Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Skladatelská soutěž má vítězku

Česko

PRAHA Osmadvacetiletá Jana Vöröšová, absolventka skladby na pražské HAMU, se stala vítězkou skladatelské soutěže, kterou uspořádal komorní orchestr Berg. Její skladbu Gulliver's Travels (Gulliverovy cesty) pro orchestr a recitátora vybrala porota složená z našich i zahraničních odborníků. Publikum, které mělo možnost poslouchat skladby nejen na koncertech, ale také na internetu nebo na CD, zvolilo ze sedmi kompozic uvedených v minulé sezoně dílo Petra Wajsara Drum'n' Berg, které strhujícími rytmy nezapře dvojí zakotvení autora v populární a „klasické“ hudbě.

„Počet hlasujících z řad veřejnosti byl 231, ale podle návštěvnosti stránek víme, že řada dalších lidí si skladby poslechla, i když pak nehlasovali,“ uvedla manažerka tělesa Eva Kesslová. Podle ní bylo hlasování natolik těsné, že nakonec bylo třeba oslovit ještě další dva porotce - zahraniční skladatele, jejichž hlasy rozhodly. Na prvních třech místech shodně u publika i poroty figurovali (v různém pořadí) Vöröšová a Wajsar spolu s Martinem Hyblerem, autorem vtipného i virtuózního „příběhu pro fagot a orchestr“ Outsider bohém.

I letos bude koncert v čističce V objednávání a premiérování děl mladých českých skladatelů bude orchestr Berg, jehož uměleckým vedoucím je dirigent Peter Vrábel, pokračovat i v další sezoně, která zahajuje příští čtvrtek v sále ČNB. Zazní vítězná skladba soutěže, dále Company Phila Glasse, Toccata e due canzoni Bohuslava Martinů a 4. symfonie Arthura Honeggera.

Program letošní sezony Bergu je sestaven z děl „klasiků“ 20. století a současných tvůrců „s východním akcentem“: najdeme zde díla již renomovaných autorů, ale i vycházejících hvězd z bývalých sovětských republik (Yuri Kasparov, Raminta Šerkšnyte, Peteris Vasks, Arvo Pärt, Gija Kančeli, Osvaldo Golijov, Benjamin Yusupov a další). „Při výběru si dovolím občas zariskovat, když zvolím skladbu, kterou jsem ještě neslyšel, ale vždy znám autora a spoléhám se na reference,“ popsal výběr novinek Peter Vrábel. Skladby, které těleso objedná, jsou dokončovány často na poslední chvíli. „Stalo se nám, že jsme na první zkoušku dostali noty ještě horké z kopírky,“ líčí dirigent.

Stejnou pozornost jako výběru repertoáru věnuje orchestr Berg prostorám. Posluchači si zvykli chodit na něj do netradičních lokalit, jako je například bývalá čistička odpadních vod v Bubenči. První koncert v tomto prostoru patřil vloni k nejlépe navštíveným, Berg se tam vrátí i letos 22. září s programem, jehož součástí bude i pohybová složka.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat