Sobota 14. prosince 2019svátek má Lýdie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
29. prosince 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sedm měsíců poté. ČSSD se nezbavila Rathovy úřednice s bytem za 12 milionů

Johana Novotná. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Johana Novotná. | foto: MAFRA - Michal Růžička

PRAHA Psala se polovina května, když se sociální demokraté dušovali, že se na nejbližším zasedání předsednictva zbaví členky středočeské organizace Johany Novotné. Krátce předtím server Lidovky.cz informoval o jejím podezřelém nákupu bytu za 12 milionů korun. Více než sedm měsíců poté se však ve věci nic nestalo: strana se nejprve vymlouvala na volby, nyní na formální překážky.

Mladá úřednice a někdejší spolupracovnice obžalovaného Davida Ratha si v roce 2009 pořídila luxusní bydlení na pražském Žižkově. Nedokázala ale věrohodně vysvětlil, z čeho nákup zaplatila. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka nejdříve sliboval rychlé a rázné řešení, postupně ho ale začal odkládat, prý kvůli volbám, a nyní se zdá, že na potrestání Novotné zcela rezignoval. "Bohužel, nic nového," vzkázal pouze serveru Lidovky.cz.

ČTĚTE TAKÉ:


Strana tvrdí, že kontroverzní členky se snažila zbavit dávno před vypuknutím kauzy, jenže ta prý na výzvy nereaguje. A podle šéfa středočeské organizace ČSSD Miloše Petery se osvědčené metody drží i nadále: pozvání na předsednictvo se jí nepodařilo doručit.

"Předsednictvo případ řešilo dvakrát, ale stáhlo se to. Podle stanov by totiž měla při vyloučení být přítomna, ale jí se to nějak nedoručilo, nebo nastala jiná chyba, takže se to neřešilo," řekl Petera serveru Lidovky.cz.

Svůj stranický post tak zatím členka čelákovické organizace ČSSD uhájila, o pracovní ale s koncem roku přijde. Letos v únoru Novotná bez výběrového řízení získala lukrativní post ekonomické náměstkyně v kolínské nemocnici, po několika měsíců se jí však ředitel Petr Chudomel zbavuje. Serveru iHNED.cz vysvětlil, že "organizační řád prošel určitým vývojem" a její místo je nadbytečné. Novotná do nemocnice už přes měsíc nedochází, přesto pobírá manažerský plat, krátce po nástupu a vypuknutí aféry s bytem navíc odjela na několik týdnů odpočívat do Asie.

Nebudeme nic vysvětlovat. Advokát brání Johanu Novotnou před dotazy reportéra serveru Lidovky.cz.

Nebudeme nic vysvětlovat. Advokát brání Johanu Novotnou před dotazy reportéra serveru Lidovky.cz.

Inženýrka ekonomie patřila mezi nejužší spolupracovníky tehdejšího hejtmana Davida Ratha, vedla oddělení veřejných zakázek Středočeského kraje v době, kdy s nimi podle obžaloby v kauze Rath skupina kolem exhejtmana manipulovala. Sama Novotná obžalována není, před soudem ale vypovídala: na detaily inkriminovaných zakázek si nevzpomíná, protože "byly jak housky na krámu". Podivila se také, když se soudce zeptal na zakázky šité na míru, prý neví, co to znamená.

Server Lidovky.cz se opakovaně od Novotné snažil získat věrohodné vysvětlení původu peněz na byt, ale neúspěšně. Naposledy se u soudu schovala za svého advokáta, který se po položení dotazu obořil na redaktora, že je hlupák.  (ČTĚTE VÍCE)

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním
DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním

Ještě vám chybí dárek pro milovanou babičku a přemýšlíte, co jí nadělit pod stromeček? Připravili jsme pro vás malou inspiraci.