Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Skokani ustoupili, činovník neletí

Česko

Svaz lyžařů navrhl, aby závodník Sedlák odjel na olympiádu v roli asistenta trenéra

PRAHA Funkcionářské třenice, zdá se, nyní utichnou. Dozorčí rada svazu lyžařů včera odsouhlasila, že na olympiádu ve Vancouveru nepoletí sportovní ředitel skokanského úseku Rostislav Jozífek.

Na rozdíl od původního návrhu, který se právě proto stal terčem kritiky z několika stran.

Antonín Hájek, Lukáš Hlava, Jakub Janda, Martin Cikl a Roman Koudelka. To je kvintet českých orlů, který má reprezentovat pod pěti kruhy. Těchto pět jmen se objevilo v návrhu nominace, který včera obdržel Český olympijský výbor. Stejně jako návrh doprovodu.

Oskokany by měli ve Vancouveru pečovat reprezentační kouč David Jiroutek, fyzioterapeut Daniel Švec, lékař Vladislav Hospodár a na postu asistenta trenéra se má objevit skokan Borek Sedlák, kterému přenechal svou pozici šéf úseku Leoš Škoda.

Ten popírá, že by v případě bafuňáře Jozífka lyžaři ustoupili projevům nesouhlasu, na což v minulém týdnu upozornily LN.

„Nejprve jsme se rozhodli jej do návrhu zařadit, nyní jsme rozhodli o opaku,“ odpovídá lakonicky.

„My respektujeme odborné rozhodnutí svazu,“ říká předseda ČOV Milan Jirásek.

Z ASC Dukla, které předběžnou nominaci Rostislava Jozífka kritizovalo, zazněl poněkud jiný názor.

„Voláme po odbornosti, tohle je v pořádku. Jinak jsem ale rozladěný,“ přiznává Michal Georgiev, šéftrenér lyžařů Dukly Liberec. „Máme uznávaného kouče Radka Žídka, který napomohl vzestupu formy Antonína Hájka. Ten by byl pro post asistenta vhodnější, zastane i servis,“ myslí si.

Nicméně Škoda má v případě skokana Sedláka jasno.

„Co když Janda dostane ve Vancouveru průjem? Nebo co když onemocní Koudelka? Nasadíme Sedláka, s takovou variantou musíme počítat. Čekají nás ještě Světové poháry v Zakopaném a Oberstdorfu a Borek tam zaskáče,“ věří. Trenér Jiroutek: Chceme klid Jenže s možností, že by Sedlák mohl působit ve Vancouveru jako šestý skokan, podle činovníků ČOV počítat nelze.

„Jakmile Sedlák bude mít akreditaci asistenta trenéra, odřízl by se od skákání,“ ví Jirásek. „Moji akreditaci vymění ČOV za jinou,“ navrhuje Škoda.

Co na to šéf české mise pro Vancouver František Dvořák?

„Jestli si pan Škoda myslí, že v průběhu her to půjde změnit, tak se mýlí. Jeden člověk může mít jeden typ akreditace. Trenéra lze změnit na závodníka do 30. ledna, do té doby můžeme měnit jména pěti závodníků, tolik je naše kvóta.“

Tyto dohady nevzrušují reprezentačního trenéra Davida Jiroutka.

„Servis bude zajištěný od lyžařských firem na místě, lékaře a fyzioterapeuta máme, masér bude z jiných odvětví. Máme lepší zabezpečení než při Světových pohárech, které s Danielem Švecem, na rozdíl od Poláků, Slovinců a dalších, zvládáme ve dvou. Ale prospělo by nám víc klidu. Vzpomeňte na situaci před hrami v Turíně, kdy se spustily tlaky kolem Vasji Bajce a výsledek byl nula,“ připomíná.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....