Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sasko dodá Česku 15 tisíc dávek vakcíny od firmy AstraZeneca. Budou pro Cheb, Sokolov a Karlovy Vary

Vakcíny od firmy AstraZeneca | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vakcíny od firmy AstraZeneca | foto: Reuters

Praha Sasko České republice dodá 15 000 dávek vakcíny firmy AstraZeneca proti covidu-19 pro Cheb, Sokolov a Karlovy Vary, v pondělí by měly být rozvezeny. Premiér Andrej Babiš (ANO) v nedělním pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News řekl, že to v sobotu domluvil se saským premiérem Michaelem Kretschmerem. Ve videu zveřejněném na sociálních sítích Babiš upřesnil, že na dodávce se domluvili premiéři Saska, Bavorska a Durynska.

Babišovi by také stejně jako prezidentu Miloši Zemanovi stačila v případě ruské vakcíny Sputnik V certifikace Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Podle premiéra není nutné čekat na doporučení Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA). Zhruba před třemi týdny přitom Babiš řekl, že Česko nezvažuje o užívání ruského preparátu dříve, než jej evropské orgány schválí. Hovořil nicméně tehdy o tom, že by se ČR mohla předzásobit a získat náskok pro případ, kdyby EMA doporučení vydala.

Česko v současnosti očkuje schválenými vakcínami Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca, zatím ale nemá dostatek dávek na očkování všech zájemců. Dávek vakcíny zdravotníci od 27. prosince, kdy se s očkováním začalo, podali podle dat ministerstva zdravotnictví téměř 650 000. Více než 239 000 lidí už dostalo obě potřebné dávky. 

Babiš v neděli ve svém videu uvedl, že ČR zatím dostala 877 000 dávek vakcín. „Není pravda, že bychom neočkovali, očkujeme,“ komentoval čísla. K přednostní vakcinaci, ke které se mohou od soboty registrovat učitelé a pracovníci škol, se jich za jeden den přihlásilo 100 000, napsala na Twitteru Chytrá karanténa.

Také předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) řekl v pořadu, že by mu nevadilo schválení pouze od tuzemského ústavu. „Já věřím v tomto směru, že by to bylo dostatečně zkontrolováno,“ řekl. Pokud by ale Sputnik V certifikaci nezískal, nemělo by se jím v tuzemsku očkovat, domnívá se.

SÚKL v neděli ale na twitteru uvedl, že sám vakcíny proti covidu-19 registrovat nemůže, lze to jen centralizovaně v EU. Možností je podle ústavu výjimka o použití neregistrovaného přípravku.

Česko v současnosti očkuje schválenými vakcínami Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca, zatím ale nemá dostatek dávek na očkování všech zájemců. Dávek vakcíny zdravotníci od 27. prosince, kdy se s očkováním začalo, podali podle dat ministerstva zdravotnictví téměř 650 tisíc. Více než 239 tisíc lidí už dostalo obě potřebné dávky.

„SÚKL musí posoudit dokumentaci. Když SÚKL dá na to razítko, ministerstvo zdravotnictví musí dát výjimku. Potom se zeptáme, kolik toho bude. Asi moc ne, protože vakcíny je málo,“ řekl Babiš k ruské vakcíně. Podle odhadů tisku bylo dosud vyrobeno přes 1,5 milionu vakcín Sputnik V, oficiální údaje ale nejsou k dispozici. Podle premiéra má o Sputnik V zájem 65 světových zemí včetně šesti členských států Evropské unie. „Pokud bude bezpečná, proč bychom nemohli lidem nabídnout Sputnik,“ řekl s tím, že by očkování preparátem mělo být dobrovolné.

Babiš: Rusko o autorizaci své vakcíny v EU nepožádá

„Vakcíny proti covidu-19 je podle platné legislativy možné registrovat jen centralizovaně v rámci EU. Druhá možnost je výjimka ministerstva zdravotnictví o použití neregistrovaného léčivého přípravku. SÚKL sám tedy vakcíny proti COVID-19 registrovat nemůže,“ reagoval SÚKL.

Podle Babiše je jasné, že ruský výrobce o stanovisko EMA nepožádá, protože vakcíny je málo. Babiš nevyloučil ani další postup v souvislosti s vakcínou čínské společnosti Sinopharm, zatím ale Česko žádné konkrétní kroky nečiní.

Ruská vakcína by mohla do Česka dorazit v nejbližší době, řekl v neděli Zeman CNN Prima News s odvoláním na informace z ruského velvyslanectví. Sputnik V byl schválen pro nouzové užívání v asi dvacítce zemí. Kromě Ruska jsou to například Argentina, Bělorusko, Arménie, Turkmenistán, Bolívie, Pákistán, Palestina, Srbsko nebo Spojené arabské emiráty. Z Evropské unie se Sputnikem V zatím očkuje pouze v Maďarsku.

Premiér ve čtvrtek řekl, že Francie poskytne Česku k polovině března 100 tisíc dávek vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech. Z Izraele tento týden vojáci přivezli 5000 dávek vakcíny Moderna. Naočkováni jí budou vojáci, kteří slouží v nemocnicích u pacientů s covidem-19. Dřívější dodávku 100 tisíc dávek podle Babiše Česku přislíbila též předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Některé země to ale blokují, řekl premiér.

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Kritika naší práce je zcela neoprávněná, neetické to není, říká headhunterka

Markéta Šveda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hledá nejvhodnější kandidáty pro vrcholové pozice. Manažery, specialisty, odborníky. „Sama jsem byla kdysi lovená, ale...

Mohl bych napsat knihu. Droppova zpověď o penězích, kritice, covidu i Boratovi

Lukáš Droppa má čtyři reprezentační starty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fotbalem si vydělával v sedmi zemích. Zažil čekání na výplatu v Rusku, blahobyt v Turecku i kritiku v Česku. Třeba...