Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Slovo roku 2018: čtenáři serveru Lidovky.cz vybrali ‚Rambohafíka‘, LN zvolily ‚sucho‘

Rambohafík exministryně obrany | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rambohafík exministryně obrany | foto: Instagram Karly ŠlechtovéReprofoto

Praha Který výraz vystihuje rok 2018? Čtenáři serveru Lidovky.cz vybrali hlasováním výraz „Rambohafík“, což je pes bývalé ministryně Karly Šlechtové. Druhé místo obsadil termín „čučkaři“, kterým počastoval prezident Miloš Zeman zpravodajce z BIS. Lidové noviny zvolily slovem roku výraz „sucho“.

Výsledky ankety

1. RAMBOHAFÍK
2. ČUČKAŘI
3. BREXIT
4. ZPOVYKANÝ
5. SUCHO
6. GDPR
7. NOVIČOK
8. GENDER
9. DOTACE
10. KŮROVEC 
11. ŽLUTÉ VESTY
12. PLAGIÁT
13. SIROTEK, ŽLUTÉ VESTY

VÍCE ZDE:

Čtenáři serveru Lidovky.cz si zvolili jako Slovo roku termín „Rambohafík“, který spustil lavinu negativních a posměšných reakcí na bývalou ministryni obrany za ANO Karlu Šlechtovovou. 

Černého pudlíka jménem Rambohafík Jess Šlechtová vyfotila, kterak vlastenecky sedí u věnců na hrobu neznámého vojína na Vítkově. Za instagramový příspěvek si exministryně vyslechla vlnu kritiky především s výhradou, že instalace zvířátka byla projevem neúcty vůči padlým. Fotku ze sociální sítě následně smazala a omluvila se za ni.

Nebyla to ale její první minela. Exministryně se stala terčem kritiky obzvláště kvůli rozhodnutí odsunout nákup izraelských mobilních radarů či nepodepsání zakázek. V březnu si na Instagramu při uctění památky legionářů spletla první a druhou světovou válku. 

„Fotkou s Rambohafíkem“ si Šlechtová dopomohla k ukončení vládního angažmá. V červnu 2018 jmenoval prezident Miloš Zeman do kabinetu Andreje Babiše na místo ministra obrany Lubomíra Metnara. 

Druhé místo v anketě serveru Lidovky.cz patří pejorativnímu výrazu „čučkaři“.  V jednom z pořadů Jaromíra Soukupa na TV Barrandov jej použil Miloš Zeman na adresu zpravodajců z BIS. Prezident tak reagoval na pasáže výroční zprávy, kde tajné služby varovaly před narůstající aktivitou ruských a čínských špionů. „Jsou to čučkaři, pane Soukupe, protože tam, kde mají najít teroristu, a on opravdu existoval a ostatně i Národní centrála pro odhalování organizovaného zločinu říká, že u nás jsou islámští teroristé, tam nikoho nenajdou, a vymýšlejí si špiony,“ uvedl prezident.

BIS následně zveřejnila prohlášení, v němž Zemana usvědčila, že nemluvil v televizi pravdu. ČTĚTE: Plácající čučkaři? Letos jsme ochromili síť ruských špionů, vzkazuje Zemanovi šéf BIS

Slovo roku podle čtenářů serveru Lidovky.cz (koláž LN).
Slovo roku podle čtenářů serveru Lidovky.cz (koláž LN).

Slovo roku podle čtenářů serveru Lidovky.cz (koláž LN).

Hladiny řek i podzemních zásob vody klesaly pod historické hodnoty

Lidové noviny vybraly slovem, které nejlépe vystihuje rok 2018, výraz „sucho“. Rok 2018 se v řadě ukazatelů zařadil na špičku neblahých rekordů. Ty teplotní začaly padat už v dubnu, v létě v tom pokračovaly. Hladiny řek i podzemních zásob vody klesaly pod historické hodnoty. Měření ukázala, že některé regiony trpěly nedostatkem vláhy tři čtvrtiny roku.

Česko se ocitlo uprostřed nerovného závodu, kdy musí poměrně rychle dohnat akcelerující klimatickou změnu. Proto LN jako slovo vystihující rok 2018 zvolily právě sucho.

„Jen při pohledu na mapy lze konstatovat, že frekvence sucha se statisticky významně zvyšuje. Křivka produkce oxidu uhličitého posledních sto padesát let exponenciálně roste, proto lze očekávat, že dále bude růst i teplota. Už nikdo nepochybuje, že se nás změna klimatu netýká,“ shrnul v závěru roku Miroslav Trnka z projektu Intersucho, který celoročně mapuje „vodní“ kondici země.

Slova, která bodovala u čtenářů serveru Lidovky.cz v minulých letech

2017 - SORRY JAKO - tak odvětil Andrej Babiš novinářce, která se ptala po detailním rozkrytí jeho příjmů a okolnostech vydání korunových dluhopisů Agrofertu. „A proč bych vám já měl sdělovat všechny moje příjmy? Sorry jako,“ odpověděl Babiš. Hlášku začali používat Babišovi odpůrci při projevech ve sněmovně, hnutí ANO si ji naopak natisklo na trička a někdo s obchodnických duchem zaregistroval stejnojmennou internetovou doménu.

2016 - PRAŽSKÁ KAVÁRNA - Tímto výrazem začal mluvčí Pražského hradu nálepkovat občany, kteří nesouhlasí s Milošem Zemanem.

2015 - UPRCHLÍK - slovo, které se pojí s migrační krizí, která v roce 2015 silně rezonovala.

2014 - PUSSY - výraz, který použil Miloš Zeman v Českém rozhlase, když popisoval písně ruské skupiny Pussy Riot. Prezident Zeman k tomu přidal i další vulgarity a v živém veřejnoprávním se potom několik let neobjevil.

2013 - VIRÓZA - Tímto slovem vysvětlil prezident Miloš Zeman své potácení při vyzvedávání korunovačních klenotů z Korunní komory v chrámu svatého Víta. Politici, kteří tam tehdy byli s ním, mluvili o tom, že byl prezident silně opilý.

2012 - ZLOJED - V médiích se termín, jímž miliardář Karel Janeček označuje prospěcháře, kteří "vysávají státní kasu bez ohledu na následky pro společnost“, začal poprvé objevovat zkraje dubna. Tehdy ještě v původní zkrácené verzi zjed, která měla odkazovat na "jed i nenažranost dotyčných“, jež spatřuje zejména mezi českými politiky. Postupem času se ujala delší varianta slova – zlojed.

2011 - ODKLONIT - Slovo použil tehdejší ministr průmyslu Martin Kocourek (ODS), když vysvětloval, co udělal s penězi, když se rozváděl s manželkou. Ve funkci následně skončil.

2010 - FOTOVOLTAIKA - Boom solární elektřiny, který vyústil v zaplavení země tmavými panely, byl výstižný pro rok 2010. Některé soudy a spory se táhnou dodnes.

2009 - RYCHLOSTUDENT - Vybrán byl pojem rychlostudent odkazující na skandál na plzeňské právnické fakultě. Kauza otřásla důvěrou ve vysoké školy i ve studia politiků, policistů, soudců a advokátů. Někteří studenti získali právnický titul už po několika měsících.

2008 - POPLATKY - Vyhrál termín poplatky. Nepopulární třicetikoruna odevzdávaná v ordinacích zřejmě rozhodla o vítězství ČSSD v krajských a senátních volbách.

2007 - BLOB - O návrh nové budovy Národní knihovny od zesnulého architekta Jana Kaplického vedli politici i veřejnost dlouhé spory. A tak LN vybraly za slovo roku blob.

2006 - ŠIBALOVÉ Slovem roku se stali šibalové, výraz, kterým tehdejší šéf ČSSD Jiří Paroubek chtěl maskovat korupci pronikající do jeho strany.

Jak hlasovali čtenáři serveru Lidovky.cz (v anketě již nelze hlasovat):

Anketa

Jaké slovo nejlépe vystihuje rok 2018?

Brexit 464
Čučkaři 607
Dotace 44
GDPR 116
Gender 58
Kůrovec 27
Novičok 65
Plagiát 20
Rambohafík 643
Sirotek 14
Sucho 173
Tygří vývar 14
Zpovykaný 236
Žluté vesty 22


,

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...