Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rybí vnitřnosti? Nemáme, nedáme, jděte jinam

Kapr na vánočním trhu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kapr na vánočním trhu. | foto: Marián PeigerČTK

ČESKÉ BUDĚJOVICE Nemáme, nedáme, nejsou, nebudou. Komu se stýská po podobných odpovědích prodavačů z dob socialismu, může se těšit tento týden.

Jihočeští rybáři potvrzují, že podobně jako před minulými Vánocemi očekávají akutní nedostatek samostatně prodejných rybích vnitřností, nutných k výrobě štědrovečerní polévky.

Loni se v Českých Budějovicích, Praze a dalších městech stály na vnitřnosti padesátimetrové fronty a zoufalí prodavači v rybárnách kvůli neustálým dotazům na nedostatkové zboží jen těžko drželi nervy na uzdě.  Ani letos zřejmě nebude situace o nic lepší.

Poptávka je příliš velká
"Kdybychom měli navíc pět kamionů vnitřností, tak je bez problémů prodáme.  Ale vnitřnosti prostě v takovém množství nejsou," říká obchodní ředitel společnosti Blatenská ryba Václav Milota.

Podle jednoduchého pravidla totiž podle něj může být na trhu jen tolik této suroviny, kolik se vylovilo ryb. Jenže mnozí lidé si dnes chtějí koupit na štědrovečerní stůl třeba jen filety z půlky kapra, zato vnitřností na polévku žádají jako ze tří kaprů.  "Pak ale pochopitelně nemůže být poptávka po vnitřnostech uspokojena," říká Milota.

Štědrovečerní večeře se neobejde bez dobrého bramborového salátu.

Problém s nedostatkem vnitřností se sice v menší či větší míře opakuje každý rok, loni ale šílenství kolem toho letitého problému zřejmě dosáhlo vrcholu.

V Českých Budějovicích tak například už pět dní před Štědrým večerem zoufalí prodavači z místní rybárny vyvěsili na dveře výmluvný nápis: Vnitřnosti jsou v každé rybě. To znamená, že nejlepším řešením, jak si si v klidu zajistit dostatek suroviny na rybí polévku, je podle nich zakoupit živou rybu a tu vykuchat. Tímto starým pravidlem se ale dnes řada lidí neřídí a doufá, že vnitřnosti přece jen sežene.

"Letos očekávám minimálně stejné problémy jako loni. Tolik vnitřností, kolik jich dnes lidé chtějí, jim prostě nikdo v republice nemůže zajistit," říká Pavel Oberreiter z podniku Lesy a rybníky města České Budějovice.

Rok 2010 v obrazech

Rybí vnitřnosti se kromě vykuchání na Vánoce koupených ryb dají sice získat i jinými způsoby, třeba jako zbytkový produkt při prodeji či vývozu chlazených, vykuchaných ryb v průběhu roku.

Jenže i zahraniční odběratelé dnes podle jihočeských rybářů chtějí především živou rybu. Rybáři si tak nemohou vytvořit dostatečnou zásobu této suroviny na český vánoční trh. "Navíc dnes se jako vnitřnosti prodávají prakticky jen pohlavní orgány, tedy mlíčí a jikry, dříve se kromě vyndaného střeva a žluče prodávaly celé," říká Pavel Oberreiter. Proces kuchání ryb starým způsobem je však podle něj natolik pracný a složitý, že ho většina zpracovatelů přestala používat. Celkový objem vnitřností, určených k prodeji, se tím ale pochopitelně snížil.

Boj o rybí vnitřnosti na Facebooku
Loňská marná honba zákazníků za vnitřnostmi dokonce vedla některé podnikavce k velmi kuriózním nápadům. Josef Kolařík z Prahy například založil před minulými Vánocemi na sociální síti Facebook speciální stránku, jejímž prostřednictvím si měli scházet u rybáren milovníci rybí polévky s těmi zákazníky, kteří chtějí pouze maso a o vnitřnosti a kapří hlavu nestojí. A proto by mohli v rámci burzy nabídnout svůj díl vnitřností někomu jinému.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...