Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sestra z Rumburku mohla vraždit opakovaně. Policie prověřuje další úmrtí

Česko

  10:49
PRAHA - Vyšetřovatelé prověřují některé další případy úmrtí pacientů v Lužické nemocnici v Rumburku, které by mohly souviset s bývalou zdravotní sestrou, kterou policisté minulý týden obvinili z vraždy sedmdesátileté ženy. Zatím však nebyly zjištěny důvody, aby bylo její obvinění rozšířeno.

Předseda představenstva nemocncie v Rumburku Darek Šváb na tiskové konferenci. foto: Česká televizeReprofoto

"Jde o vytipované případy, u kterých je třeba prověřit, zda se obviněná nedopustila protiprávního jednání," uvedl ústecký krajský státní zástupce Jan Jakovec. Dosavadní obvinění padesátileté zdravotní sestry, která už v nemocnici nepracuje, je podle něho podložené dostatečnými důkazy. "To potvrdil svým rozhodnutím i soud, který poslal ženu do vazby," řekl Jakovec. 

ČTĚTE TAKÉ:

Kdy by mohla být obviněná žena poslána před soud, nechtěl státní zástupce spekulovat. "Bude to ale v řádech měsíců, minimálně půl roku," uvedl s tím, že mimo jiné bude třeba zajistit spoustu znaleckých posudků.

Policie nechce k dalšímu průběhu vyšetřování sdělovat žádné informace. "Sdělením obvinění vyšetřování nekončí, kriminalisté na případu nadále pracují," řekla jen policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Sedmdesátiletá onkologická pacientka v rumburské nemocnici zemřela v noci z 5. na 6. června. Vyšetřování prokázalo, že ji zabila velká dávka draslíku, která způsobila srdeční arytmii a smrt. Lék jí podle policie podala zdravotní sestra. Padesátiletá žena je ve vazbě a hrozí jí až 18 let vězení. Z nemocnice, kde pracovala, byla propuštěna.

Lékař Petr Vondráček, který měl službu v době, kdy podle policie sestra...

Lékař Petr Vondráček, který měl službu v době, kdy podle policie sestra...

Ve špitálu se zároveň strhla hádka mezi ředitelem a předsedou představenstva nemocnice Darekem Švábem a lékařem Petrem Vondráčkem o to, kdo zpozdil oznámení události policii. 

Vedení Lužické nemocnice v Rumburku po tomto úmrtí pacientky zpřísnilo vnitřní předpisy. Zpřísnění se podle předsedy představenstva nemocnice Darka Švába týká kontrol zdravotní dokumentace, hlavně na jednotce intenzivní péče, kde pacientky zemřela. "Také jsme upravili vnitřní směrnici ohledně nakládání s nejzávažnějšími léky, například s opiáty," řekl Šváb.

Předcházející vnitřní normy nemocnice přitom podle něj splňovaly předepsané standardy. "V tomto případě se nejednalo o selhání systému, ale jednotlivce. Trestnému činu lze těžko zabránit," uvedl Šváb.

Zopakoval, že vnitřní prověřování dalších podezřelých úmrtí pacientů neodhalilo žádný jiný případ, který by poukazoval na úmyslné či jen nedbalostní pochybení ze strany zaměstnanců nemocnice.

O rumburské nemocnici se loni psalo kvůli pochybení ve zdravotnické dokumentaci. Úřad pro ochranu osobních údajů uložil zařízení pokutu 120 tisíc korun za to, že dokumenty nedostatečně zabezpečilo a nepořizovalo elektronické záznamy. Ve věci byla podána správní žaloba a nyní se řeší u soudu, sdělil mluvčí úřadu David Pavlát.

Rumburská nemocnice na sebe upozornila už v roce 1999. Pět žen si tam po gynekologické operaci ztěžovalo na úplnou necitlivost nohou, nebo bolesti a brnění. Po vyšetření odborným lékařem (neurologem) bylo řečeno, že jejich potíže jsou způsobeny poškozením nervů dolních končetin při operaci. Na základě toho požadovaly ženy odškodnění od Lužické nemocnice. Ta byla pro podobné případy pojištěna a poškozené ženy dostaly náhradu škody, maximálně však necelých 20 tisíc korun.

Také o řediteli nemocnice a místostarostovi Rumburku Švábovi média v posledních měsících informovala, a to kvůli obvinění z útisku, vydírání a podněcování k trestnému činu. Policie Švába loni zadržela a pro možné ovlivňování svědků byl měsíc ve vazbě. Šváb podle kriminalistů při poradě městských policistů pobízel podřízené k nekalým praktikám při výkonu povolání a zastrašoval je. Z vydírání byl obviněn později. Bývalému členovi ČSSD hrozí až osm let vězení. Líčení bude 7. října.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...