Protikorupční index
|
„Ve zbrojní výrobě nejde jen o případné úplatky či provize, ale situaci, kdy se na základě korupce nakupují zbrojní systémy, které jsou nekvalitní či neodpovídají potřebám dané země,“ uvedl na tiskové konferenci Radim Bureš, programový ředitel Transparency International Česká republika. Podle něj je následně oslabována obranyschopnost jednotlivých zemí a zvyšuje se riziko pro jednotlivé vojáky v případě bojového nasazení.
Oproti roku 2012, kdy proběhlo první šetření, došlo podle Transparency International ke zlepšení u 33 % zbrojních firem.
Bureš ale upozornil, že Protikorupční index nemluví přímo o zkorumpovanosti jednotlivých firem, ale o tom, jak mají nastaveny mechanismy a postupu, které mají omezit riziko úplatků a dalších nelegálních či neetických praktik při dojednávání zakázek.
Kopřivnická Tatra v nejhorší kategorii
Podle analytika Transparency International Adama Nováka nejsou české výsledky ve studii moc optimistické. Jediným zástupcem byla kopřivnická Tatra, která v roce 2012 i 2015 získala ve všech kategoriích nula procent. „Je ovšem férové přiznat, že se jedná o jinou právnickou osobu s jinou majetkovou strukturou,“ uvedl Novák. Tím, že kopřivnická Tatra požadavky protikorupčního programu neplní, se prý neliší od zbytku českých zbrojařských podniků.
Protimafiánský útvar zasahoval na obraně. Jde o pochybné kšefty s největším zbrojařem |
Mluvčí Tatra Trucks Andrej Čírtek prohlásil, že firma má v protikorupčních opatřeních dluh, přesto je prý na jejich zavedení připravena. „Program chceme splnit do konce roku 2015. Po nástupu nových vlastníků v roce 2012, kdy bývalé vedené přivedlo firmu do insolvenční situace, jsme se soustředili na výrobu a restrukturalizaci firmy a ne na protikorupční program,“ vysvětlil Čírtek. „Bývalý vlastník automobilky Tatra, společnost Tatra a.s., skutečně měl problém s tím, že se dopustil jednání, které vedlo ke korupčnímu podezření,“ dodal Čírtek s tím, že to poškodilo pověst společnosti.
Obecně se dá konstatovat, že podstatně lépe jsou na tom firmy na západ od českých hranic. Jako příklad Novák uvedl finskou zbrojovku Patria, která se účastnila soutěže na obrněné transportéry či britskou BAE systems, jenž je jedním z hlavních dodavatelů stíhaček Gripen. Tyto firmy měly protikorupční politiku zavedenou už v roce 2012, podle letošního šetření se ještě zlepšily.
Západ versus východ
Policejní inventura: černá munice se našla nejen ve Slatině, ale i ve Vrběticích |
Podle studie pak Evropa pokulhává za Severní Amerikou. „Pohled je ještě pesimističtější, když se podíváme na trend, kdy západní firmy po roce 2012 reflektovaly kritiku a zlepšily se. V případě východní Evropy je takzvaný ‚učící se efekt‘ zanedbatelný a výsledek prakticky stejný,“ komentoval výsledky Novák.
Protikorupční program musí podle Transparency International zahrnovat nejen jasný postoj nejvyššího vedení firmy, ale důležité je také vzdělávání a ochrana whistleblowerů, tedy těch, kteří korupci nahlásí.
Do budoucna by byl Bureš rád, kdyby v přehledu hodnocených firem figurovaly kromě kopřivnické Tatry i další české zbrojovky. „Určitě AERO Vodochody, Excalibur Army a nebylo by od věci, kdyby byly v indexu zbrojní firmy, které fungují v rámci ministerstva obrany. Například LOM Praha (dříve Letecké opravny Malešice), popřípadě Vojenský opravárenský podnik v Novém Jičíně,“ dodal Bureš.
Transparency International závěrem vyzvala vládu i ministerstvo obrany, aby po zbrojařích požadovala zavedení protikorupčních opatření. Konkrétně na Tatru pak naléhá, aby tato opatření skutečně přijala.