Sobota 6. března 2021svátek má Miroslav 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hřib je mezi nejvlivnějšími osobnostmi Evropy. Prý chce ‚udělat z Prahy město zářící na kopci‘

Zdeněk Hřib. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Hřib. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Brusel/Praha Pražský primátor Zdeněk Hřib bodoval v seznamu 28 nejvlivnější osobností Evropy, které server Politico tradičně vydává. Redakce ho vybrala především kvůli výraznému působení na zahraničním poli. Vypíchla Hřibův boj proti populistům, obhajování lidských práv a odvážné kroky proti Číně a Rusku. Osobností roku se stala německá kancléřka Angela Merkelová.

Evropský server dále vítěze rozdělil do tří kategorií „dělači“, „narušitelé“ a „snílci“. V první kategorii zvítězil italský premiér Giuseppe Conte, druhou skupinu ovládl „ruský Zuckerberg“ Pavel Durov, zakladatel sociální sítě VK a aplikace Telegram. Snílkem roku se stala šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) na tiskové konferenci k 22. ročníku...
Pražský primátor Zdeněk Hřib, architekt Petr Hlaváček (vlevo) a zastupitel...

Mezi snílky bodoval právě i Hřib. Ten se umístil v seznamu na devátém místě. „Pražský primátor Zdeněk Hřib chce udělat z Prahy město zářící na kopci, maják naděje pro liberály žijící v regionu, který se posouvá směrem k pravicovému autoritářství,“ odůvodnil server Politico svou volbu. Hřib je známý svou propagací udržitelných cílů a snahou, aby česká metropole ztratila pověst alkoholového centra Evropy.

Bývalý lékař Hřib je údajně inspirován prezidentem Václavem Havlem. Ve své politické kariéře především obhajuje lidská práva a bojuje proti populistům jako je Andrej Babiš. Své působení rozšiřuje za hranice České republiky - pouští se do kritiky špiček v Číně či Rusku.

Web označil primátora jako jednu z vedoucích evropských osobností boje za uznání nezávislosti Tchaj-wanu. Server jmenoval Hřibovy výrazné aktivity jako bylo loňské uzavření partnerské dohody s Tchaj-pejí, či letošní cesta na Tchaj-wan.

„Jeho zprávou do Bruselu je: jestli chcete, abych bojoval za liberalismu ve střední a východní Evropě, dejte mi peníze vybudovat mojí progresivní oázu – to znamená například odstřihnout prostředníka naší vlády od fondů EU,“ uvádí bruselské zpravodajství.

Pražský primátor na svém Twitterovém účtu uvedl, že si zahrnutí do žebříčku váží a poděkoval za „přesně formulované poselství do Bruselu.“ „Podporujte Prahu, podporujete tím svobodu a otevřenost v našem středoevropském regionu,“ dodal na závěr Zdeněk Hřib.

Zahraniční osobnosti

„Nic neodráží stav dnešní evropské politiky lépe než fakt, že její standardu nese politička mířící na odpočinek,“ napsalo v hodnocení Merkelové Politico s odkazem na její avizovaný odchod z politiky v příštím roce. 

Kancléřka podle webu stejně jako v minulých případech dokázala provést Evropu krizí, když myslela spíše na „stabilitu než na ambice“. Poradila si jak s vytvořením krizového fondu EU, k jehož odblokování se snaží přesvědčit Maďarsko a Polsko, tak s konfrontačním přístupem lídrů typu Donalda Trumpa či Vladimira Putina, soudí Politico.

Von der Leyenová uspěla v kategorii snílků proto, že v prvním roce ve funkci prezentovala ambiciózní návrhy na aktivnější společný přístup EU v řadě oblastí. Nenechala se odradit ani koronavirovou pandemií, kterou chce využít k posílení role Bruselu, píše web. Dodává přitom, že některé plány německé političky patrně narazí na odpor členských států. 

Mezi další osobnosti této kategorie zařadilo Politico například předsedkyni německých zelených Annalenu Baerbockovou, vůdkyni běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou nebo britského fotbalistu Marcuse Rashforda za jeho vlivnou kampaň proti hladovění dětí.

, ,

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...