Středa 23. září 2020svátek má Berta 13 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Slovo roku LN: Antibabiš. Čtenáři serveru Lidovky.cz volili ‚sorry jako‘

Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Letošek se v českém prostředí nesl hlavně v duchu sněmovních voleb. A jeden výraz byl pro ně klíčovým. Ujal se jako postoj jedné skupiny voličů proti šéfovi ANO Andreji Babišovi a jako strategie některých politických stran, které se vůči jeho hnutí vymezovaly. Redakce LN proto vybrala termín Antibabiš jako Slovo roku.

Čtenáři serveru Lidovky.cz si zvolili výraz sorry jako, kterým tehdejší ministr financí Babiš dal novinářce najevo, že jí nebude sdělovat své příjmy. Slovo roku se volí i v jiných zemích. Například ve Švýcarsku zvítězil hashtag #MeToo v rámci kampaně, která upozorňuje na násilí na ženách.

„A proč bych vám já měl sdělovat všechny moje příjmy? Sorry jako.“ Slova tehdejšího ministra financí Andreje Babiše mířená na reportérku ČT, která se zajímala o kauzu korunových dluhopisů Agrofertu, velmi rychle začala na začátku letošního roku žít vlastním životem.

Vítězná slova podle čtenářů serveru Lidovky.cz

2017 Sorry jako

2016 Pražská kavárna

2015 Uprchlík

2014 Pussy

2013 Viróza

2012 Zlojed

2011 Odklonit

2010 Fotovoltaika

Výraz sorry jako se začal objevovat v různých videích a kolážích jako výsměch Andreji Babišovi. V letošní anketě Slovo roku serveru Lidovky.cz pro sorry jako hlasovalo nejvíce čtenářů.

Hlášku začali používat i Babišovi odpůrci při projevech ve sněmovně. Například Miroslav Kalousek z TOP 09, kterému vadilo, že Babiš nedorazil na interpelaci. „Do zdi nemluvím, sorry jako,“ řekl Kalousek s tím, že bude hovořit, až Babiš dorazí. Někdo s obchodnickým duchem zaregistroval stejnojmennou internetovou doménu. 

Babiš by se měl zamyslet, míní jazykovědec

Hnutí ANO se ale zjevně řídí heslem, že i negativní reklama je reklama, a tak si hlášku „sorry jako“ natisklo na trička. Babiš si jedno oblékl a fotografii, na které má úsměv a zdvižené palce, umístil na svou sociální síť.

Podle jazykovědce Karla Olivy by se ale měl spíše zamyslet, při jakých příležitostech je podobné výrazy vhodné užívat. Vzhledem k tomu, že jde podle Olivy o velmi neformální projev, měl by ho současný premiér používat spíše v kruhu rodiny nebo přátel. „Myslím si, že je z toho poznat, že Andrej Babiš se občas ve stylu svého vyjadřování nechává strhnout emocemi,“ míní Oliva.

Kdo by si řekl, že se výraz k Babišovi nehodí už kvůli jeho věku, tedy že výrazem sorry odsekává spíše mládež, nemá podle Olivy až tak pravdu. „Snad s výjimkou toho, že mládež se vyjadřuje neformálně častěji,“ dodal Oliva.

Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....