Aby podpořila práva LGBT+ lidí, dorazila na jednání oděná do duhových barev. Sama má dva syny, z nichž jeden je gay.
Já jsem se dnes rozhodla vyjádřit svůj politický a zejména tedy lidský názor i svým oděvem,“ řekla Šebelová.
Většinová společnost má privilegované postavení v tom, že to má jednoduché, má to prostě tak, jak se očekává, ale ne všichni to tak mají a naší možností je pomoci tomu, aby se to změnilo, aby prostě jednou to bylo normální a nikdo to nebude řešit,“ uvedl poslankyně za STAN.
„Osobně jsem návrh podepsal proto, že vyznávám liberální pohled na manželství. Podle něj, podle mého pohledu je manželství v první řadě dohodou dvou lidí. A stát v mém vidění světa nemá být tím, kdo by měl v tomto případě omezovat svobodu jednotlivce. Svobodu vstoupit do svazku manželského s osobou, kterou si zvolí,“ řekl ministr kultury Martin Baxa z ODS.
Poslankyně Pirátů četla dopis sebevraha kvůli sexuální orientaci
Příběhem chlapce, který spáchal sebevraždu kvůli postoji části společnosti k menšinové sexuální orientaci, se snažila přesvědčit kolegy místopředsedkyně Sněmovny za Piráty Olga Richterová.
„Letos je to deset let, co se oběsil Filip Havlíček. Stalo se to 2. února 2014. Filipovi bylo necelých patnáct. A proč se zabil? Kvůli nenávisti,“ řekla ve Sněmovně. Citovala pak z dopisu chlapce na rozloučenou.
„Moje sexualita je vlastně hlavní věc, kvůli které jsem to udělal. Dnešní svět je naprosto plný předsudků a nenáviděnosti k určitým skupinám lidí. To mě hrozně štve a přeji si, aby to tak nebylo, aby se se všemi lidmi zacházelo stejně a aby moje smrt aspoň trochu napomohla k veškeré rovnoprávnosti všech lidí na zemi. Nedokážu se změnit, i kdybych se snažil,“ četla Richterová z Havlíčková dopisu před jeho sebevraždou.
Nyní mají LGBT+ lidé jen možnost registrovaného partnerství. Ve středu ještě poslanci o návrhu nehlasovali. Mohli předkládat pozměňovací návrhy ve druhém čtení návrhu občanského zákoníku.
Přejmenování svazku dvou osob stejného pohlaví z manželství na partnerství, ale s právy a povinnostmi, jaké mají manželé, předpokládá pozměňovací návrh Josefa Cogana (STAN), Ondřeje Koláře (TOP 09), Jakuba Michálka (Piráti), Taťány Malé a Heleny Válkové (obě ANO).
Návrh Karla Haase (ODS), Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) a Zuzany Ožanové (ANO) předpokládá také pojmenování svazku dvojice stejného pohlaví jako partnerství. Z práv ale vyřazuje postavení dětí v manželství, včetně úpravy osvojení.
Poslanec SPD Síla odmítal falešnou humanitu
Stejným směrem míří úprava podaná poslanci hnutí SPD Janem Sílou a Jaroslavem Dvořákem. SPD je podle Síly pro narovnání práv a povinnosti, ale proti osvojování a výchově dětí v homosexuálních rodinách.
„Stát by neměl preferovat uspokojování tužeb homosexuálních párů pro falešné prosazování humanity naoktrojované Evropskou unií,“ tvrdil. Je podle něj těžké zaručit, že homosexuál nebude mít navíc deviantní preference.
Partnerstvím by byl úřední svazek dvou lidí stejného pohlaví i podle návrhu Jiřího Navrátila (KDU-ČSL) a Heleny Válkové (ANO). Přisvojování dítěte by bylo možné jen v případě, že by jeho biologickým rodičem byl jeden z partnerů.
Poslanci ODS Václav Král a hnutí ANO Aleš Juchelka chtějí posílit práva lidí žijících ve společné domácnosti, včetně dětí. V zákoníku by byly výslovně zakotveny jako osoby blízké. Název registrovaného partnerství by přejmenovali na partnerství.
Ať se registrují vozidla, ne lidé, řekl lidovecký poslanec Navrátil, který udělal coming out
„Ať se registrují v této zemi vozidla, ať se registrují lidé, kteří chtějí být v nějakém spolku, a nechci se dotknout ani myslivců, ani rybářů, ale neregistrujme lidi, kteří spolu chtějí sdílet domácnost, sdílet život,“ kritizoval termín „registrované partnerství“ Navrátil, který před časem udělal coming out a veřejně se přihlásil k tomu, že je gay.
Loni v listopadu manželství párů stejného pohlaví nezískalo podporu v ústavně-právním výboru a neprošel ani návrh na „partnerství“. Jednání výboru i hlasování o návrzích na změny občanského zákoníku potvrdilo, že Sněmovna je v této věci hodně roztříštěná a že se bude těžko hledat většina.
Přesvědčit poslance, aby už o manželství pro všechny rozhodli, má i nová kampaň, jejímž symbolem je budík ve tvaru srdce, který zvoní, aby se spící parlament probudil.
Nad částí kampaně se někteří poslanci pozastavili a to i ti, kdo manželství i pro LGBT+ lidi podporují. „Kampaň je za mě opravdu také nepřijatelná,“ řekla Šebelová. Podle Martiny Ochodnické z TOP 09 by se měla iniciativa Jsme fér za kampaň omluvit. Poslancům vadí, že jsou na některých plakátech kampaně i jména jednotlivých poslanců a poslankyň