Výsledky ankety1. RAMBOHAFÍK |
Čtenáři serveru Lidovky.cz si zvolili jako Slovo roku termín „Rambohafík“, který spustil lavinu negativních a posměšných reakcí na bývalou ministryni obrany za ANO Karlu Šlechtovovou.
Černého pudlíka jménem Rambohafík Jess Šlechtová vyfotila, kterak vlastenecky sedí u věnců na hrobu neznámého vojína na Vítkově. Za instagramový příspěvek si exministryně vyslechla vlnu kritiky především s výhradou, že instalace zvířátka byla projevem neúcty vůči padlým. Fotku ze sociální sítě následně smazala a omluvila se za ni.
Ministryně Šlechtová vyfotila svého psa na hrobu neznámého vojína. Později se omluvila |
Nebyla to ale její první minela. Exministryně se stala terčem kritiky obzvláště kvůli rozhodnutí odsunout nákup izraelských mobilních radarů či nepodepsání zakázek. V březnu si na Instagramu při uctění památky legionářů spletla první a druhou světovou válku.
„Fotkou s Rambohafíkem“ si Šlechtová dopomohla k ukončení vládního angažmá. V červnu 2018 jmenoval prezident Miloš Zeman do kabinetu Andreje Babiše na místo ministra obrany Lubomíra Metnara.
Druhé místo v anketě serveru Lidovky.cz patří pejorativnímu výrazu „čučkaři“. V jednom z pořadů Jaromíra Soukupa na TV Barrandov jej použil Miloš Zeman na adresu zpravodajců z BIS. Prezident tak reagoval na pasáže výroční zprávy, kde tajné služby varovaly před narůstající aktivitou ruských a čínských špionů. „Jsou to čučkaři, pane Soukupe, protože tam, kde mají najít teroristu, a on opravdu existoval a ostatně i Národní centrála pro odhalování organizovaného zločinu říká, že u nás jsou islámští teroristé, tam nikoho nenajdou, a vymýšlejí si špiony,“ uvedl prezident.
BIS následně zveřejnila prohlášení, v němž Zemana usvědčila, že nemluvil v televizi pravdu. ČTĚTE: Plácající čučkaři? Letos jsme ochromili síť ruských špionů, vzkazuje Zemanovi šéf BIS
Hladiny řek i podzemních zásob vody klesaly pod historické hodnoty
Lidové noviny vybraly slovem, které nejlépe vystihuje rok 2018, výraz „sucho“. Rok 2018 se v řadě ukazatelů zařadil na špičku neblahých rekordů. Ty teplotní začaly padat už v dubnu, v létě v tom pokračovaly. Hladiny řek i podzemních zásob vody klesaly pod historické hodnoty. Měření ukázala, že některé regiony trpěly nedostatkem vláhy tři čtvrtiny roku.
Česko se ocitlo uprostřed nerovného závodu, kdy musí poměrně rychle dohnat akcelerující klimatickou změnu. Proto LN jako slovo vystihující rok 2018 zvolily právě sucho.
„Jen při pohledu na mapy lze konstatovat, že frekvence sucha se statisticky významně zvyšuje. Křivka produkce oxidu uhličitého posledních sto padesát let exponenciálně roste, proto lze očekávat, že dále bude růst i teplota. Už nikdo nepochybuje, že se nás změna klimatu netýká,“ shrnul v závěru roku Miroslav Trnka z projektu Intersucho, který celoročně mapuje „vodní“ kondici země.
Slova, která bodovala u čtenářů serveru Lidovky.cz v minulých letech2017 - SORRY JAKO - tak odvětil Andrej Babiš novinářce, která se ptala po detailním rozkrytí jeho příjmů a okolnostech vydání korunových dluhopisů Agrofertu. „A proč bych vám já měl sdělovat všechny moje příjmy? Sorry jako,“ odpověděl Babiš. Hlášku začali používat Babišovi odpůrci při projevech ve sněmovně, hnutí ANO si ji naopak natisklo na trička a někdo s obchodnických duchem zaregistroval stejnojmennou internetovou doménu. 2016 - PRAŽSKÁ KAVÁRNA - Tímto výrazem začal mluvčí Pražského hradu nálepkovat občany, kteří nesouhlasí s Milošem Zemanem. 2015 - UPRCHLÍK - slovo, které se pojí s migrační krizí, která v roce 2015 silně rezonovala. 2014 - PUSSY - výraz, který použil Miloš Zeman v Českém rozhlase, když popisoval písně ruské skupiny Pussy Riot. Prezident Zeman k tomu přidal i další vulgarity a v živém veřejnoprávním se potom několik let neobjevil. 2013 - VIRÓZA - Tímto slovem vysvětlil prezident Miloš Zeman své potácení při vyzvedávání korunovačních klenotů z Korunní komory v chrámu svatého Víta. Politici, kteří tam tehdy byli s ním, mluvili o tom, že byl prezident silně opilý. 2012 - ZLOJED - V médiích se termín, jímž miliardář Karel Janeček označuje prospěcháře, kteří "vysávají státní kasu bez ohledu na následky pro společnost“, začal poprvé objevovat zkraje dubna. Tehdy ještě v původní zkrácené verzi zjed, která měla odkazovat na "jed i nenažranost dotyčných“, jež spatřuje zejména mezi českými politiky. Postupem času se ujala delší varianta slova – zlojed. 2011 - ODKLONIT - Slovo použil tehdejší ministr průmyslu Martin Kocourek (ODS), když vysvětloval, co udělal s penězi, když se rozváděl s manželkou. Ve funkci následně skončil. 2010 - FOTOVOLTAIKA - Boom solární elektřiny, který vyústil v zaplavení země tmavými panely, byl výstižný pro rok 2010. Některé soudy a spory se táhnou dodnes. 2009 - RYCHLOSTUDENT - Vybrán byl pojem rychlostudent odkazující na skandál na plzeňské právnické fakultě. Kauza otřásla důvěrou ve vysoké školy i ve studia politiků, policistů, soudců a advokátů. Někteří studenti získali právnický titul už po několika měsících. 2008 - POPLATKY - Vyhrál termín poplatky. Nepopulární třicetikoruna odevzdávaná v ordinacích zřejmě rozhodla o vítězství ČSSD v krajských a senátních volbách. 2007 - BLOB - O návrh nové budovy Národní knihovny od zesnulého architekta Jana Kaplického vedli politici i veřejnost dlouhé spory. A tak LN vybraly za slovo roku blob. 2006 - ŠIBALOVÉ - Slovem roku se stali šibalové, výraz, kterým tehdejší šéf ČSSD Jiří Paroubek chtěl maskovat korupci pronikající do jeho strany. |
Jak hlasovali čtenáři serveru Lidovky.cz (v anketě již nelze hlasovat):
Anketa
Jaké slovo nejlépe vystihuje rok 2018?