Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

České absurdity: zákaz focení na Karlově mostě či tatarák na vlastní nebezpečí

Tatarák - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tatarák - ilustrační foto. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Představte si, že natočíte zloděje, jak vám krade kolo. Zveřejníte záznamu na internetu, načež vám kvůli tomu přijde pokuta s odůvodněním: zloděj vám k publikování videa, na kterém je natočen, nedal souhlas. Absurdní? Podobně zarážejících pravidel přitom u nás existuje mnohem více.

V úvodu popisovaný případ se odehrál loni v listopadu. Majitel obchodu s elektrokoly dostal za uveřejnění videa na Facebooku pokutu 5000 korun a uhradit měl ještě správní poplatek 1000 korun. Podle Úřadu pro ochranu osobních údajů má totiž k takovému kroku právo pouze policie.

V archivu záznamy být nesmí

Na ochranu osobních údajů se odvolává i další absurdní pravidlo. Záznamy z jednání zastupitelstev měst a obcí se na internetu nesmí archivovat. A to přesto, že přímo během zasedání mohou občané sedět u počítače a jednání sledovat online. Proč si tedy není možné záznam zasedání pustit i zpětně? Úřad pro ochranu osobních údajů má jednoduché vysvětlení - při jednání zaznívají i osobní údaje účastníků. Na občanskou vlnu nevole už v tomto případě našla recept například chebská radnice, která začala osobní údaje o členech zastupitelstva "vypípávat" a teprve takto upravené záznamy na svůj web umisťuje.

Karlův most (ilustrační foto)

Fotit profesionální snímky se na Karlově mostě bez povolení nesmí.

Snímky z Karlova mostu nepatří na Facebook

Zarážejícím dojmem působí také zákaz, podle kterého se o snímky pořízené z Karlova mostu nemůžete podělit s přáteli na sociálních sítích. V tom případě je totiž ukazujete širší veřejnosti a zavání to komerčním využitím snímků. Fotky si udělat můžete, ale jen pro soukromé využití. Stejně tak se můžete dostat do problému, pokud si na mostě rozložíte stativ a pustíte se do pořizování uměleckých snímků. K tomu totiž potřebujete povolení od radnice Prahy 1. Proto se nedivte, pokud k vám dorazí ochranka a požádá vás, abyste snímky z fotoaparátu vymazali.

ČTĚTE TAKÉ:

Tatarák na vlastní nebezpečí

Zaraženi mohou zůstat také návštěvníci restaurací, kteří si chtějí objednat oblíbenou pochoutku zvanou tatarský biftek. Dávno už jsou sice doby, kdy byl tatarák kvůli hygienickým předpisům zcela zakázán, ale řada restaurací ho nyní nabízí výhradně s poznámkou "na vlastní nebezpečí". Provozovatelé restaurací se totiž snaží vyvarovat případné pokutě, pokud by jejich zákazníkům tepelně neopracované maso "nesedlo" a přineslo jim zdravotní komplikace. Ostatně i krvavý steak vám některé restaurace připraví pouze s podmínkou "na vlastní nebezpečí".

Napište nám

Setkali jste se s podobně absurdními pravidly či nařízeními? Narážíte na zákazy, které vám přijdou nesmyslné? Podělte se o ně s námi. Své tipy můžete zasílat na adresu internet@lidovky.cz. Do předmětu prosím napište slovo ABSURDITA. 

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Víte, jak neplýtvat potravinami a uchovat je co nejdéle čerstvé a plné vitamínů?
Víte, jak neplýtvat potravinami a uchovat je co nejdéle čerstvé a plné vitamínů?

Téměř v každé domácnosti se někdy zbytečně vyhazují potraviny, nejčastěji ovoce a zelenina. Přitom moderní vychytávky nám pomohou s lepším uchováváním a prodloužením trvanlivosti. Jaké to jsou?