Úterý 18. února 2020svátek má Gizela 4 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sněm hnutí ANO bez překvapení. Místopředsedy nově budou Stropnický a Brabec

Nový místopředseda Martin Stropnický a Adriana Krnáčová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový místopředseda Martin Stropnický a Adriana Krnáčová. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Volba předsednictva byla hlavním bodem nedělního jednání celostátního sněmu hnutí ANO. Očekávalo se, že se vedení ANO proti předchozímu roku částečně obmění, v sobotu po tom ve svém projevu volal i znovuzvolený předseda Andrej Babiš. Uvedl ale také, že sám nebude dávat najevo, koho by v nejužším vedení hnutí chtěl mít.

Předseda poslanců ANO Faltýnek zůstal prvním místopředsedou hnutí. Středočeská hejtmanka Pokorná Jermanová ho z pozice Babišova zástupce nesesadila.

Místopředsedy hnutí ANO se nově stali ministři životního prostředí a obrany Richard Brabec a Martin Stropnický. Funkce obhájili středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová a brněnský primátor Petr Vokřál. Další tři uchazeči o místopředsednické funkce na celostátním sněmu ANO neuspěli.

Stropnický získal 174 hlasů z 209 odevzdaných. Vokřál obdržel 173 hlasů, Brabec 171 a Pokorná Jermanová 169 hlasů. „Bude krev, pot, slzy a já je budu cedit s radostí,“ uvedl bezprostředně po vyhlášení výsledků hlasování Brabec. Za zvolení poděkovali i ostatní úspěšní adepti.

V poli poražených skončili poslanci Ivan Pilný (42 hlasů) a Radka Maxová (28 hlasů), stejně jako náměstek ostravského primátora Radim Babinec, který dostal pouze 19 hlasů.

Místopředsednickou funkci už neobhajoval poslanec Jan Volný, který ale usiluje o zvolení za člena předsednictva. Sněm podobně jako u místopředsedů rozhodl o rozšíření jejich počtu o jednoho na osm. O místo v něm se ucházejí mimo jiné šéfka Asociace krajů ČR Jana Vildumetzová či poslanci Martin Komárek a Roman Kubíček. Maxová svou kandidaturu po neúspěchu ve volbě místopředsedů stáhla.

Už dříve sněm rozhodl, že předsedou ANO zůstane vicepremiér Andrej Babiš a prvním místopředsedou šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.

Širší vedení hnutí

Do širšího vedení hnutí ANO se dostali karlovarská hejtmanka Jana Vildumetzová, místopředseda Sněmovny Radek Vondráček nebo poslanci Ladislav Okleštěk, Roman Kubíček a bývalý místopředseda hnutí Jan Volný. Osm členů předsednictva v neděli sněm hnutí vybral hned na první pokus ze 14 kandidátů.

Nejvíce hlasů získala Vildumetzová, pro niž hlasovalo 185 z 210 delegátů. Mezi neúspěšné uchazeče patřil poslanec Martin Komárek, který s 29 hlasy členství v předsednictvu neobhájil.

Ve vedení spolu s Volným zůstal ještě náměstek pardubického primátora Jan Řehounek. Do předsednictva se nově dostali také šéf moravskoslezského ANO Josef Bělica a šéfka třebíčské oblastní organizace ANO Monika Oborná.

Širší vedení ANO bude nově čtrnáctičlenné, rozšířilo se o dva členy - jednoho místopředsedu a jednoho člena předsednictva. Předsedou ANO zůstal Andrej Babiš, prvním místopředsedou šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. Řadovými místopředsedy se nově stali ministři životního prostředí a obrany Richard Brabec a Martin Stropnický. Tyto stranické funkce obhájili středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová a brněnský primátor Petr Vokřál.

ANO upravilo stanovy, posílilo pravomoci předsedy

Celostátní sněm ANO na úvod druhého jednacího dne schválil změnu stanov hnutí, a posílil tak pravomoci předsedy. Změna mu mimo jiné umožňuje zasahovat do kandidátek hnutí pro volby na všech úrovních samosprávy. Dosud tuto pravomoc měl pouze výbor hnutí, ve kterém zasedají členové předsednictva a předsedové krajských organizací. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) označil posílení předsedy ANO za přílišnou koncentraci moci a ANO za hnutí založené na vůdcovském principu.

Funkci obhájila středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová
Ministr životního prostředí Richard Brabec při volbě místopředsedů.

„Je tady zakotvena pravomoc předsedy ve výjimečných a odůvodněných případech i po schválení kandidátních listin výborem do schválených kandidátních listin zasáhnout,“ uvedla místopředsedkyně ANO Jaroslava Pokorná Jermanová. Podle ní vzešel požadavek na tuto úpravu pravomocí předsedy hnutí zdola z členské základny.

Předseda hnutí bude moct nově vyškrtnout kandidáty, doplnit na kandidátku nové jména nebo změnit pořadí lidí na kandidátní listině. Stejným způsobem mohl do kandidátek dosud zasahovat pouze výbor, který je také příslušným orgánem hnutí pro schvalování podoby kandidátek pro volby na všechny úrovně samosprávy.

„Rozdíl tradiční demokratické strany a hnutí na vůdcovském principu: V ČSSD by taková koncentrace moci do rukou jediného člověka nikdy neprošla,“ reagoval na twitteru na změnu stanov ANO Sobotka. „Nevíte někdo, k čemu ještě bude ANO potřebovat nějaké místopředsedy?“ napsal.

Stanovy ANO také mění formální postup při vzniku nebo zániku členství v hnutí. Nově upravují fungování oblastních organizací, jejich působnost už nebude muset být svázána s územím okresů.

Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Advantage Consulting, s.r.o.
PRODUKTOVÝ INŽENÝR s AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč