Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poslanci hledali členy rady ČT. Řešily se poplatky, reklama, víno i prostata

Česko

  9:09aktualizováno  18:07
Poslanci vybírají pět nových členů Rady České televize, která schvaluje rozpočet televize a rozhoduje i o tom, kdo ji vede. „Někde jsem četl, že jste podnikal s bratrem von der Leyenové? Je to pravda?“ zjišťoval u jednoho z kandidátů Jaroslava Bažanta při veřejném slyšení jeho rodinnou vazbu na předsedkyni Evropské komise poslanec SPD Jaroslav Foldyna.

Jaroslav Bažant při veřejném slyšení kandidátů do Rady České televize čelil otázce poslance SPD Jaroslava Foldyny, zda podnikal společně s bratrem předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyen. foto: www.psp.cz

„Předpokládám, že míříte na společnost Radiová a. s, jsme byli dva zakladatelé, já a jistý Harald Albrecht, s kterým ovšem mě pojí obchodní zkušenost někdy od roku 1987 prakticky do dneška. Rodina Albrechtů je jedním z pilířů německé CDU, velmi blízko mají k médiím a nějakou shodou okolností je Harald Albrecht bratrem Ursuly von der Leyen. Teď nevím, jestli jsem si polepšil, nebo pohoršil,“ odvětil Bažant poslanci SPD

I když koalice disponuje pohodlnou většinou, už dvakrát při tajné volbě kandidátů neuspěla. V úterý se při veřejném slyšení představily více než tři desítky kandidátů do Rady ČT. Teď je v radě 5 míst z 15 neobsazených.

Ježek hájil koncesionářské poplatky

Bývalý ředitel Českého rozhlasu a později Národní knihovny Vlastimil Ježek hájil před poslanci zachování koncesionářských poplatků. „Drží televizi i rozhlas dál od politiků,“ řekl Ježek.

Další z kandidátů Marek Dobeš mluvil o možných úsporách, kdy by podle něj mohl být zrušen program ČT3 a sloučily by se programy ČT D a ČT 2.

„Českou televizi vnímám jako národní, kulturní a informační instituci,“ řekl Roman Prorok, bývalý novinář a později i mluvčí Českého statistického úřadu a či mluvčí vlády Jana Fischera. „Nejsem si jist, že by větší vysílání reklamy České televizi dávalo smysl,“ uvedl Prorok.

Rada ČT musí okamžitě přestat útočit na televizi, řekla McDonagh Pajerová

Veřejnoprávní televize si při veřejném slyšení zastala někdejší diplomatka Monika McDonagh Pajerová.

„Jsem přesvědčena, že Rada ČT musí okamžitě přestat útočit na televizi,“ prohlásila. „Potřebujeme mít takovou radu, která bude mít pozitivní agendu,“ dodala. Upozornila, že v Radě ČT není nyní ani jedna žena.

„Připravuji návrhy odpovědí na stížnosti, které dostává Rada ČT,“ představil se při veřejném slyšení kandidátů do televizní rady bývalý pražský primátor a dřívější předseda úřadu ochránců údajů Igor Němec.

Douda zval na víno a varoval muže před problémy s prostatou

Někteří pojali své vystoupení jako svého druhu exhibici. Spoluzakladatel Středisko prevence a léčby drogových závislostí Drop In Ivan Douda zval při veřejném slyšení poslankyně na víno a přítomné muže varoval: „Pánové, čeká vás problém s prostatou, ale to není vidět na ksichtě.“

Mezi kandidáty jsou i například bývalí radní Luboš Beniak, Jiří Kratochvíl či Daniel Váňa. O členství v radě se uchází i odborník na vzdělávací systémy Bohumil Kartous či politolog Ladislav Mrklas.

Volební výbor vyslechl v úterý všechny kandidáty a z nich udělal „předvýběr“. Koalice počítá s tím, že o nových radních má celá Sněmovna hlasovat zřejmě 3. června.

Šéf poslanců KDU-ČSL Marek Výborný iDNES.cz dříve řekl, že už je předběžná dohoda, kteří z kandidátů by měli mít podporu vládních stran.

Rada ČT by o novém generálním řediteli televize měla rozhodnout příští rok.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!