Středa 19. února 2020svátek má Patrik 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Smlouva na knihu podle Dbalého diáře s úplatky? Jen na oko, tvrdí svědek

Exředitel nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exředitel nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý. | foto: MAFRA

PRAHA Trhliny v obhajobě exředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého se rozšiřují. Svědek Martin Č., který měl podpořit lékařovu verzi, že jeho deník s informacemi o úplatcích byl jen předlohou k již nasmlouvané knize, nejdříve předčasně ukončil výpověď. Detektivové nyní jeho slova definitivně rozcupovali díky výpovědi nakladatele, podle něhož šlo pouze o kontrakt na oko.

 „Martin říkal, že jde pouze o potvrzení toho, že něco takového pro někoho dělá. Žádný rukopis jsem nikdy neviděl,“ uvedl a potvrdil, že smlouva měla být antedatována. „Byla to pouze přátelská služba, až později jsem zjistil, o co vlastně jde,“ zopakoval slova nakladatel Tomáš N. pro server Lidovky.cz.  

ČTĚTE TAKÉ:


Spor o smlouvu může mít na kauzu kolem exředitele Nemocnice Na Homolce zásadní vliv. Pokud by se ukázalo, že Dbalý skutečně chystal knihu, znamenalo by to značné posílení jeho obhajoby. Detektivům by tak do jisté míry z rukou vyrazil zásadní důkaz: dle nich deník, který u něj zajistili. 

Podle policie si do něj tehdejší šéf elitního špitálu psal údaje o úplatcích či jednáních o zmanipulovaných tendrech. Dbalý ale tvrdí, že šlo o částečně fiktivní podklady pro literární dílo. A výpověď Martina Č. (redakce jména obou svědků zná) jeho verzi měla potvrdit.

Ovšem jak informoval server Lidovky.cz, svědek první prosincový den neustál salvu policejních otázek a na radu advokáta raději bez udání důvodu výpověď utnul. Jeho vystoupení však má dohru. Státní zástupce Zdeněk Matula je totiž přesvědčen, že Martin Č. tahal vyšetřovatele za nos. Policistům to potvrdil právě nakladatel Tomáš N., který měl smlouvu podepsat.

Kauza Homolka v kostce

Dbalý a dalších pět lidí čelí obvinění kvůli zakázce na digitalizaci chorobopisů z roku 2009, při níž podle policie nemocnici Na Homolce způsobili škodu minimálně 57 milionů korun. Skupina se měla dopustit praní špinavých peněz plus sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

V srpnu si bývalý ředitel nemocnice vyslechl druhé obvinění kvůli zakázce na nákup gama nože za 140 milionů korun. Společně s chirurgem a tehdejším náměstkem nemocnice Michalem Toběrným si údajně řekl o úplatek ve výši několika procent z ceny zakázky. 

V půli září soud zamítl lékařovu žádost o propuštění z vazby, podle deníku Právo uznal důkazy předložené státním zástupcem Zdeňkem Matulou usvědčující lékaře z ovlivňování svědků a maření objasňování trestné činnosti. Dbalému zjevně uškodil nález kufru plného peněz a zlata. 

„Osobní údaje údajného autora a chystané knihy mu Martin Č. zaslal e-mailem dne 1. 12. 2013. Smlouva byla antedatována ke dni 16.9. 2013 na žádost Martina Č.,“ napsal Matula do analýzy ke kauze Dbalého, s níž se server Lidovky.cz seznámil.

Na vysvětlenou, lékaře sice policie zadržela až letos v červnu, disk se zápiskami mu ale zabavila při domovní prohlídce již rok před tím. Podle Matuly se za pomoci kamaráda snažil dodatečným uzavřením smlouvy získat disk zpět s tím, že je na něm chystaná kniha Příběh nepohodlného ředitele nemocnice, kterou měl podle smlouvy odevzdat v březnu 2014. 

Martin Č. přitom podle státního zástupce nakladatele ujišťoval, že smlouvu uzavřou jen na oko. „...proto také byla koncipována tak, aby se od ní dalo kdykoliv odstoupit. Od počátku mu bylo jasné, že k naplnění této smlouvy nedojde, že ten rukopis neexistuje,“ tlumočí Matula v dokumentu výpověď nakladatele Tomáše N.

Sám Martin Č. se k pro něj nepříjemnému vývoji nechce vyjadřovat. „Zajisté pochopíte, že nechci nic vzkazovat prostřednictvím médií,“ napsal jen. Podle informací serveru Lidovky.cz chce promluvit až u soudu. Okolnosti své výpovědi však možná bude muset vysvětlovat ještě před tím. Státní zástupce Matula totiž v analýze naznačuje, že by mohl být stíhán.

„Ve světle zjištěných skutečností bude namístě zkoumat, zda jednání Martina Č. nenaplňuje znaky přečinu nadržování,“ píše. Matula se k případnému obvinění svědka nevyjádřil.

Spor o důležitého svědka vypukl již během jeho výpovědi. Dbalého advokátka Katarína Kožiaková Oboňová minulý týden obvinila policii z nepřiměřeného nátlaku.  Do vyšetřovatelů se pustila i nyní. 

„Od počátku jsem přesvědčena, že státní zástupce i policisté přistupují nejenom k mému klientovi, ale i k prováděným důkazům mimořádně selektivně. Zapravdu mi dává i jejich současný přístup ke svědkům. V kauzách tohoto typu je přitom postavení svědků mimořádně stresující, zejména pokud vypovídají v neprospěch policejní verze,“ postěžovala si. 

Státní zástupce na její slova z minulého týdne nereagoval. „Má - li obviněný problém s postupem policejního orgánů, může požádat o jeho přezkum,“ reagoval pouze. 

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...