20. prosince 2014 9:05, aktualizováno  9:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Betlémské světlo se line Českem. Rozváží jej skauti i tramvaje

Skaut nese v lucerně betlémské světlo (19. prosince v katedrále sv. Víta na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skaut nese v lucerně betlémské světlo (19. prosince v katedrále sv. Víta na... | foto: ČTK

BRNO Skauti z Brna ráno začali rozvážet betlémské světlo do celého Česka. První vyjeli vlakem z brněnského nádraží krátce po šesté hodině ranní na Prahu. Po cestě se k nim budou přidávat další, aby se symbol Vánoc mohl dostat do všech koutů země.

Do rozvozu betlémského světla se na nádraží v Brně zapojilo kolem padesátky skautů. Kromě vlaku na Prahu vyrazili také směrem na Bohumín a další místa. „Každý rok je to podobné, vždy jde o skupinky kolem čtyř až deseti lidí,“ řekla Stanislava Vachová z brněnského skauta. Přehled vlaků, kterými skauti symbol Vánoc rozváží, je na webu www.betlemskesvetlo.cz.

Dopravní prostředky s betlémským světlem

V Brně v sobotu bude rozvážet betlémské světlo také speciální tramvaj dopravního podniku. Například od 10:00 do 10:45 bude stát v Nádražní ulici. Další zastavení má na náměstí Svobody nebo Mendlově náměstí.

Také pražský dopravní podnik v sobotu vypraví speciální tramvaj, ve které bude možné připálit si z lucerničky betlémské světlo a obdržet pamětní kartičku. Další ze sobotních akcí, odkud bude v Praze možné odnést domů betlémské světlo, bude stánek Betlémská pošta na náměstí Míru.

25. výročí

Světlo zažehnuté v Betlémě se tradičně šíří jako symbol Vánoc, do Česka dorazilo už po pětadvacáté. Minulý víkend doputovalo z Vídně do Brna.

Tradice betlémského světla:

Tradice betlémského světla vznikla v Rakousku. Do Betléma, místa narození Ježíše Krista, pro plamínek vždy cestují chlapec nebo děvče, kteří vykonali něco dobrého. Světlo zažehnuté v Betlémě se pak šíří po celém světě jako symbol Vánoc.

Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem.

Do Česka se Betlémské světlo dostalo po pádu komunismu a v rukou exilových skautů a skautek putovalo v prosinci 1989 až pod sochu svatého Václava v Praze.

Lidovky.cz, ČTK