Sobota 28. listopadu 2020svátek má René 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Církvím se zdaní peněžité náhrady, poslanci přehlasovali veto. Kalousek: Je to novela komunistické loupeže

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Viktor ChladLidové noviny

PRAHA Církve mají od příštího roku platit daň z peněžitých náhrad, které dostávají od státu za majetek nevydaný v restitucích. Rozhodla o tom v úterý Sněmovna, když přehlasovala senátní veto předlohy poslanců KSČM. Senátoři označovali zdanění náhrad za protiústavní, u většiny poslanců ale s tímto argumentem neuspěli. Novela nyní zamíří k podpisu prezidentovi Miloši Zemanovi.

Sněmovna potvrdila takzvané zdanění církevních restitucí hlasy 114 ze 181 přítomných poslanců, proti jich bylo 57. K přehlasování senátního veta je nutný nejméně 101 hlas. Pro zdanění zvedli ruku zejména poslanci ANO, SPD, ČSSD a KSČM a také nezařazení Marian Bojko a Ivana Nevludová.

Zdanění náhrad církvím je jednou z podmínek komunistické strany pro toleranci menšinové vlády ANO a ČSSD. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa se jím naplnila naděje 80 procent obyvatel. „Jsme rádi, že naděje 80 procent českého obyvatelstva se naplnila a že Ústavní soud také tu společenskou potřebu těchto občanů vyslyší,“ řekl Filip. ODS, lidovci, TOP 09 a STAN mluví o bezpráví a narušení právní jistoty. Hodlají se obrátit na Ústavní soud, kde budou chtít prosadit zrušení zákona. Podle STAN bude podání připraveno během několika týdnů. 

Zastánci zdanění náhrad, které církve od státu každoročně dostávají, argumentují jejich nadhodnocením a nerovností s ostatními restituenty. Stát by mohl podle KSČM získat zpět zhruba 380 milionů korun z přibližně dvou miliard korun, které církvím na náhradách majetku ročně vyplácí. Církve by musely podle návrhu zahrnovat státní náhrady do zdanitelných příjmů. Kritici i s odkazem na dřívější smlouvy mezi státem a církvemi o majetkovém vypořádání mluví o porušování principu právního státu a o zásahu do majetkových práv.

Farský: Splátky dluhu se nedaní

Sněmovna projednávala senátní veto normy už potřetí. Marek Benda z ODS dočetl na úvod brožuru kritickou ke zdanění státních náhrad církvím, kterou sepsala pro pražské arcibiskupství skupina ekonomů a právníků. Řekl také, že předloha více než katolickou církev poškozuje ostatní církve a židovskou obec. Jan Farský (STAN) prohlásil, že nejde o zdanění náhrad, ale o sankci. „Splátky dluhu se nedaní,“ zdůraznil. 

Církevní restituce naopak kritizoval poslanec ANO Jiří Mašek, podle něhož šly před únor 1948 i před prvorepublikovou pozemkovou reformu a také z toho důvody byly předražené o 54 miliard až 104 miliard korun. „Tvrdíme, že oprávněný nárok církví byl již zcela naplněn. Co bylo ukradeno, bylo vráceno,“ uvedl. Po narovnání církevních restitucí podle komunistického poslance Leo Luzara existuje společenská poptávka. Luzar připustil, že Ústavní soud může rozhodnout o protiústavnosti zdanění náhrad, je třeba mu ale dát schválením předlohy šanci, aby záležitost posoudil.

Proti zdanění se ohradil také předseda STAN Vít Rakušan. „Pokud předseda KSČM říká, že doufá, že Ústavní soud vyslyší společenskou poptávku, pak se ocitáme v 50. letech, kdy soudy vyslechly společenskou poptávku a posílaly lidi na mnoho let do žaláře nebo na smrt,“ řekl. Starostové také varovali před narušením důvěry občanů v právní stát.

Kalousek: Je to novela komunistické loupeže

O narušení právních jistot mluví i lidovci. „Respektuji rozhodnutí Sněmovny o zdanění náhrad církvím. Nic to ale nemění na tom, že se dle mého názoru jedná o bezprecedentní porušení právních jistot a sprostý obchod mezi ANO, ČSSD a KSČM za podporu vládě,“ uvedl na Twitteru předseda KDU-ČSL Marek Výborný. Jeho stranický kolega Marian Jurečka na sociální síti v souvislotsi se zákonem mluvil o komunistické krádeži, ke které pomáhá vláda.

23.dubna 2019 v 17:48, příspěvek archivován: 23.dubna 2019 v 18:41

Respektuji rozhodnutí @snemovna o zdanění náhrad církvím. Nic to ale nemění na tom, že se dle mého názoru jedna o bezprecedentní porušení právních jistot a sprostý obchod mezi ANO, @CSSD a @czKSCM za podporu vládě.

„Sto čtrnáct poslanců dnes novelizovalo po 70 letech komunistické bezpráví, loupeže a vraždy, kterých se náš stát dopustil na církvích a jejích členech. Přesto pravda a láska brzy zvítězí nad lží a nenávistí. 114 jmen však na seznamu lži a nenávisti zůstane navěky,“ napsal v úterý na Twitteru předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

23.dubna 2019 v 17:50, příspěvek archivován: 23.dubna 2019 v 18:41

114 poslanců dnes novelizovalo po 70 letech komunistické bezpráví, loupeže a vraždy, kterých se náš stát dopustil na církvích a jejích členech. Přesto pravda a láska brzy zvítězí nad lží a nenávistí. 114 jmen však na seznamu lži a nenávisti zůstane navěky. https://t.co/MonGVMLrT9

„Ustupování komunistům se nikdy v minulosti nevyplatilo, vláda se ale nepoučila. Kvůli hlasům vládních poslanců, KSČM a SPD prošlo zdanění církevních restitucí, ačkoliv zákon Sněmovně vrátil Senát. Věřím, že spravedlnost zjedná Ústavní soud, na který se obrátíme,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala. Podání stížnosti k Ústavnímu soudu avizovali také Starostové a lidovci, postup chtějí koordinovat.

Restituční zákon schválený za bývalé vlády premiéra Petra Nečase (ODS) počítal s tím, že církve dostanou od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávaly, mají církve během 30 let získat 59 miliard korun navyšovaných o inflaci. Náhrady jsou vypláceny od roku 2013. Zákon ale také fakticky znamená odluku státu a církví. Dosavadní příspěvky státu na jejich činnost se postupně snižují až na nulu v roce 2030.

Zdanění církevních restitucí

3. června 2013 - Ústavní soud potvrdil platnost církevních restitucí, což vyvolalo u některých zejména levicových politiků kritiku. S verdiktem nesouhlasili ani představitelé původně vládních Věcí veřejných, kteří v prohlášení uvedli, že proti restitucím budou dále bojovat. "Další postup vidíme především ve speciálním zdanění církevních restitucí," uvedl předseda strany Vít Bárta.

25. března 2014 - V průběhu jednání o úpravě restitucí, které vedly sociální demokracie a ANO (tvořily v té době čerstvě koaliční vládu ještě s lidovci) se opět vynořila myšlenka zdanění náhrad. Přišla s ní například vedoucí vyjednávacího týmu ČSSD Alena Gajdůšková.

26. března 2014 - Tehdejší premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) řekl, že chce vytvořit vládní tým, který by pokračoval ve vyjednávání s církvemi po krachu jednání expertních komisí. V případě nedohody s církvemi považoval Sobotka za teoreticky i legislativně možné zdanit jim finanční náhrady vyplácené za nevydaný majetek. Zdanění odmítli vládní lidovci i opoziční TOP 09 a ODS.

12. března 2016 - Poslanci KSČM předložili ve Sněmovně návrh, aby náhrady církvím podléhaly zdanění. Stát by tak podle návrhu KSČM mohl ročně získat zpět asi 380 milionů korun a za celou dobu vyplácení finanční náhrady asi 11,5 miliardy korun. Vláda k návrhu o měsíc později nepřijala žádné stanovisko, jako jediný z ministrů jej podpořil tehdejší ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

19. května 2016 - Zdanění náhrad navrhl Jihočeský kraj, který v té době vedl Jiří Zimola (ČSSD). Sobotka návrh označil za snahu sbírat volební body. Koncem července kabinet na jednání s hejtmany k návrhu nepřijal žádné stanovisko. Pro zdanění byl Babiš.

10. listopadu 2017 - Lidové noviny napsaly, že Babiš, který krátce předtím zvítězil ve volbách do Sněmovny, chce zdanit peněžitou část restitucí, což je podmínka komunistů pro podporu vlády ANO. Zdanění podporovalo i hnutí Tomia Okamury Svoboda a přímá demokracie.

15. listopadu 2017 - Tehdejší předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) uvedl, že zdanění náhrad neumožňují související smlouvy mezi státem a církvemi. Poukázal na to, že na tom ztroskotaly snahy ČSSD zmírnit dopad restitucí a že Babiš by to měl vědět.

16. listopadu 2017 - Prezident Miloš Zeman řekl, že by se o zdanění restitucí mělo vážně diskutovat.

20. prosince 2017 - Komunisté opět předložili ve Sněmovně návrh na zdanění finančních náhrad církvím.

10. ledna 2018 - Babiš uvedl, že jeho menšinová vláda ve Sněmovně podpoří návrh KSČM na zdanění finančních náhrad. Vysvětlil to tím, že jsou u restitucí potřeba korekce.

28. února 2018 - Sněmovna přes odpor poslanců ODS, KDU-ČSL a TOP 09 v prvním čtení podpořila návrh KSČM.

4. června 2018 - Babiš během jednání o vytvoření menšinové koaliční vlády s ČSSD řekl, že souhlasí se zdaněním náhrad. KSČM to označila za jednu z podmínek pro podporu vlády. Za zdanění restitucí se postavil i předseda sociálních demokratů Jan Hamáček.

6. září 2018 - Zeman řekl, že podporuje návrh KSČM na zdanění náhrad církvím, i když původně byl jeho postoj neutrální. Vadí mu to, že církve se domáhají majetku žalobami na obce i kraje.

12. prosince 2018 - Zástupci církví působících v ČR vyzvali k razantnímu odmítnutí návrhu na zdanění restitucí. Prohlášení podepsali zástupci České biskupské konference, Ekumenické rady církví v ČR a Federace židovských obcí v ČR.

13. prosince 2018 - Sněmovna posunula předlohu o zdanění peněžitých náhrad do závěrečného schvalování.

23. ledna 2019 - Sněmovna schválila zdanění náhrad církvím.

27. února 2019 - Senát odmítl zdanění peněžitých náhrad církvím jako protiústavní. Opozice se vyjádřila, že novelu o majetkovém vyrovnání státu s církvemi hodlá napadnout u Ústavního soudu, pokud Sněmovna senátní veto přehlasuje.

23. dubna 2019 - Sněmovna přehlasovalo senátní veto předlohy poslanců KSČM a rozhodla o tom, že církve mají od příštího roku platit daň z peněžitých náhrad. Novela nyní míří k podpisu Zemanovi.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!