130 let

Slabá místa zdravotnictví

Česko

* Platy zdravotnického personálu V letošním roce dostali lékaři po akci Děkujeme, odcházíme přislíbeny dvě miliardy na vyšší platy. Vychází to na pět až osm tisíc korun měsíčně pro každého. Opět přidáno mají dostat i příští rok. Podobně slíbil ministr Leoš Heger platové polepšení zdravotním sestrám, na které letos nezbylo. Obecnou podmínkou je ale úspěšné zavádění zdravotnických reforem a finančních úspor ve zdravotnictví. Měnit by se měly i kompetence zdravotnického personálu. Díky tomu by pak například sestry dosáhly na vyšší tabulkové platy.

* Rušení nemocničních lůžek akutní péče V rámci úspor ve zdravotnictví chce ministerstvo snížit počet lůžek akutní péče, tedy je zrušit nebo přeměnit na levnější lůžka následné a sociální péče. Těch je navíc v Česku velký nedostatek.

Podle prvních údajů VZP se to mělo týkat až 10 tisíc postelí s akutní péčí. Poslední odhady ministerstva jsou ale střízlivější a hovoří se o 10 procentech, což je zhruba pět a půl tisíce lůžek. S jejich rušením by se mělo začít v polovině roku, celkově ale bude proces trvat několik let. Ne zcela ujasněné plány vzbuzují kritiku odborů.

* Nedostatek zubařů V celém Česku je podle posledních údajů ÚZIS zhruba sedm tisíc zubařů. To znamená, že na jednoho zubaře připadá 1500 obyvatel. Nedostatek stomatologů se odráží i na počtu zubařských pohotovostí, těch je asi pět desítek. Například na Vysočině nemají pacienti šanci najít zubní pohotovost sloužící přes noc.

Roztříštěnost pohotovostí kritizují i odborníci. „Kde je nezřizují kraje, tam zpravidla nejsou vůbec,“ říká prezident České stomatologické komory Pavel Chrz. Nejvytíženější jsou podle něj pohotovosti v Praze a středních Čechách.