2. května 2019 18:04 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Školáci v Terezíně přečetli sto židovských jmen. Uctili památku obětí holokaustu

Děti z Chabařovic na Ústecku veřejně četly v Terezíně u příležitosti dne... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Děti z Chabařovic na Ústecku veřejně četly v Terezíně u příležitosti dne... | foto: ČTK

Terezín (Litoměřicko) Žáci chabařovické základní školy ve čtvrtek v Terezíně přečetli sto jmen Židů, které zavraždili nacisté. Uctili tak před modlitebnou z doby ghetta památku obětí holokaustu. Modlitbu poté odsloužil vrchní zemský rabín Karol Sidon. Vzpomínkový den se ve čtvrtek konal i na jiných místech České republiky.

Památník Terezín společně s Federací židovských obcí v ČR a Terezínskou iniciativou vzpomínku pod názvem Jom ha-šoa, tedy Den vzpomínání na oběti holokaustu, pořádal ve čtvrtek po devětadvacáté.

Děti z Chabařovic na Ústecku veřejně četly v Terezíně před modlitebnou z doby...
Záběr z uctění obětí holocaustu v Terezíně, kterého se zúčastnili i žáci...


Lidé si v Terezíně, kam zavlekli nacisté v letech 1941 až 1945 na 155.000 Židů z celé Evropy, připomněli kromě jiných českého klavíristu, skladatele klasické a jazzové hudby a organizátora kulturního života v terezínském ghettu Gideona Kleina, od jehož narození letos uplyne 100 let. Tento nadějný umělec zemřel rukou nacistů ve věku pouhých 25 let.

Osud desetitisíců Židů z celé Evropy, kteří prošli terezínským ghettem, připomínaly do roku 1989 jen Židovský hřbitov ze 70. let a pietní místo u řeky Ohře, kam nacisté vhodili popel svých 22 000 obětí. Odhaduje se, že v důsledku stresu, hladu a špatných ubytovacích podmínek zemřelo v ghettu 35 000 lidí. Většina ostatních pak zahynula po transportu ve vyhlazovacích táborech.

Terezínských obětí bylo tolik, že poslední jména zazní v roce 2340. Památku na oběti uchovávají nyní například Muzeum ghetta a stálé expozice věnované literární, hudební, výtvarné a divadelní tvorbě vězňů bývalého ghetta. V nich se každoročně koná i řada vzpomínkových a kulturních akcí. Nejbližší bude výtvarně-dokumentární výstava děl ze sbírky Památníku Sachsenhausen s názvem Umělci a koncentrační tábor. Vernisáž se uskuteční ve IV. dvoře Malé pevnosti 7. května 2019.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!