11. ledna 2017 19:53, aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Silničáři vyhlásili ve Frýdlantském výběžku kalamitní stav. Nelze udržet sjízdnost silnic

Husté sněžení se sneslo 11. ledna večer na Prahu. Snímek byl pořízen u Ústřední... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Husté sněžení se sneslo 11. ledna večer na Prahu. Snímek byl pořízen u Ústřední... | foto: ČTK

LIBEREC  Silničáři ve středu večer vyhlásili s okamžitou platností kalamitní stav pro Frýdlantským výběžek v Libereckém kraji. Kvůli sněžení a větru, které vytváří bílou tmu, sněhové jazyky a závěje, nelze udržet sjízdnost silnic.

Sdělil to Petr Šén, ředitel společnosti Silnice LK, která má zimní údržbu krajských silnic na starost.

„Soustředíme se jen na vybrané komunikace, aby bylo udrženo základní dopravní spojení,“ řekl Šén. „Nedoporučuji vůbec vyjíždět v této a do této oblasti,“ dodal.
Vyhlášení kalamitního stavu potrvá minimálně do čtvrtečního rána, uvedl.

Pro veškerou dopravu je zcela neprůjezdná i silnice první třídy 13 z Mníšku přes Albrechtický kopec do Frýdlantu a dále do Polska. Podle Šéna se silničáři snaží udržet alespoň sjízdnost na silnici III. třídy z Mníšku přes Oldřichovské sedlo do Raspenavy a na silnici 291 z Frýdlantu na Nové Město pod Smrkem. „Máme tam nasazený šípový pluh a pojede tam i fréza. Budeme dělat všechno pro to, abychom zajistili průjezdné aspoň tyto páteřní komunikace vedoucí Frýdlantskem,“ dodal.

Takřka nesjízdné jsou ve Frýdlantském výběžku i silnice v Hejnicích. Radnice vyhlásila kalamitní stav i pro vozovky ve městě. „Naše prostředky se snaží udržet nějak sjízdné hlavní tahy, ale okamžitě po průjezdu se komunikace opět silně zafoukává,“ uvedl starosta Hejnic Jaroslav Demčák. „Tímto padají veškeré vyhlášené termíny na snížení následků sněžení na komunikacích a budeme čekat, že přestane foukat, abychom mohli město nějak zprůjezdnit,“ dodal. Také Demčák motoristům doporučuje, aby nevyjížděli, pokud je to možné.

Vyhlášení kalamitního stavu znamená, že silničáři nejsou v časových lhůtách schopni zajistit sjízdnost na jednotlivých komunikacích podle plánu zimní údržby. „Mohli bychom si najmout další síly, ale bohužel nemělo by to žádný smysl. To bychom s těmi stroji jezdili tam a zpátky a stejně by to nepomohlo. Musíme to nechat vysněžit a pak se to musí uklidit,“ dodal. V kraji vydatně sněží, za hodinu místy připadlo i více než pět centimetrů sněhu.

V ostatních částech Libereckého kraje jsou silnice zatím s obtížemi sjízdné. „Mnoho úseků je zavátých, podle posledních informací stojí kamiony také na obchvatu mezi Bílým Kostelem a Hrádkem nad Nisou,“ uvedl před 20:00 na facebooku hejtman Martin Půta. Problémy jsou i na silnici 35 mezi Libercem a Turnovem. Podle informací od řidičů tam dopravu komplikují stojící kamiony. Pro nákladní dopravu s výjimkou autobusů je uzavřena silnice 10 z Tanvaldu do Harrachova na Semilsku, která vede dál do Polska.

Potíže v ostatních krajích

Dopravu v Ústeckém kraji ve středu večer komplikuje silné sněžení, místy i ledovka. Kamiony blokují silnici I/15 na Mostecku a I/27 u Žiželic na Lounsku. Dispečer správy a údržby silnic řekl, že v terénu je veškerá technika.

Počasí komplikuje sjízdnost také v Plzeňském kraji. Na některých komunikacích je ledovka nebo rozbředlý sníh, jinde zas vítr tvoří sněhové jazyky. Ve vyšších polohách Šumavy je vrstva ujetého sněhu. Stalo se i několik nehod, i na dálnici D5, uvedlo Ředitelství silnic a dálnic.

Hustému sněžení se nevyhnula ani Vysočina. Silničáři hlásí potíže kamionů na silnici II/405 u Brtnice na Jihlavsku. Dohlednost je kvůli sněžení snížená. V noci hrozí na silnicích náledí, kvůli větru se mohou tvořit sněhové jazyky. Řidiči musejí podle silničářů věnovat jízdě maximální pozornost.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz