12. června 2019 12:05, aktualizováno  14:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Senát na popud ODS vytvoří komisi k vyhodnocení auditu EK. Bude zkoumat vyplácení dotací Agrofertu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

PRAHA Komise k vyhodnocení auditů Evropské komise, kterou na popud ODS zřejmě vytvoří Senát, bude mít 12 členů a její práce má trvat půl roku. Bude reagovat na zprávy EK o vyplácení evropských dotací holdingu Agrofert, který dříve vlastnil premiér Andrej Babiš (ANO), a o možném střetu zájmů ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD).

Podle návrhu auditní zprávy Evropské komise má Babiš stále vliv na Agrofert a jako premiér také na použití peněz unie.

V komisi by měli zasednout dva senátoři z každého klubu, návrh na její ustavení, které má ČTK k dispozici, hovoří o ukončení práce komise do 30. ledna 2020. „Bude to zpráva o tom, jak vidí záležitost Senát,“ řekl novinářům předseda klubu STAN Petr Holeček. Cílem komise podle něj není „něco posuzovat“. Podobně se vyjádřil předseda klubu ODS Miloš Vystrčil, její ambicí podle něj nebude „něco vyšetřit“.

„Pokud komise bude ustavena, předpokládám, že součástí komise bude vyslechnutí názorů odpovědných osob,“ uvedl Vystrčil na dotaz, zda budou chtít senátoři vyslechnout i premiéra a ministra zemědělství. Zdůraznil, že Senát nemá pravomoc někomu účast na jednání komise nařizovat.

Komise, o jejímž zřízení bude horní komora hlasovat ve čtvrtek, by se mohla zabývat chystaným českým stanoviskem k auditům upozorňujícím na možný střet zájmů premiéra a ministra zemědělství. Má se také pokusit porovnat současné auditní návrhy s dříve řešenými dotačními případy.

ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.