16. března 2011 12:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rychlostudentům titul zůstane, koalice návrh ČSSD zamítla

Diplom (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Diplom (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Sněmovna zamítla už v prvním čtení návrh opoziční ČSSD, podle kterého by vysoké školy měly možnost odebírat tituly. Koaliční poslanci měli výhrady hlavně k úpravě přezkumného řízení. Záležitost chtějí řešit v celkové novele vysokoškolského zákona.

Podle ministra školství Josefa Dobeše (VV) by měl do sněmovny dorazit letos. Rektor vysoké školy by mohl podle novely zahájit řízení o odnětí titulu nejpozději pět let poté, co jej student získal. Rozhodla by pětičlenná komise. Předloha zároveň zužovala okruh lidí, kteří by mohli být rektorem či děkanem.

ČTĚTE TAKÉ:


Koaliční poslanci poukazovali na to, že předloha málo upravuje přezkumné řízení. "Nedovedu si představit, že bychom to ve výboru precizovali," řekl Walter Bartoš (ODS). Návrh za zamítnutí novely podal spolu s Annou Putnovou (TOP 09 a Starostové), podpořilo jej 98 poslanců, 66 hlasovalo proti.

Zatím je možné zrušit diplom
"Shodneme se na tom, že je tady problém. Vláda je tu devět měsíců a žádné řešení nenavrhla," postěžoval si Jeroným Tejc (ČSSD). Předkladatelé se netajili tím, že je k novele inspirovala současná kauza na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni. Již současně platný správní řád umožňuje zpětně v rámci přezkumného řízení zrušit diplom, který student získal neprávem. Není ale jasné, zda tím přestane platit i rozhodnutí o státní zkoušce.

Milan Kindl

Důvodem odnětí titulu mělo být podle novely nesplnění podmínek pro jeho udělení nebo prokazatelný podvod. Jde například o snahu získat titul korupcí, klientelismem, pomocí fiktivní nebo zfalšované zkoušky, díky plagiátorské závěrečné práci nebo prací, která neodpovídá zásadám vědecké etiky. Odnětí titulu by podle novely znamenalo rovněž odnětí vysokoškolské kvalifikace a zabránilo by výkonu povolání, které vyžaduje vysokoškolské vzdělání.

Novela také uváděla, aby kandidát na rektora a děkana dosáhl přinejmenším titulu PhD. Nyní se může stát děkanem nebo rektorem i člověk bez akademické hodnosti.

ČTK, Lidovky.cz

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.