Čtvrtek 6. srpna 2020svátek má Oldřiška 12 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sněmovna schválila zdanění státních náhrad církvím

Poslanecká sněmovna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslanecká sněmovna. | foto: ČTK

PRAHA Peněžité náhrady, které církve dostávají od státu za majetek nevydaný v restitucích, zřejmě budou podléhat zdanění. Předpokládá to novela poslanců KSČM, kterou ve středu schválila Sněmovna. Pravice neprosadila návrh TOP 09 na zamítnutí sporné předlohy, která nyní poputuje k posouzení do Senátu. Zdanění náhrad patří k podmínkám komunistů pro toleranci menšinové vlády ANO a ČSSD.

Stát by měl náhrady danit podle schváleného znění novely od příštího roku. V dílčím hlasování Sněmovna zamítla návrh Marka Bendy (ODS) na další roční odklad účinnosti předlohy tak, aby ji mezitím mohl posoudit Ústavní soud. Kritici tvrdí, že zdanění náhrad je protiústavní i s ohledem na smlouvy, které v minulosti uzavřel stát s církvemi v souvislosti s majetkovým vypořádáním.

Pro předlohu hlasovalo 106 ze 172 přítomných poslanců. Podpořili ji zákonodárci hnutí ANO, SPD, ČSSD a KSČM. Proti hlasovalo 56 poslanců z řad ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Očekává se, že Senát předlohu zamítne. Dolní komora by se jí v takovém případě zabývala znovu.

Zastánci zdanění argumentují zejména údajným nadhodnocením finančních náhrad daných zákonem o majetkovém vyrovnání mezi státem a církvemi, jak byl schválen navzdory obstrukcím levice v předminulém volebním období za vlády Petra Nečase (ODS). Podporovatelé novely také tvrdí, že zákon vytvořil v restitucích nerovnost, když ostatní restituční normy byly jen o zmírnění majetkových křivd, které vznikly za komunistické totality po roce 1948.

KSČM: Stát by mohl zdaněním získat zpátky 380 milionů ročně

Stát by zdaněním mohl podle zdůvodnění KSČM získat každoročně zpět zhruba 380 milionů korun z přibližně dvou miliard korun, které církvím podle zákona a následně uzavřených smluv posílá. Novela by nebyla účinná zpětně. Církve by podle předkladatelů musely nově zahrnovat státní náhrady do zdanitelných příjmů.

Restituční zákon počítal s tím, že církve dostanou od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávaly, mají církve během 30 let získat 59 miliard korun navyšovaných o inflaci. Náhrady jsou vypláceny od roku 2013. Zákon ale také fakticky znamená odluku státu a církví. Dosavadní příspěvky státu na jejich činnost se postupně snižují až na nulu v roce 2030.

23.ledna 2019 v 09:57, příspěvek archivován: 23.ledna 2019 v 12:02

Církevní restituce nejsou ve společnosti příliš populární. To ale neznamená, že nejsou správné. Nepřistupujme na překrucování historie a na tlak KSČM. Ustupování komunistům se v historii nikdy nevyplatilo.

Schválenou novelu poslanců KSČM na sociální sítí Twitter komentovali někteří přední politici. Předseda ODS Petr Fiala napsal, že „ustupování komunistům se v historii nikdy nevyplatilo“ a že  „argumenty zastánců zdanění církevních restitucí při diskusi v Poslanecké sněmovně byly ostudné“.

Podle předsedy poslaneckého klubu TOP09 Miroslava kalouska je hlavním motivem diskuze o ‚komunistické krádeži‘ je projev antisemitismu.  

23.ledna 2019 v 11:40, příspěvek archivován: 23.ledna 2019 v 12:08

Celé dopoledne vedeme diskuzi o komunistické krádeži, kterou nepochybně je tzv.”zdanění církevních restitucí”. Nabývám dojmu, že hlavním motivem je projev antisemitismu. Zákonem utrpí i Federarace židovských náboženských organizací a o to mnohým vládním poslancům jde především

Podle předsedy a poslance Starostů a nezávislých „vláda kvůli komunistům rozmetá právní řád“.

23.ledna 2019 v 11:14, příspěvek archivován: 23.ledna 2019 v 12:11

Vláda kvůli komunistům rozmetává právní řád: chce danit náhrady za ukradený majetek, trhá na cucky uzavřené dohody mezi státem a církvemi. Analýza, o kterou to opřeli, neexistuje. Ze strany státu si už nemůžeme být jisti ničím... Smutný příběh.

Šéf sněmovního klubu STAN Jan Farský schválení návrhu KSČM na zdanění státních restitucí označil za „úlitbu komunistům“ a „ústavní hřích“, jež porušuje základy práva. „Paní ministryně financí tvrdila, že má analýzu církevních restitucí, ze které vyplývá, že byly o 54 miliard předražené. Když jsme o tuto analýzu požádali, zjistilo se, že žádná neexistuje a zdanění církevních restitucí je jen další výmysl, který má zamaskovat pošlapávání právního státu. Hnutí ANO je nyní u moci, opírá se o hlasy komunistů a vychází jim vstříc, o nic víc nejde,“ uvedl.

„Komunisté měli jako strana nejhorší výsledek od sametové revoluce, přesto jsme svědky toho, že se jim lépe než kdykoliv v minulosti daří prosazovat jejich volební program,“ uvedl jeho stranický kolega poslanec Vít Rakušan. Doplnil, že nelze vrátit životy lidí popravených komunistickým režimem a klid rodinám, které se rozpadly, ale lze vracet, co bylo ukradeno, případně poskytnout náhrady. KSČM Rakušan označil za silnějšího koaličního partnera ANO, než je ČSSD.

Komunisté: zákon zavádí rovnost subjektů

Podle komunistů zákon zavádí rovnost subjektů, kterým stát vyplácí nějaký příjem. „Daňová sazba je jako pro každého jiného, to znamená 19 procent,“ uvedl předseda KSČM Vojtěch Filip. I on očekává, že návrh Sněmovně vrátí Senát, pak po rozhodnutí prezidenta předpokládá jednání u Ústavního soudu. Tvrdí, že jeho strana vychází vstříc požadavkům občanů, z nichž až 80 procent považuje zákon o církevních restitucích za nespravedlivý. V souvislosti s férovostí ceny za nevydaný majetek poukázal šéf sněmovního klubu KSČM Pavel Kováčik na to, že zákon z roku 2013 neobsahuje seznam navraceného majetku.

„Jsem přesvědčen o tom, že všechny příjmy mají být zdaněny. Náhrada poskytovaná pojišťovnou je také daněna, protože to je příjem,“ uvedl Filip. Současně se bránil označování komunistů za součást vládní koalice.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...