Sobota 8. srpna 2020svátek má Soběslav 31 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Meteorologové odvolali smogovou situaci v Moravskoslezském a Olomouckém kraji

Smogová situace ve Zlíně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Smogová situace ve Zlíně. | foto: ČTK

OSTRAVA Stav ovzduší na Olomoucku, na severu Moravy a ve Slezsku se v noci zlepšil. Meteorologové proto odvolali smogovou situaci v Moravskoslezském kraji. Stále trvá už jen na Ostravsku, Karvinsku a Frýdecko-Místecku. Na Třinecku platí regulace. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Kvůli vysoké koncentraci polétavého prachu byla smogová situace v Moravskoslezském kraji vyhlášena v neděli, v Olomouckém kraji v noci na úterý.

Ještě ve středu odpoledne hlásily překonání imisních limitů všechny měřicí stanice v Moravskoslezském kraji. Na Ostravsku, Karvinsku a Frýdecko-Místecku platil stav regulace, kdy podniky musely dodržovat opatření ke snížení množství prachu v ovzduší. Kromě Třinecka už byla regulace v kraji odvolána.

Meteorologové v noci na 22. ledna 2019 vyhlásili v Olomouckém kraji smogovou...
Za špatnou označují meteorologové situaci na měřicích stanicích v Olomouci,...

Na všech měřicích stanicích na Olomocku již odborníci označují stav za uspokojivý či dobrý. Ovzduší se v kraji začalo pročišťovat již ve středu před polednem. Aktuální hodnoty koncentrace polétavého prachu ve čtvrtel kolem 07:00 jen mírně překročovaly limit 50 mikrogramů už jen v Bělotíně na Přerovsku a v Hranicích. Na všech ostatních sledovaných stanicích se dostaly pod tuto hodnotu.

Čtyřiadvacetihodinové hodnoty jsou ještě na většině stanic překročeny, ale postupně klesají. Například v Hranicích, kde byly koncentrace při smogové situaci v kraji nejvyšší, se denní průměr ve středu ráno pohyboval až na trojnásobku limitu, nyní je to 89 mikrogramů na metr krychlový. V Přerově, kde kvůli smogu jezdila od úterý MHD zdarma, čtyřiadvacetihodinové hodnoty ve čtvrtek ráno klesly na 70 mikrogramů, o 24 hodin dříve to bylo 112 mikrogramů. MHD je kvůli zlepšení ovzduší ve městě zpoplatněna od 10:00, informovalo ve čtvrtek město obyvatele prostřednictvím SMS.

Přerov je v kraji zároveň jediné město, které na smogovou situaci zareagovalo rozhodnutím, aby MHD jezdila zdarma. Ve městě se tak děje od prosince 2015. Doplatek za tuto službu jde z rozpočtu města. Denně toto opatření radnici podle dřívějších vyjádření vyjde až na 30.000 korun.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...