Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Sloni v Tanzanii dostali sledovací obojky z Česka, tým vědců chtěli zastrašit

Česko

  17:56
Experti z Česka a Tanzanie vybavili v Národním parku Mkomazi čtyři slony savanové telemetrickými obojky. Nebylo to bez rizika, s pomocí místních rangerů se však zvířata povedlo uspat. Data z přístrojů pomohou ochranářům poznat způsob života slonů a chránit je. Královédvorská zoo poslala v roce 2009 do téhož parku nosorožce.

Telemetrické obojky z Česka dostali tři sloní samice a jeden samec. Dvorský safari park tím zahájil výzkum slonů v Tanzanii, podobně se loni podílel na sledování lvů.

Za patnáct let spolupráce přírodovědců s národním parkem Mkomazi však odchycení slonů bylo fyzicky nejnáročnější.

„Nasazení obojku provázejí vypjaté situace. Vybrané zvíře je třeba oddělit od stáda a bezpečně uspat. V takových okamžicích na vědecké pracovníky a jejich vozy sloni náznakově a v krajních případech skutečně útočí. Pro odvrácení konfliktu je nezbytné dokonale znát jejich chování a využívat všechny znalosti,“ popisuje Jaroslav Hyjánek, který vedl tým ze Safari Parku Dvůr Králové a Výzkumného institutu ochrany genofondů (VIOG).

Slon zasažený uspávací látkou se totiž snaží dostat co nejrychleji do bezpečí křovin.

„Je třeba ho bez odkladu sledovat a velmi rychle se v krajině bez cest a silnic držet za ním. Není možné riskovat, že zvíře po usnutí bude bez dozoru lidí,“ říká Hyjánek. Extrémně fyzicky náročná byla i manipulace s uspaným zvířetem, jehož hmotnost činí několik tun.

Ke zdaru celé akce přispěli také místní rangeři a personál parku. „Jejich pomoc při vyhledávání zvířat byla nedocenitelná. Rovněž v nejvypjatějších situacích, kdy byly konflikty se slony bránícími své druhy velmi blízko, se ukázalo jako klíčové mít s sebou lidi s dokonalou znalostí chování divokých slonů,“ podotýká Jaroslav Hyjánek.

Cenná divočina

  • Národní park Mkomazi pokrývá přes 3 200 km2 půdy na pomezí Keni a Tanzanie. Se sousedícími národními parky Tsavo East a Tsavo West jde o výjimečně důležité útočiště divoké přírody, ovšem i tady stále sílí tlak lidí a narůstají konflikty divokých zvířat s místními obyvateli.
  • Výzkum slonů v Mkomazi navazuje na dřívější aktivity safari parku. V letech 2009 a 2016 safari park dopravil do Mkomazi čtyři nosorožce dvourohé východní, kteří se v Tanzanii už pravidelně rozmnožují.
  • Safari park v oblasti podpořil i vakcinaci psů hyenových, kteří jsou nejvzácnějšími šelmami Afriky. Loni na podzim vybavil česko-africký tým lidí ze Dvora Králové a Mkomazi obojky vybrané lvice z několika místních smeček se stejným záměrem, jaký je u obojkování slonů.
  • Z oblasti sousedního Tsavo získával nosorožce a další zvířata pro Dvůr Králové před více než půl stoletím Josef Vágner.

Jeden obojek pro slona vyjde na čtyři tisíce dolarů, tedy asi 92 tisíc korun. Safari park je pořídil z prostředků na kontě Wildlife. Údaje z obojků budou analyzovat vědci VIOG a výsledky poskytnou africké straně.

Odborníci označili slony z více skupin tak, aby získané informace odrážely co nejvíce realitu celé populace. Obojky pomohou v mapování pohybu jednotlivců a k poznání jejich života, což by mělo přispět i k předcházení konfliktům mezi zvířaty a lidmi.

Kromě nasazování obojků tým odebral slonům i biologické vzorky, například chlupy. Pomohou výzkumu genetiky keňsko-tanzanské populace slonů nebo k parazitárním analýzám.

„Sloni i lvi, kteří jsou v současnosti hlavními cíli našich aktivit v Mkomazi, jsou takzvané deštníkové druhy. Tím, že pomáháme jim, pomáháme celému ekostystému a všem druhům, které tu žijí. Zcela jistě s aktivitami v Mkomazi nekončíme,“ říká Jaroslav Hyjánek.

Podle něj již není obhajitelná existence zoologických zahrad bez toho, že se účastní záchrany druhů přímo v místě jejich výskytu.

Na konto Wildlife přispívá každý návštěvník dvorské zoo. Z prodané vstupenky putuje pět korun na toto konto, určené pro podporu záchranných projektů safari parku v Africe.

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...