Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 1 °C občasný déšť Předplatné LN
11. března 2013 14:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pohled zvenčí. Silácké gesto, hodnotí novináři Zemanův boj s médii

Miloš Zeman složil prezidentský slib a ujal se úřadu hlavy státu České republiky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman složil prezidentský slib a ujal se úřadu hlavy státu České republiky. | foto: MAFRA - Michal Růžička

PRAHA V inauguračním projevu si prezident Miloš Zeman vytyčil bojovat proti kmotrům, neonacistům a podstatné části novinářů. Později upřesnil, že nebude poskytovat bilanční rozhovory Lidovým novinám a Mladé frontě Dnes. Zahraniční novináři se v anketě nad jeho rozhodnutím pozastavují a označují je jako "nestandardní." S podobným kategorickým vystoupením prezidenta proti seriózním deníkům se nesetkali.

Erik Best (americký novinář působící v Česku)
Svým způsobem dělá Miloš Zeman LN a MF Dnes reklamu, stejným způsobem jako dělal reklamu Respektu, když proti němu vystoupil a chtěl jej zničit. Dá se říci, že tento trend nekomunikování s některými médii zavedl už Václav Klaus, jenž se vyhýbal rozhovorům v České televizi. Klaus svou antipatii ale takto otevřeně jako Zeman neprojevoval. Ačkoli odmítnutí rozhovorů největšímu serióznímu deníku v zemi není standardní, je to prezidentovo právo.
Shodou okolností v současnosti probíhá ve Spojených státech menší skandál, kdy si někteří novináři stěžují, že na ně tlačí Bílý dům. Když nepíší tak, jak si přeje, mluví o vyhrožování nebo odepření přístupu k různým akcím. Snaha "kočírovat" novináře není v USA nová věc, ale teď se to začalo trochu více ventilovat. V zásadě si ale myslím, že prezident má právo mluvit, s kým chce.  

Ester Ledecká. Vyznamenání Za zásluhy I. stupně (za zásluhy o stát v oblasti...

Erik Best

Jaroslav Šonka (publicista spolupracující s německými médii)
Je to neseriózní, pokud má existovat otevřený přístup k informacím. MF Dnes je nejčtenější seriózní deník, nikdo by se neměl vyvazovat ze zodpovědnosti tomuto médiu poskytovat informace. Deník není nepřítel, ale platforma. Pokud někdo vyvozuje kvůli své osobní pozici a osobní roli u médií nějakou potřebu boje s médii, tak je chyba na jeho přijímači.
Existuje možnost, že někdo brzdí médium v konkrétním případě. Že by ale někdo takto otevřeně a neomaleným sdělením bojoval proti svobodě přístupu k informacím, to myslím se zatím moc neobjevilo. Napadá mě jeden příklad, kdy bývalý německý prezident Christian Wulff vystupoval proti některým médiím, protože mu šla po krku. Byly to ale polokorupční malinké záležitosti, kterým se v Česku smějeme.

ČTĚTE TAKÉ

Rob Cameron (zpravodaj BBC v České republice)
Podobný příklad ze zahraničí neznám. Pokud politik má špatnou zkušenost s bulvárními novinami, které hrubým způsobem porušují jeho soukromí, přichází v úvahu takováto reakce. Že se ale prezident odmítne bavit se dvěma takto profilovanými deníky, to je zvláštní. Můj osobní názor je, že Miloš Zeman během následujících pěti let poskytne rozhovor i těmto dvěma deníkům. Spatřoval bych v tom spíše silácké gesto. Prezident potřebuje média a i Miloš Zeman si toho časem všimne.

vsvVěra Svobodová
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Prezident Miloš Zeman a jeho čínský protějšek Si Ťin-pchinga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

Prezident Miloš Zeman a jeho čínský protějšek Si Ťin-pchinga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Prezident Miloš Zeman a jeho čínský protějšek Si Ťin-pchinga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...