• Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Rozpačité magistrátní Wi-Fi

Česko

Projekt Bezdrátová Praha umožní přístup jen na stránky úřadů, přijde ale na 342 milionů

PRAHA Zhruba za pět měsíců by měl začít ostrý provoz projektu Bezdrátová Praha. Za to, že Pražané budou mít díky technologii Wi-Fi zdarma přístup pouze k stránkám úřadů, zaplatilo město z veřejných peněz více než tři sta milionů korun. Službu přitom mnoho odborníků z oboru informačních technologií považuje za zcela zbytečnou.

Bezdrátová Praha poskytne „bezplatný přístup ke kompletním datům veřejné správy a samosprávy (cca 60 portálů úřadů, 5000 prezentací krajů a obcí, 500 dalších informačních zdrojů) a přístup k užitečným vyhledávacím rejstříkům, jako jsou telefonní čísla, obchodní rejstřík, jízdní řády a dopravní informace,“ píše se v představení projektu na internetových stránkách wifi.praha-mesto.cz. Magistrát také slibuje možnost díky službě s úřadem komunikovat a podávat úřední dokumenty. Na první pohled pozitivní projekt však vzbuzuje otázku, zda bude skutečně přínosný. „Služba nebude tak docela zdarma, každý uživatel si bude muset pořídit příslušenství jako Wi-Fi anténu a další zařízení v hodnotě dvou až pěti tisíc korun. Takové náklady se mu nevyplatí, pokud by si za ně mohl prohlížet pouze stránky úřadů,“ domnívá se jednatel společnosti Pe3ny Net Zdeněk Maršál a dodává: „Jako daňový poplatník považuji náklady za vyhozené peníze.“

Podobně se na Bezdrátovou Prahu dívá i Miloš Brejcha ze společnosti CZSpeed. NET, která nabízí Pražanům vysokorychlostní bezdrátový internet. „Podle mého názoru je v Praze, co se týče poskytování internetu, nejvíce konkurenční prostředí v celé střední Evropě. To tlačí ceny dolů a lidé mají v každém místě hned několik možností, jak se připojit. Je zbytečná služba, která nabídne připojení pouze k úřadům,“ domnívá se Brejcha.

Menší soukromí poskytovatelé internetového připojení se původně obávali nekalé konkurence ze strany hlavního města. Bezdrátová Praha měla nabízet volný přístup na internet. S omezením přístupu pouze na stránky úřadů a dalších institucí se o přechod svých klientů k bezplatné Bezdrátové Praze nebojí. Obávají se spíše zhoršení kvality služeb, neboť zřejmě bude rušit signál. „V Praze je zřejmě více než šedesát poskytovatelů bezdrátového internetu a zvláště pásmo 2,4 GHz je úplně zahuštěno,“ vysvětlil Maršál. Spojení s internetem tak bude nestabilní, služba se bude zasekávat a podobně. „Takové prostředí může některé menší poskytovatele zabít. Ti přitom vše budují na vlastní náklady a ze svého podnikání odvádějí daně,“ dodal Maršál.

Magistrát chtěl v minulosti na vybudování internetové sítě s technologií Wi-Fi získat peníze z evropských fondů. Ministerstvo pro místní rozvoj žádost zamítlo. Mělo podezření na nepovolenou veřejnou podporu. Město proto dále buduje síť ze svého a jen pro přístup ke službám veřejné správy. Evropská komise loni v květnu sdělila, že v takovém případě projekt veřejnou podporu nepředstavuje. Náklady na vybudování infrastruktury činí 88,8 milionu korun, na dalších asi 200 milionů přijde zajištění provozu na pět let. Bezplatný internet prostřednictvím Wi-Fi technologie zavedly už dříve radnice Prahy 5, 8 a 13. Magistrátní síť bude čítat celkem 580 přípojných bodů a připravuje se v Praze 1, 8, 9 a 12 a dalších městských částech na severovýchodě a východě metropole.

Co je Bezdrátová Praha Projekt Bezdrátová Praha je plán magistrátu na vybudování internetové sítě pomocí bezdrátové technologie Wi-Fi. Výběrové řízení dodavatele sítě i její pětiletý provoz vyhrála firma ICZ. Služba má lidem zajistit bezplatný přístup k elektronickým službám veřejné správy, tedy na stránky úřadů nebo dopravního podniku a dalších institucí. Celkové náklady činí 342 milionů korun.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás