24. ledna 2019 7:46, aktualizováno  7:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Meteorologové odvolali smogovou situaci v Moravskoslezském a Olomouckém kraji

Smogová situace ve Zlíně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Smogová situace ve Zlíně. | foto: ČTK

OSTRAVA Stav ovzduší na Olomoucku, na severu Moravy a ve Slezsku se v noci zlepšil. Meteorologové proto odvolali smogovou situaci v Moravskoslezském kraji. Stále trvá už jen na Ostravsku, Karvinsku a Frýdecko-Místecku. Na Třinecku platí regulace. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Kvůli vysoké koncentraci polétavého prachu byla smogová situace v Moravskoslezském kraji vyhlášena v neděli, v Olomouckém kraji v noci na úterý.

Ještě ve středu odpoledne hlásily překonání imisních limitů všechny měřicí stanice v Moravskoslezském kraji. Na Ostravsku, Karvinsku a Frýdecko-Místecku platil stav regulace, kdy podniky musely dodržovat opatření ke snížení množství prachu v ovzduší. Kromě Třinecka už byla regulace v kraji odvolána.

Meteorologové v noci na 22. ledna 2019 vyhlásili v Olomouckém kraji smogovou...
Za špatnou označují meteorologové situaci na měřicích stanicích v Olomouci,...

Na všech měřicích stanicích na Olomocku již odborníci označují stav za uspokojivý či dobrý. Ovzduší se v kraji začalo pročišťovat již ve středu před polednem. Aktuální hodnoty koncentrace polétavého prachu ve čtvrtel kolem 07:00 jen mírně překročovaly limit 50 mikrogramů už jen v Bělotíně na Přerovsku a v Hranicích. Na všech ostatních sledovaných stanicích se dostaly pod tuto hodnotu.

Čtyřiadvacetihodinové hodnoty jsou ještě na většině stanic překročeny, ale postupně klesají. Například v Hranicích, kde byly koncentrace při smogové situaci v kraji nejvyšší, se denní průměr ve středu ráno pohyboval až na trojnásobku limitu, nyní je to 89 mikrogramů na metr krychlový. V Přerově, kde kvůli smogu jezdila od úterý MHD zdarma, čtyřiadvacetihodinové hodnoty ve čtvrtek ráno klesly na 70 mikrogramů, o 24 hodin dříve to bylo 112 mikrogramů. MHD je kvůli zlepšení ovzduší ve městě zpoplatněna od 10:00, informovalo ve čtvrtek město obyvatele prostřednictvím SMS.

Přerov je v kraji zároveň jediné město, které na smogovou situaci zareagovalo rozhodnutím, aby MHD jezdila zdarma. Ve městě se tak děje od prosince 2015. Doplatek za tuto službu jde z rozpočtu města. Denně toto opatření radnici podle dřívějších vyjádření vyjde až na 30.000 korun.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz