Středa 15. července 2020svátek má Jindřich 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česko zažije teplotní houpačku. Za noc a ráno 14 stupňů dolů a 18 nahoru

Mráz - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mráz - ilustrační foto | foto: AP

PRAHA Česko během noci na středu zaznamená jednu z největších teplotních proměn. Teplota místy z mínus 4 stupňů Celsia dramaticky poklesne až na hodnotu mínus 18 stupňů a následně druhý den vzroste až na nulu. „Teplota by se dokonce mohla dostat až na plus jeden až dva stupně,“ říká Český hydrometeorologický ústav.

Silné mrazy budou v noci panovat v moravských krajích, a dále na Vysočině, ve východních Čechách, Praze a ve východní polovině Středočeského kraje. Rtuť teploměru by mohla místy klesnout pod minus 18 stupňů Celsia.

„Nejnižší teploty jinak očekáváme v Moravskoslezském kraji, tam bude asi nejvíce chladno a teploty se na většině území dostanou až pod mínus 18 stupňů. Směrem na západ se bude oteplovat a na většině území bude tak mínus 12,“ tvrdí meteorologové z ČHMÚ.

Na Českomoravské vrchovině se během noci na středu budou místy tvořit sněhové jazyky. „Během středy se budou sněhové jazyky tvořit místy i na ostatním území,“ upozorňují meteorologové. Na horách mohou při nárazech větru kolem 90 kilometrů v hodině vznikat závěje.

Z velkých měst zasáhne výkyv teplot nejvýrazněji Prahu a Plzeň. V obou městech poklesne teplota během noci o 15 stupňů Celsia a následně o 16 stupňů vystoupá.

Předpověď teplotních hodnot pro město Plzeň.

Český hydrometeorologický ústav v předpovědi na středeční noc předpokládá, že nejnižší teploty budou „-12 až -16 °C, ojediněle až -20 °C, v západní polovině Čech při nízké oblačnosti -5 až -9 °C.“ Jeden z největších teplotních rozdílů pak pocítí obyvatelé Modravy, ve které se během středy rtuť teploměru dostane z mínus 18 stupňů Celsia až na nulu.

Předpověď teplotních hodnot pro Modravu.

„Od středečního rána se bude kontinuálně až do noci na čtvrtek oteplovat,“ sdělila zástupkyně ČHMÚ pro server Lidovky.cz. „V Čechách by se teplota mohla dostat až na plus jeden až dva stupně.“

Biometeorologická předpověď hlásí na středu nejvyšší stupeň zátěže na organismus, vzhledem k ranním mrazivým teplotám. „Nízké teploty mohou negativně působit na nemocné a staré občany,“ varují meteorologové. „Nedoporučují se přechody z vyhřátých prostor do chladu.“

Uhelné prázdniny 1979

Velké výkyvy teplot mohou způsobit problémy i v ekonomice. Například když na Silvestra v roce 1978 poklesla teplota téměř až o 30 stupňů Celsia, zhroutil se v mnoha místech systém centrálního vytápění. Uhlí zamrzalo ve vagónech a docházelo i k četným výpadkům v dodávkách elektřiny.

Na školách museli vyhlásit uhelné prázdniny, s velkými obtížemi se potýkala i řada podniků a dalších institucí. Od 6. ledna bylo omezeno i vysílání Československé televize. Stát byl nucen přijmout řadu úsporných opatření mezi něž patřilo mimo jiné omezení veřejného osvětlení nebo přesunutí začátku pracovní doby až na osmou hodinu ranní. Energetická krize na začátku roku se stala také podnětem pro zavedení letního času od 1. dubna.

Ačkoliv na středeční noc meteorologové očekávají značný výkyv teplot, nepůjde o tak dramatickou událost jako před 38 lety. Zátěž by měla být spíše na lidský organismus.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa
SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa

Království lesa je unikátní rodinné hřiště inspirované šumavskou přírodou. Kousek od Lipenské přehrady a Stezky korunami stromů tak naleznete pro sebe a svou rodinu místo, kde si užijete skvělou zábavu. Zapojte se do soutěže a vyhrajte celodenní vstupné.