Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Písemný rozsudek v kauze Nagyová musí být vypracován do 31. srpna

Česko

  17:49
PRAHA - Soud vypracuje zprošťující rozsudek nad Janou Nečasovou písemně do 31. srpna. Termín určila místopředsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová ve čtvrtek. Podle tohoto rozsudku, který určila soudkyně Helena Králová, nezneužila Jana Nečasová, dříve Nagyová, vojenskou tajnou službu.

Nečasová vypovídala před soudem v kauze údajného zneužití rozvědky dvě hodiny. Cítí se nevinná. Odpoledne následují dotazy advokátů a žalobce. foto:  Dan Materna, MAFRA

Soudkyně Helena Králová rozhodla v kauze na konci května při veřejném jednání. Tehdy ale pouze sdělila takzvaný výrok verdiktu, který kvůli utajovaným informacím nijak neodůvodnila. Příčinou k prodloužení lhůty pro sepsání kompletního rozsudku je prý složitost kauzy a skutečnost, že si soudkyně vzala dovolenou.

K vyhotovení rozsudku běžela Králové od pondělí 1. června desetidenní lhůta, soudkyně však požádala o její prodloužení.

Zájem veřejnosti je silnější než soukromí Nagyové, míní odborníci o odposleších

„Nejpozději do 31. srpna bude rozsudek písemně vyhotoven a předán trestní kanceláři k rozeslání,“ sdělila ve čtvrtek Šindelářová. Dodala, že Králové povolila prodloužení lhůty „s ohledem na mimořádnou složitost trestní věci, množství provedených důkazů, nutnost důsledného dodržení zákona o ochraně utajovaných skutečností a vypořádání se s důkazy vedenými v příslušném režimu utajení“. Lhůtu také ovlivnila dovolená, kterou si soudkyně již dříve nahlásila od 15. června do 10. července.

Verdikt bez odůvodnění

Verdikt bez odůvodnění vyvolal nesouhlasné reakce mezi odborníky a politiky. Králová ho vyhlásila v pátek 29. května, když zprostila obžaloby bývalou ředitelku kabinetu premiéra Nečasovou, exšéfy Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka a Milana Kovandu i někdejšího zpravodajce Jana Pohůnka. 

Milan Kovanda (vlevo) a Ondrej Páleník (vpravo) po soudu.
Jana Nečasová se ze zdravotních důvodů soudu neúčastnila.

Soudkyně sdělila pouze výrok rozsudku, tedy jeho podstatu. Odůvodnění verdiktu odložila až na jeho písemnou formu, protože při rozhodování vycházela z informací v režimu utajení. Soud se totiž v důkazech zabýval také metodou práce tajné služby.

Do schránek státnímu zastupitelství a obhájcům

Kompletní text rozsudku s odůvodněním musí soud rozeslat do datových schránek státnímu zastupitelství a obhájcům. Odůvodnění nesmí být ani zčásti tajné. Pokud tedy Králová vychází také z utajovaných informací, nesmí je v textu citovat, ale musí se s nimi vypořádat tak, aby byl rozsudek zveřejnitelný.

Verdikt není pravomocný, protože se proti němu žalobce odvolal k Městskému soudu v Praze. 

Kauza Nagyová: zneužití tajné služby

Nečasová a trojice důstojníků podle obžaloby zneužili pravomoc, hrozí jim za to až pětileté vězení

V roce 2012 podle spisu nechala tehdy Nagyová sledovat z osobních důvodů manželku expremiéra Petra Nečase Radku. 

Po vypuknutí kauzy v polovině června 2013 padla vláda. Nečas se později s Nagyovou oženil. 

Obžalovaní odmítají, že by udělali cokoliv nezákonného. Podle obhájců se prověřovalo bezpečnostní riziko týkající se Radky Nečasové.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat