2. března 2016 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šéf generální inspekce mění tým: skončil náměstek pro speciální operace

Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) byl měl vést nynější náměstek... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) byl měl vést nynější náměstek... | foto: ČTK

Zákopová válka ve vedení Generální inspekce bezpečnostních sborů měla krátké trvání. S koncem února skončil u útvaru náměstek pro speciální operace Roman Ševčík, zjistil server Lidovky.cz. Pod novým ředitelem Michalem Murínem vydržel ani ne tři měsíce.

„Jako v obdobných případech se k vnitřním záležitostem Generální inspekce bezpečnostních sborů nijak nevyjadřuje ani je nekomentuje,“ reagovala mluvčí inspekce Radka Sandorová na otázku, zda a proč Ševčík skončil.

Z bezpečnostní komunity přitom už několik týdnů prosakovaly informace o tom, že Murín se chce Ševčíka stůj co stůj zbavit. Ševčík byl totiž stejně jako Murín kandidátem na uvolněný post po Ivanu Bílkovi, který musel ředitelské křeslo opustit v souvislosti s policejní operací Vidkun (případ, v němž figurují vysoce postavení důstojníci, otevřel Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, byť by jej měla správně vyšetřovat inspekce – v podezření se však ocitli i někteří inspektoři).

Ševčík v policii a posléze v inspekci sloužil více než třicet let a na GIBSu měl na starosti „speciální služby“, například takzvané zkoušky spolehlivosti, při nichž se testuje korupční odolnost policistů, celníků a vězeňských dozorců.

„Pan náměstek odvedl obrovský díl práce při budování generální inspekce. Důvody budou zřejmé z toho, kdo zaujme místo po něm,“ napsal serveru Lidovky.cz bývalý šéf inspekce Ivan Bílek.

Vyjádření samotného Ševčíka se dosud nepodařilo získat. Jak vidno z reakce mluvčí Sandorové, příliš komentovat personální rozchod nechce ani Murín. Přitom ne vždy platilo, že se „inspekce k vnitřním záležitostem nevyjadřuje“. Před pár dny útvar oficiálně potvrdil informace serveru Lidovky.cz, že Murín si vybral už svého zástupce. „Náměstek ředitele pro trestní řízení nebyl na generální inspekce doposud ustanoven. Pověřen do této funkce byl plukovník Martin Šilhavý,“ řekla tehdy mluvčí Sandorová.

Inspekce má ze zákona vyšetřovat zločiny policistů, příslušníků vězeňské a celní služby. Jelikož jde o samostatný bezpečnostní sbor, bývá politickou reprezentací považován za vahadlo, které vyrovnává vliv policie. I proto personální změny ve vedení inspekce, která by však měla být z podstaty nezávislá, provází zvýšená pozornost politických stran.

rakRadek Kedroň, skŠárka Kabátová

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?