19. dubna 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Volební agitace? Rodina Klausů vyrazila na Tour de Šumava

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 107Diskuse
Zelený čtvrtek zeleným pivem za zelenou Šumavu -  protest proti nově přijaté... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zelený čtvrtek zeleným pivem za zelenou Šumavu - protest proti nově přijaté... | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Muž, který se netají ambicemi promluvit do velké politiky, o sobě dal vědět z místa, kam rádi jezdí prezidenti. Václav Klaus mladší se minulý týden zapojil do velikonoční akce nazvané Na Zelený čtvrtek zeleným pivem za zelenou Šumavu.

Šlo o protest proti nově přijaté úpravě zákona o národních parcích. A přijel na ni, pro někoho možná nečekaně, v ­doprovodu svého otce, exprezidenta Václava Klause.

„Lidé na Šumavě jsou obětí zeleného fanatismu, tak jsme pomohli obnovit jednu tradiční akci,“ objasnil svou účast pro LN Klaus mladší. A proč vzal s ­sebou i­ otce? „Táta na Šumavě dlouho nebyl. Má to tam rád od dětství, tak šel s námi.“

Václav Klaus a Václav Klaus mladší ve Strakonicích.
Václav Klaus, Václav Klaus mladší.

Klaus mladší by se rád dostal do sněmovny, a to v modrém dresu ODS, nicméně on i jeho otec se dušují, že nešlo o start kampaně. Lidé z ODS ale naznačují opak. „Václav Klaus mladší je dnes politikem a samozřejmě půl roku před volbami využívá všechny podobné události, aby dával veřejnosti najevo, co si o určitých věcech myslí,“ řekl LN vlivný člen občanských demokratů Martin Kuba s tím, že nejde o ­nic mimořádného.

Ačkoli se hlavní protagonisté setkání z minulého týdne brání tomu, že by šlo o podporu Klause mladšího, míra ochrany šumavské přírody tradičně patří mezi témata, na nichž se politici rádi profilují. V minulosti se k ní opakovaně vyjadřovali jak Václav Klaus, tak Miloš Zeman. Ostatně celá ODS hlasovala ve sněmovně proti navrhovaným změnám. Zákon neúspěšně vetoval i prezident Zeman.

Akci „Na Zelený čtvrtek, zeleným pivem za zelenou Šumavu“ uspořádal spolek Šumavský Králováci. Jeho rychtářem je přitom Jiří Mánek, bývalý ředitel Národního parku Šumava, který nesouhlasil s ­rozšiřováním takzvaných bezzásahových zón a v předchozí prezidentské kampani podpořil podobně smýšlejícího Miloše Zemana.

A zelené pivo v názvu akce? Ve čtvrtek se ve třiceti hospodách od Železné Rudy až po Loučovice čepovalo právě to a také Klausovi zelenou tekutinu z kopřivového extraktu ochutnali.

  • 107Diskuse
Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz