130 let
Ministr kultury Daniel Herman se sešel s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou.

Ministr kultury Daniel Herman se sešel s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. | foto: Dan Materna, MAFRA

Senát se distancoval od pročínského ‚prohlášení čtyř‘. Bude hájit lidská práva Tibeťanů

Česko
  •   13:07
PRAHA - Senát se distancoval od říjnového pročínského prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů, které podpořil i předseda horní komory Milan Štěch (ČSSD). Jeho postoj ve středu senátoři označili za jeho osobní názor, nikoli za názor celého Senátu.

Horní komora toto usnesení schválila na návrh opoziční ODS hlasy 38 z 69 přítomných senátorů. Proti byli zástupci ČSSD, ANO, KSČM či Strany práv občanů. Stanovisko naopak podpořili kromě občanských demokratů senátoři z vládní KDU-ČSL či z klubu Starostů a nezávislých.

Na popud této frakce horní komora schválila ještě další usnesení, podle něhož mají všichni představitelé Senátu při mezinárodních jednáních aktivně vystupovat na obranu lidských práv obyvatel Číny a Tibetu. Vládu pak horní komora vyzvala k tomu, aby v zájmu spolehlivosti a srozumitelnosti Česka na mezinárodní scéně usilovala o koordinaci postojů a co nejširší politickou shodu a spolupráci s prezidentem a Parlamentem. Toto usnesení podpořili i zástupci ČSSD a ANO.

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) by na obsahu pročínského prohlášení čtyř ústavních činitelů nic neměnil, volil by ale jinou formu. Cílem prohlášení nebylo podbízení se Číně, uvedl Štěch v reakci na protesty, které prohlášení vzbudilo nejen u pravicových senátorů.

Přes 40 % Čechů považuje pročínské prohlášení za přehnané, ukázal průzkum

Prohlášení ústavních činitelů podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) jen potvrzovalo dohodnuté vazby a vztahy s Čínou. Neznamenalo opouštění českých hodnot a principů, uvedl dnes Zaorálek v Senátu při debatě o české zahraniční politice vůči Číně. Podle kritiků zejména z řad pravice bylo prohlášení přijato neúměrně rychle a bylo servilní a submisivní.

Během debaty další ze senátorů ODS Jiří Oberfalzer označil prohlášení za „demonstraci oddanosti dálněvýchodní komunistické říši“. Poznamenal, že Česko by si nemělo nechat od nikoho nic diktovat. I podle předsedy senátního výboru pro EU Václava Hampla či Václava Lásky (SZ) by ČR měla zůstat suverénním státem a neměla by si nechat určovat, koho by její představitelé měli přijímat.

Je nesmyslné protestovat

Prezident Zeman sdělil svůj názor k usnesení Senátu prostřednictvím svého mluvčího na Twitteru. „Zahraniční politiku ČR určuje vláda, včetně ministerstva zahraničních věcí, a prezident republiky, ve spolupráci s Parlamentem ČR. Senátoři několikrát vyzývali nejvyšší ústavní činitele, aby koordinovali svou zahraniční politiku. Když k tomu došlo, je nesmyslné proti shodnému stanovisku nejvyšších ústavních činitelů protestovat,“ stojí na Twitteru prezidentova mluvčího.

Za usnesení naopak Senátu poděkoval ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Senátoři a senátorky podle něj „znovu ukázali, že Senát je pojistkou demokracie“. „Pokud máme demokraty, může fungovat i demokracie,“ uvedl.

30.listopadu 2016 v 14:04, příspěvek archivován: 30.listopadu 2016 v 14:23

Děkuji senátorkám a senátorům, že dnes znovu ukázali, že Senát je "pojistkou demokracie". Pokud máme demokraty, může fungovat i demokracie.

Prohlášení připravené ministerstvem zahraničí se odvolává na česko-čínské strategické partnerství a konstatuje, že schůzky některých českých politiků s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou „nejsou výrazem změny oficiální politiky České republiky“. S dalajlamou se během jeho říjnového pobytu v Praze setkali politici ODS, STAN i vládní KDU-ČSL včetně ministra kultury Daniela Hermana.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás