Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Poslanci kývli na novelu, která uloží povinnou zkoušku vedoucím úředníkům

ilustrační snímek foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Poslanci schválili novelu zákona o úřednících územních samosprávných celků. Vedoucí úřadů či úředníci, kteří ke své činnosti potřebují prokázat zvláštní odbornou způsobilost, budou muset složit zkoušku vstupního vzdělávání. Návrh nyní posoudí Senát. Prošlo i zjednodušení pravidel pořádání humanitárních a veřejných sbírek.
  9:05aktualizováno  13:38

Zkoušku budou muset úředníci absolvovat do devíti měsíců od ukončení vzdělávání. Bude mít podobu on-line testu, zabezpečovat ji bude ministerstvo vnitra.

Úspěšné vykonání bude také podmínkou pro následné složení zkoušky zvláštní odborné způsobilosti.

U té by úředníci nově neměli skládat obecnou část, ponechána bude jen její zvláštní část. Ta se pak bude zaměřovat na míru konkrétní správní činnosti, kterou úředníci vykonávají.

ANO se nepovedlo odstranit inflační doložku u církevních restitucí

Sněmovna schválila i novelu církevního zákona a odmítla přitom snahu opozičního ANO omezit navyšování finanční náhrady církvím za nevydaný majetek v restitucích kvůli inflaci.

Proti návrhu ANO se postavil ministr kultury Martin Baxa, který upozornil, že platná pravidla církevních restitucí potvrdil Ústavní soud.

Inflační doložka počítá s tím, že se výše nesplacené částky finanční náhrady církvím každoročně zvyšuje o míru roční inflace.

Zjednodušení pravidel sbírek

Poslanci schválili i předlohu, která má zjednodušit pravidla pořádání humanitárních a veřejných sbírek.

Ruší kontroly u bezhotovostních sbírek přes bankovní účty. Provozovatelé sbírek nebudou muset předkládat potvrzení, že nemají nedoplatek na daních nebo odvodech.

Sněmovna měla původně v pátek schvalovat i novelu zákona o sociálně-právní ochraně dětí, která má přispět ke zvýšení počtu pěstounů. Na návrh šéfa poslanců ODS Marka Bendy ji odložila o týden.

Autor: