sovětských vojáků. Obžaloba je také vinila z více než stovky trestných činů, včetně záškodnictví.

Za vůdce označili tehdy devatenáctiletého Alexandra Ereta, který byl Fremrem odsouzen na 6,5 roku vězení. Podle Ereta na hřbitově vůbec nebyl a přiznání bylo vynucené.

Fremr před Senátem řekl, že o zapojení StB do kauzy nevěděl. Uznal ale, že řada důkazu byla pořízena protiprávně a soudci je správně neměli v líčení použít.

Výzkumníci se budou zabývat především kauzou Olšanské hřbitovy z roku 1988. Tento případ Fremr rozhodoval, důkazní materiální v něm podle ústavu manipulovala Státní bezpečnost. Historici přezkoumají i případy odsouzených za emigraci. Za nedovolené opuštění republiky bylo odsouzeno přes 110 000 lidí, což z nich podle ÚSTR činí nejvíce pronásledovanou skupinu obyvatel v komunistickém Československu.

Fremr podle předběžné rešerše Archivu hlavního města Prahy za „nepovolené opuštění republiky“ odsoudil ve 105 případech celkem 145 osob. Všichni byli po revoluci rehabilitováni a procesy byly označeny za politické, uvedl ústav. Emigraci trestal komunistický režim jako opuštění republiky podle paragrafu 109 tehdejšího trestního zákoníku.

Odpůrci současně poukázali, že tehdejší Československá televize o případu Olšanských hřbitovů natočila propagandistický dokument a soudce tak musel tušit, že případ má politické pozadí.

Podobná kauza zasáhla také nového předsedu Ústavního soudu Josefa Baxu. Ten připustil, že možná za totality soudil jeden případ z politických důvodů. Na podrobnosti si prý ale nevzpomíná.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK